1080 besimtarë nga Kosova do të udhëtojnë në vendet e shenjta për kryerjen e haxhit

29.07.2019 16:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
1080 besimtarë nga Kosova do të udhëtojnë në vendet e shenjta për kryerjen e haxhit

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës ka bërë gjitha përgatitjet për nisjen e haxhinjve drejt vendeve të shenjta.

Nëpërmjet një postimi në rrjetin social Facebook BIK-u njofton se për kryerjen e Haxhit janë 1080 besimtarë.

“Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës, gjegjësisht Drejtoria e Haxhit ka bërë të gjitha përgatitjet për nisjen e haxhinjve të Kosovës drejt vendeve të shenjta për të kryer një nga pesë kushtet e fesë Islame, haxhin. Fitim ef. Gashi nga Drejtoria e Haxhit tha se në këtë vit nën organizimin e Kryesisë së BIRK-ut për vende të shenjta për të kryer haxhin do të udhëtojnë 1.080 besimtarë, në mesin e të cilëve 370 janë gra.”

Në njoftim thuhet se grupi i parë do të nisen më 31 korrik, dhe grupet e tjera më 1, 2 dhe 3 gusht.

“Grupi i parë i haxhinjve do të nisen nga Prishtina më 31 korrik, për të vazhduar pastaj me datë 1, 2 dhe 3 gusht kur do të niset edhe ekipi i fundit i haxhinjve drejt vendeve të shenjta.”

Sipas Bashkësisë Islame çmimi është 4150 euro.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Abrashi: Infrastruktura e Kamenicës po kompletohet

Abrashi: Infrastruktura e Kamenicës po kompletohet

Çmimet e naftës nën presion nga përhapja e koronavirusit

Çmimet e naftës nën presion nga përhapja e koronavirusit

Edhe një vdekje nga COVID-19 në Kosovë

Edhe një vdekje nga COVID-19 në Kosovë

184 raste me Covid-19 aktive në Gjilan, 18 vdekje dhe 338 të shëruar

184 raste me Covid-19 aktive në Gjilan, 18 vdekje dhe 338 të shëruar

Konstituohet Kuvendi– nisin bisedimet për Qeverinë e re të Maqedonisë së Veriut

Konstituohet Kuvendi– nisin bisedimet për Qeverinë e re të Maqedonisë së Veriut

​BQE: Rimëkëmbja e ekonomisë do të merr një kohë të konsiderueshme

​BQE: Rimëkëmbja e ekonomisë do të merr një kohë të konsiderueshme

​Veliu: Situata me COVID-19 në Kosovë është shumë serioze

​Veliu: Situata me COVID-19 në Kosovë është shumë serioze

​Hoxhaj: BE-ja asnjë fjalë për raketat që Serbia i bleu nga Kina

​Hoxhaj: BE-ja asnjë fjalë për raketat që Serbia i bleu nga Kina

Rreth 100 spitale-laboratorë privatë kërkojnë licencimin për kryerjen e testeve për COVID-19

Rreth 100 spitale-laboratorë privatë kërkojnë licencimin për kryerjen e testeve për COVID-19

E rëndë, 7 vjeçarja vdes në QKUK pasi u trajtua në një ordinancë private

E rëndë, 7 vjeçarja vdes në QKUK pasi u trajtua në një ordinancë private

Gjykata lëshon urdhër-arrest për deputetin Etem Arifi

Gjykata lëshon urdhër-arrest për deputetin Etem Arifi

​Thaçi kujton Qerim Kelmendin, njërin ndër ushtarët e parë të UÇK-së

​Thaçi kujton Qerim Kelmendin, njërin ndër ushtarët e parë të UÇK-së

​Programi për Reforma në Ekonomi eliminon barrierat për hapje të vendeve të punës

​Programi për Reforma në Ekonomi eliminon barrierat për hapje të vendeve të punës

Nga nesër prishet moti, bien temperaturat në Kosovë

Nga nesër prishet moti, bien temperaturat në Kosovë

Maqedonia publikon rezultatet e 830 testimeve të reja për koronavirus

Maqedonia publikon rezultatet e 830 testimeve të reja për koronavirus

Nga sot termini për vula apostile/verifikuese duhet të bëhet online

Nga sot termini për vula apostile/verifikuese duhet të bëhet online