​Vuçiq: Nuk do të jetë e lehtë për Serbinë, do të kemi presione për shkak të Kosovës

04.06.2020 19:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Vuçiq: Nuk do të jetë e lehtë për Serbinë, do të kemi presione për shkak të Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi se pret presion të madh mbi çështjen e zgjidhjes së problemit të Kosovës dhe se është e rëndësishme që Serbia, pas zgjedhjeve, të bëhet me një qeveri të fortë.

“Por nuk do të jetë e lehtë për Serbinë”, u tha Vuçiq gazetarëve në Loznica, ku mori pjesë në hapjen e pjesës së rinovuar të spitalit dhe hapjen e fabrikës “Adient”.

Ai përsëriti se në procesin e dialogut, Serbia gjithashtu duhet të merret parasysh.

“Ne nuk kemi kundërshtime për bisedimet që kemi pasur në BE, si dhe në bisedimet me Richard Grenell. Gjithmonë jam munduar të arrij sa më shumë që të jetë e mundur në mënyrë paqësore. Nëse ata ndalojnë me kërkesat për pranim në Interpol dhe organizata të tjera, ne do të ndalojmë fushatën e njohjes së Kosovës”, tha Vuçiq.

Ai shtoi se presidenti i Kosovës Hashim Thaçi i realizoi të gjitha këto me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara, dhe se kreu i shtetit të Kosovës do të ishte dakord për bisedime vetëm kur amerikanët janë pjesëmarrës në tryezën e bisedimeve.

Vuçiq tha se nuk e kupton arsyen pse Thaçi nuk dëshiron të bisedojë me përfaqësuesit evropianë në procesin e dialogut.

“Për dallim prej nesh, që nuk na lejohet të bëjmë asgjë, sidoqoftë, atyre u lejohet të bëjnë gjithçka”, tha Vuçiq./KP

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Vuçiq: Nuk do të jetë e lehtë për Serbinë, do të kemi presione për shkak të Kosovës

​Vuçiq: Nuk do të jetë e lehtë për Serbinë, do të kemi presione për shkak të Kosovës

Publikohen detaje të pakos stimuluese prej 130 miliardë eurosh të Gjermanisë

Publikohen detaje të pakos stimuluese prej 130 miliardë eurosh të Gjermanisë

Në Kosovë, shërohen tre pacientë, shtohën edhe pesë raste të reja me koronavirus

Në Kosovë, shërohen tre pacientë, shtohën edhe pesë raste të reja me koronavirus

Hoti falënderoi stafin shëndetësor për punën e palodhshme në përballje me pandeminë COVID 19

Hoti falënderoi stafin shëndetësor për punën e palodhshme në përballje me pandeminë COVID 19

Haxhi Shala i çel letrat, tregon me cilin ministër të NISMA-s i ka mbetur hatri

Haxhi Shala i çel letrat, tregon me cilin ministër të NISMA-s i ka mbetur hatri

Kroatët bllokojnë një autobus me kosovarë në kufirin e tyre, kërkohet ndërhyrja e MPJ-së

Kroatët bllokojnë një autobus me kosovarë në kufirin e tyre, kërkohet ndërhyrja e MPJ-së

Vuçiq: Do të ketë shumë presion mbi Serbinë, për shkak të Kosovës

Vuçiq: Do të ketë shumë presion mbi Serbinë, për shkak të Kosovës

Daçiq: Nuk e kemi ndalur fushatën e ç’njohjeve, është “rrenë e madhe”

Daçiq: Nuk e kemi ndalur fushatën e ç’njohjeve, është “rrenë e madhe”

Maqedonia e V. rikthen orën policore pas shtimit të rasteve me COVID-19

Maqedonia e V. rikthen orën policore pas shtimit të rasteve me COVID-19

Agim Veliu merr detyrën si ministër

Agim Veliu merr detyrën si ministër

Reciprociteti: 20 kamionë nga Serbia e njohën Republikën e Kosovës, 13 u kthyen prapa

Reciprociteti: 20 kamionë nga Serbia e njohën Republikën e Kosovës, 13 u kthyen prapa

Arrestohet polici nën dyshimet për keqtrajtim gjatë pozitës zyrtare

Arrestohet polici nën dyshimet për keqtrajtim gjatë pozitës zyrtare

Lajçak pritet që në qershor të vizitojë Prishtinën dhe Beogradin për marrëveshje pa territore

Lajçak pritet që në qershor të vizitojë Prishtinën dhe Beogradin për marrëveshje pa territore

Murat Jashari kryeministër? Ky është komenti i Avdullah Hotit

Murat Jashari kryeministër? Ky është komenti i Avdullah Hotit

Konjufca fton qytetarët që ta nënshkruajnë peticionin për zgjedhje

Konjufca fton qytetarët që ta nënshkruajnë peticionin për zgjedhje

Çdo lehonë e Obiliqit do t’i merr nga 150 euro

Çdo lehonë e Obiliqit do t’i merr nga 150 euro