10 vjet më parë Interi fitoi Ligën e Kampionëve dhe kompletoi tripletën

22.05.2020 11:43
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
10 vjet më parë Interi fitoi Ligën e Kampionëve dhe kompletoi tripletën

Më 22 maj të vitit 2010, klubi i madh italian, Interi kompletoi ‘sundimin’ e futbollit, duke kompletuar fitimin e tre trofeve.

Fitimi i tre trofeve brenda një sezoni apo i njohur ndryshe si ‘tripleta’ është një gjë që shumë pak klube kanë arritur të bëjnë gjatë historisë.

Trofeu i parë erdhi me triumfin në Kupën e Italisë, pastaj fituan titullin në Serie A, ndërsa qershia mbi tortë erdhi me fitimin e Ligës së Kampionëve.

Pikërisht është trofeu i Ligës së Kampionëve, i cili është fituar saktësisht sikur sot 10 vite më parë, pra me 22 maj të vitit 2010.

Festa pas trofeut të Ligës së Kampionëve

Finalja e madhe e këtij turneu u zhvillua në Santiago Bernabeu, ku Nerazzurrët mposhtën Bayern Munichun me rezultat 2-0.

Fitorja e klubit italian erdhi falë dy golave nga sulmuesi argjentinas, Diego Milito.

Milito ishte vendimtar te Interi më 2010

Kupa e Italisë ishte trofe i parë i Interit këtë vit dhe u fitua me datë 5 maj ndaj Romës.

Fitorja erdhi me rezultat minimal 1-0 dhe u fitua po ashtu me golin e Militos.

Interi duke festuar triumfin në Kupën e Italisë

Triumfi në kampionatin vendas, Serie A, erdhi vetëm në ndeshjen e fundit pas një gare të ashpër me Romën.

Ndeshja vendimtare ishte në udhëtim te Seiena dhe u fitua me rezultat 1-0.

Nerazzurrët duke festuar titullin e 18-të Serie A në histori

Trajner i këtij Interi legjendar ishte portugezi Jose Mourinho, ndërsa ekipi ishte i mbushur me yje dhe legjenda.

Julio Cesar, Maicon, Lucio, Walter Samuel, Javier Zanetti, Esteban Cambiasso, Thiago Motta, Dejan Stankovic, Wesley Sniejder, Goran Pandev, Samuel Eto’o dhe Milito ishin lojtarët kryesor të këtij Interi.

Arkitektët e Interit, Mourinho dhe Moratti

Por, nuk duhet harruar as lojtarë tjerë si Francsesco Toldo, Christian Chivu, Marco Materazzi, Ivan Cordoba, Mario Balotelli dhe Sulley Muntari.

Merita të mëdha padyshim se pati edhe presidenti Massimo Moratti, i cili nuk ndali investimet për vite me radhë deri ta bëri ëndrrën realitet.@Inter_en

🔙 | ON THIS DAY

22 May 2010: Treble winners!#Timeless2010 #Triplete2010 #Pirelli

Powered by @Pirelli

Embedded video

134Twitter Ads info and privacy39 people are talking about thisInter@Inter_en

🕙 | TIMELESS

Time may pass, but legends remain ⚫️🔵#Timeless2010 #Triplete2010 #Triplete #ForzaInter #Pirelli

Powered by @Pirelli

Embedded video

380Twitter Ads info and privacy127 people are talking about this

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla

NISMA: E paprecedent për shoqëritë demokratike organizmin e protestave nga partia që udhëheq qeverinë

NISMA: E paprecedent për shoqëritë demokratike organizmin e protestave nga partia që udhëheq qeverinë

Kosovë: Katër raste të reja, 19 të shëruar nga COVID-19

Kosovë: Katër raste të reja, 19 të shëruar nga COVID-19

Nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive, tre në gjendje të rëndë

Nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive, tre në gjendje të rëndë

“Test protesta” nis me thirrjet “Duam zgjedhje”, “Albin Kurti” dhe “Vetëvendosje”

“Test protesta” nis me thirrjet “Duam zgjedhje”, “Albin Kurti” dhe “Vetëvendosje”