​Zbulohet bakteri që ushqehet me metale

19.07.2020 21:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Zbulohet bakteri që ushqehet me metale

Shkencëtarët kanë zbuluar një lloj bakteri që ushqehet dhe merr kalori nga metalet.

Më parë dyshohej se këto lloj bakteresh ekzistonin për më shumë se njëqind vjet, por kjo kurrë nuk është provuar.

Mikrobiologët nga Instituti i Teknologjisë në Kaliforni – Caltech kanë zbuluar aksidentalisht bakteret pasi kryen disa eksperimente të tjera duke përdorur mangan, një element kimik.

Jared Leadbetter, profesor i mikrobiologjisë mjedisore në Caltech në Pasadena, la një kavanoz qelqi të mbuluar me një substancë që të tretej në ujë dhe shkoi për të punuar në kampus. Kur u kthye, ai gjeti kavanozin të mbuluar me materiale të errëta, shkruan CNN.

“Mendova se çfarë është? Fillova të pyesja veten nëse do të mund të ishin përgjegjëse mikrobet për këtë, kështu që ne në mënyrë sistematike bëmë teste për ta kuptuar, “tha Leadbetter në një njoftim për shtyp.

Studiuesit zbuluan se ‘veshja’ e zezë e gjetur në kavanoz ishte mangani i oksiduar, i cili u prodhua nga baktere të zbuluara rishtas që me shumë mundësi u gjetën në ujin e rubinetit.

“Ka prova që” të afërmit “e këtyre krijesave banojnë në ujërat nëntokësore, dhe një pjesë e ujit të pijshëm në Pasadena është pompuar nga ujërat lokale,” tha ai.

Në një studim të ri të botuar në revistën ‘Nature’ të martën, shkencëtarët vërejnë se këto janë bakteret e para që përdorin manganin si një burim energjie.

Hulumtimi i ri zbulon gjithashtu se bakteret mund të përdorin mangan për një proces të quajtur kimio-sintezë, i cili konverton dyoksidin e karbonit në biomasa.

Shkencëtarët besojnë se rezultatet do t’i ndihmojnë të kuptojnë më mirë ujërat nëntokësore, por misteri mbetet se si dhe pse materiali është krijuar aty./kp/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Zbulohet bakteri që ushqehet me metale

​Zbulohet bakteri që ushqehet me metale

Messi: “Nuk ka asgjë më për të thënë”

Messi: “Nuk ka asgjë më për të thënë”

Bale refuzon të grumbullohet për ndeshjen e fundit të Real Madridit në La Liga

Bale refuzon të grumbullohet për ndeshjen e fundit të Real Madridit në La Liga

Mourinho ankohet përsëri: Njerëzit më shohin me një sy tjetër

Mourinho ankohet përsëri: Njerëzit më shohin me një sy tjetër

Moti për ditën e nesërme

Moti për ditën e nesërme

Edon Zhegrova takohet me të parin e KOK-ut, Besim Hasanin

Edon Zhegrova takohet me të parin e KOK-ut, Besim Hasanin

Ylli i Kosovës punonte në McDonald’s para se të bëhej futbollist

Ylli i Kosovës punonte në McDonald’s para se të bëhej futbollist

Milan – Bologna, formacionet e mundshme

Milan – Bologna, formacionet e mundshme

LAJMI I FUNDIT: Dy pozitivë me COVID-19 në Formula 1

LAJMI I FUNDIT: Dy pozitivë me COVID-19 në Formula 1

PSG – Neymar, bisedime për kontratën e re

PSG – Neymar, bisedime për kontratën e re

Shaqiri mund t’i bashkohet Muriqit në Fenerbahce, klubi turk bën ofertë

Shaqiri mund t’i bashkohet Muriqit në Fenerbahce, klubi turk bën ofertë

Courtois: Fituam 10 ndeshje radhazi, katalanasit të heshtin

Courtois: Fituam 10 ndeshje radhazi, katalanasit të heshtin

Messi trondit Barcelonën: Njerëzve po iu mbaron durimi

Messi trondit Barcelonën: Njerëzve po iu mbaron durimi

Anibar shpallë programin artistik të festivalit

Anibar shpallë programin artistik të festivalit

Osasuna e mposhtë Barcelonën midis ‘Camp Nou’ me një lojtar më pak

Osasuna e mposhtë Barcelonën midis ‘Camp Nou’ me një lojtar më pak

Pogba ka ndërruar mendjen

Pogba ka ndërruar mendjen