10 mijë klientë u kompensuan për mashtrim nga bankat

18.06.2018 22:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
10 mijë klientë u kompensuan për mashtrim nga bankat

10 mijë klientë janë kompensuar për mashtrime të ndryshme nga bankat, në një periudhë trivjeçare.

Lajmin e ka bërë të ditur Fehmi Mehmeti, guvernator i Bankës Qendrore të Kosovës.

Ai ka thënë se BQK ka dënuar bankat në vend edhe me shifra të majme prej më shumë se 500 mijë eurosh për “shkelje të rregullave”.

Mehmeti thotë se investitorë shumë seriozë përfshihen në Bankën e Diasporës

Fehmi Mehmeti, guvernator i Bankës Qendrore të Kosovës, ka thënë se investitorët e Bankës së Diasporës janë biznesmenë shumë seriozë dhe me pasqyra financiare shumë stabile.

Sipas tij, një nga biznesmenët që do të qëndrojnë prapa kësaj banke mund të jetë miliarder.

Në Puls të KTV-së, Mehmeti ka thënë se ka marrë garanci që zyra qendrore e kësaj banke do të jetë në Prishtinë, ndërsa do të kenë zyre edhe në Evropë e Amerikë.

Sa i përket fitimeve nga bankat, Mehmeti ka thënë se bankat më 2017 kanë fituar 85.5 milionë euro. Kjo sipas tij ka ardhur si rezultat i uljes së kredive performuese dhe rënies së normës së interesit.

Në anën tjetër, ai ka bërë të ditur se për herë të parë tregu i sigurimeve ka dalë pozitiv, me 6.4 milionë euro.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Serbia pa konsensus të brendshëm për çështjen e Kosovës

Serbia pa konsensus të brendshëm për çështjen e Kosovës

Krasniqi: Rritja e pagave për gjyqtarë e prokurorë s’e rritë efikasitetin e luftës kundër korrupsionit, përkundrazi

Krasniqi: Rritja e pagave për gjyqtarë e prokurorë s’e rritë efikasitetin e luftës kundër korrupsionit, përkundrazi

Bolton: Pheniani mund ta eliminojë brenda vitit programin bërthamor

Bolton: Pheniani mund ta eliminojë brenda vitit programin bërthamor

Thaçi i fton të gjithë, por dialogun zotohet se do ta udhëheqë vet

Thaçi i fton të gjithë, por dialogun zotohet se do ta udhëheqë vet

Sulm në një shkollë në Afganistan, ekzekutohen tre roje

Sulm në një shkollë në Afganistan, ekzekutohen tre roje

Kur do të fillojë ndarja e shtesave për fëmijët në Kosovë?

Kur do të fillojë ndarja e shtesave për fëmijët në Kosovë?

Trafikimi me njerëz, sfidë në Kosovë – vetëm në fillim të këtij viti u shënuan 6 raste

Trafikimi me njerëz, sfidë në Kosovë – vetëm në fillim të këtij viti u shënuan 6 raste

Ministri i Shëndetësisë kërcënon mjekët e papërgjegjshëm dhe papunëtor me largim nga puna

Ministri i Shëndetësisë kërcënon mjekët e papërgjegjshëm dhe papunëtor me largim nga puna

​Ministria e Integrimeve me ushtrues detyre në tri pozita udhëheqëse

​Ministria e Integrimeve me ushtrues detyre në tri pozita udhëheqëse

Jovanoviq: Kosova – nyja e madhe që gjenerata jonë duhet ta zgjidhë

Jovanoviq: Kosova – nyja e madhe që gjenerata jonë duhet ta zgjidhë

Aleatët e Trumpit thonë se “fundi i regjimit në Iran” është afër

Aleatët e Trumpit thonë se “fundi i regjimit në Iran” është afër

Institucionet e Maqedonisë në sprovë të re për Marrëveshjen me Greqinë

Institucionet e Maqedonisë në sprovë të re për Marrëveshjen me Greqinë

Jakup Krasniqi i përgjigjet Lladrovcit me poezi, e quan ‘debill që deshi të bëhej Mbret’

Jakup Krasniqi i përgjigjet Lladrovcit me poezi, e quan ‘debill që deshi të bëhej Mbret’

Haziri ia kujton Veselit kur kishte rrëzuar Isa Mustafën dhe kishte thënë se duhet “vra e largu LDK’në nga Kosova”

Haziri ia kujton Veselit kur kishte rrëzuar Isa Mustafën dhe kishte thënë se duhet “vra e largu LDK’në nga Kosova”

Qeveria afgane anulon armëpushimin

Qeveria afgane anulon armëpushimin

Ish-ortaku i Milaim Zekës thotë se u prishën pasi s’deshi t’ia financojë fushatën

Ish-ortaku i Milaim Zekës thotë se u prishën pasi s’deshi t’ia financojë fushatën