11 gjëra të çuditshme që janë kapur nga “Google Earth” (Foto)

12.02.2020 23:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
11 gjëra të çuditshme që janë kapur nga “Google Earth” (Foto)

Ju nuk do ta besoni se disa nga këto gjëra ekzistojnë aktualisht në Tokë.

Një pishinë mahnitëse, e vendosur në Parkun Kombëtar Yellowstone në Wyoming. Ngjyrat janë shkaktuar nga përzierja e ujit të nxehtë, algave dhe baktereve.
Këto pellgje të bukura blu mund të shihen në minierën Intrepid Potash pranë Moab, Utah. Ata janë pellgjet e avullimit të klorurit të kaliumit. “Potasi” nënkupton kripërat që përmbajnë kalium. Ngjyra blu shtohet në ujë për ta bërë ngjyrën aq të fortë. Blu e ndritshme në kontrast me shkretëtirën e kuqe ndihmon për të optimizuar absorbimin e dritës së diellit dhe avullimit. Ndërsa uji del nga pellgjet, kristalet e kripës dhe kaliumit mbeten prapa dhe më pas grumbullohen për prodhimin e kimikatit.
Liqeni Taal në ishullin Luzon në Filipine ka një liqen brenda një ishulli dhe një ishull brenda një liqeni. Çmenduri apo jo?
Ky model spiral në shkretëtirën e Egjiptit duket me të vërtetë si i punuar me dorë. Ishte një instalim arti i ndërtuar duke përdorur 178 kone që formojnë një model spiral në rërë. Ajo përfundoi në 1997.
Ky grup ishujsh i ndërtuar në Dubai është menduar të jetë një përfaqësim i përafërt i shtatë kontinenteve. Projekti, i konceptuar nga sundimtari i Dubait në atë kohë, përbëhet nga 300 ishuj dhe shtrihet rreth 2.5 milje larg bregdetit.
Këto liqene shumëngjyrëshe janë të vendosura në Rezervën Kombëtare Eduardo Avaroa të Faunës Andean në Bolivi. Ata janë në një rrafshnaltë të lartë të quajtur Altiplano e Andeve që ka vullkane, burime të nxehtë, liqene shumëngjyrëshe dhe formacione të tjera unike. Liqeni i verdhë që mund të shihet në cepin e sipërm të majtë të imazhit quhet Laguna Colorada.
Baza e Forcave Ajrore Davis-Monthan në Arizona gjithashtu shërben si një shtëpi për daljen në pension për aeroplanët që nuk përdoren më. Meqenëse teknologjia e re avancon, aeroplanët kanë një jetë mjaft të shkurtër dhe duhet të ruhen diku kur nuk përdoren më. Disa prej këtyre varrezave të aeroplanëve u krijuan pas Luftës së Dytë Botërore, sepse ushtria kishte një suficit të avionëve, por Davis-Monthan është më i madhi.
Baza e Forcave Ajrore Davis-Monthan në Arizona gjithashtu shërben si një shtëpi për daljen në pension për aeroplanët që nuk përdoren më. Meqenëse teknologjia e re avancon, aeroplanët kanë një jetë mjaft të shkurtër dhe duhet të ruhen diku kur nuk përdoren më. Disa prej këtyre varrezave të aeroplanëve u krijuan pas Luftës së Dytë Botërore, sepse ushtria kishte një suficit të avionëve, por Davis-Monthan është më i madhi.
Ky rrjet gjigant është në të vërtetë një hipodrom. I vendosur në Itali, njihet si Unaza Nardò. Pista ka katër korsi të ndryshme që janë të vendosura në një shkallë të tillë që një shofer nuk ka nevojë të kthejë timonin nëse ata mbajnë një shpejtësi të caktuar.
Ky trup blu i kaltër i ujit nuk është një pellg apo liqen, është në të vërtetë pishina më e madhe në botë, e vendosur në vendpushimin San Alfonso del Mar në Algarrobo, Kili./topchannel/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gjyqtari i Superligës mbron Kurtin në grupin #meKryeministrin – A do të suspendohet?

Gjyqtari i Superligës mbron Kurtin në grupin #meKryeministrin – A do të suspendohet?

Koronavirusi nuk pyet për moshën, i merr jetën tifozit 38-vjeçar

Koronavirusi nuk pyet për moshën, i merr jetën tifozit 38-vjeçar

Jeff Bezos shiti $3.4 mld aksione të Amazon para shembjes së bursave nga Covid-19

Jeff Bezos shiti $3.4 mld aksione të Amazon para shembjes së bursave nga Covid-19

Bill dhe Hillary Clinton porosisin pica tek shqiptari për spitalet në Nju Jork: Faleminderit që po na mbani të sigurt

Bill dhe Hillary Clinton porosisin pica tek shqiptari për spitalet në Nju Jork: Faleminderit që po na mbani të sigurt

Nisma e PSG-së, po shet fanella për të ndihmuar në luftën ndaj Koronavirusit

Nisma e PSG-së, po shet fanella për të ndihmuar në luftën ndaj Koronavirusit

Esencë ligësie; Seksi me të mitur po bëhet biznes i madh në SHBA

Esencë ligësie; Seksi me të mitur po bëhet biznes i madh në SHBA

Chelsea ka gati ofertën për Kumbullën, Interi

Chelsea ka gati ofertën për Kumbullën, Interi

Matic kujton bombardimet e NATO-s kundër Serbisë

Matic kujton bombardimet e NATO-s kundër Serbisë

Vazhdon mbështetja e bizneseve gjilanase në përballimin e situatës kundër Covid 19

Vazhdon mbështetja e bizneseve gjilanase në përballimin e situatës kundër Covid 19

Ndryshim drastik! Kur kolliteni në bërryl vs. Kur kolliteni përpara duarve (VIDEO)

Ndryshim drastik! Kur kolliteni në bërryl vs. Kur kolliteni përpara duarve (VIDEO)

“Uh, oh”/ Zyrtarja thotë se ka patur ethe, reagimi i Trump-it është i menjëhershëm! (VIDEO)

“Uh, oh”/ Zyrtarja thotë se ka patur ethe, reagimi i Trump-it është i menjëhershëm! (VIDEO)

Mollë herët në mëngjes, për të nisur ditën shëndetshëm

Mollë herët në mëngjes, për të nisur ditën shëndetshëm

Si u “transformua” jeta e miliarderes pas koronavirusit (FOTO)

Si u “transformua” jeta e miliarderes pas koronavirusit (FOTO)

Ish-ylli i Brazilit, Hulk martohet me mbesën e gruas, pas lidhjes 12-vjeçare

Ish-ylli i Brazilit, Hulk martohet me mbesën e gruas, pas lidhjes 12-vjeçare

Rrëfimi rrënqethës i futbollistit në Spanjë: Ky virus nuk është shaka, ja tmerri që përjetova

Rrëfimi rrënqethës i futbollistit në Spanjë: Ky virus nuk është shaka, ja tmerri që përjetova

Mozzik publikon pamje pas tërmetit në Kroaci: Bëhu i fortë Zagreb

Mozzik publikon pamje pas tërmetit në Kroaci: Bëhu i fortë Zagreb