​Veliu në AKSP, ndjek nga afër trajnimet e kadetëve policorë

16.07.2020 16:10
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Veliu në AKSP, ndjek nga afër trajnimet e kadetëve policorë

Në Akademinë e Kosovës për Siguri Publike po vazhdon trajnimi profesional i kadetëve të Policisë së Kosovës, të gjeneratës së 55-të, i cili ishte ndërprerë në mars për shkak të përhapjes së koronavirusit. Është vendosur që trajnimi të bëhet online në pjesën e teorisë, ndërsa pjesa praktike operative po zhvillohet me numër të vogël të kadetëve.

Praktikat profesionale operative, kadetët në Akademinë Policore të Kosovës po i zhvillojnë në një mënyrë jo të zakonshme.

Ata po mblidhen në numër të vogël për të ndjekur trajnimin me qëllim të mbrojtjes nga Covid-19. Ndërsa mësimi online aty po zhvillohet rregullisht.

Me krejt këto është njoftuar për së afërmi sot ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, para së cilit, kadetët demonstruan përdorimin e armës, në dhomën simulative për trajnime me armë zjarri.

Ata kishin përgatitur për ministrin një seancë trajnimi me armë zjarri në vendimmarrje.

Burgja: Pas trajnimeve, kadeti merr vendim a të përdorë armën

(Video) 22.38

“Çka do të thotë vendimmarrje, aty është vendimi ku kadeti në bazë të instruksioneve që i ka pasur nga ligjëratat pas një jave të trajnimit merr vendim a me përdorë forcën vdekjeprurëse, armën, ajo shkon në formë profesionale”, shpjegoi përgjegjësi për pajisjet dhe trajnimet, Enis Burgja.

Ndërsa instruktori Arben Rrustemi tregoi se kadetët policor aftësohen në përdorimin e armës së zjarrit, në teori dhe praktikë.

Rrustemi: Kadetët policorë aftësohen për përdorimin e armës së zjarrit

(Video) 3

“Njësia për armë zjarri mban trajnime dhe aftëson kadetët policorë në përdorimin e armës së zjarrit, në pjesën teorike por edhe pjesën praktike, ndërsa si pajisje e përdorim po ashtu për t’i aftësuar kadetët fillimisht për përdorimin e armës, njohjen mbi të. Pas aftësimit për një periudhë vazhdojmë me pjesën e skenarëve për vendimmarrje”, tha ai.

Përveç kësaj, ministri Agim Veliu takoi menaxhmentin e akademisë.

Veliu: Në Akademinë Policore po punohet, kadetët do të dalin të suksesshëm

(Video) 10.57

“Unë e vërejta se këtu është duke u punuar mjaftë edhe përmes platformave të ndryshme online për pjesën teorike, por edhe për pjesën praktike këtu, pata rast të takohem me kadetët e rinj, u dëshirova sukses në punën e tyre dhe jam i bindur që ata do të arrijnë edhe përkundër këtyre vështirësive që na i imponon Covid-19, do të arrijnë t’i përmbushin me sukses punët dhe detyrat e tyre në mënyrë që t’i presim sa më shpejtë të dalin atje ku e kanë vendin dhe ku do të angazhohen”, tha ai.

Drejtori i Akademisë së Kosovës për Sigurisë Publike, Ismajl Smakiqi tha se trajnimi profesional i kadetëve të Policisë së Kosovës po vazhdon online, për shkak të situatës së krijuar nga përhapja e virusit, ku është pezulluar mësimi në shkolla e universitete.

Smakiqi: Trajnimi i ndërprerë në mars po vazhdon online për kadetët e Policisë së Kosovës

(Video) 13.2

“Është duke u zhvilluar trajnimi profesional i kadetëve të Policisë së Kosovës, gjeneratës 55, siç e dini më 12 mars është ndërpre në javën e 18 ky trajnim për shkak të marrjes së vendimit të qeverisë për ndërprerjen e procesit arsimor, dhe ne që atëherë e ndërpremë, kemi hezituar si të fillojmë, meqenëse kadetët përveç mësimeve të drejtpërdrejta kanë edhe praktika profesionale, operative, dhe në fund vendosëm që të vazhdojë trajnimi online për ketë pjesën teorike, kurse kjo pjesa praktike t’i kthejmë kadetët në një numër shumë më të vogël në mënyrë që të jenë të mbrojtur”, tha ai.

Ai tha se akademia ka ndërmarrë të gjitha masat mbrojtëse kundër infektimit me Covid-19./G.Kadrija/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Maqedoni e Veriut: Ndryshimet në Kodin Zgjedhor, të domosdoshme

Maqedoni e Veriut: Ndryshimet në Kodin Zgjedhor, të domosdoshme

2 viktima dhe 61 raste të reja me COVID-19

2 viktima dhe 61 raste të reja me COVID-19

Zemaj: Po komunikojmë me OBSH-në për sigurimin e vaksinës së mundshme kundër Covid-19

Zemaj: Po komunikojmë me OBSH-në për sigurimin e vaksinës së mundshme kundër Covid-19

Thaçi takohet me Erdoganin: Turqia është një partnere strategjike

Thaçi takohet me Erdoganin: Turqia është një partnere strategjike

LVV: Hoti ka një besim naiv që mund ta ndaj ekonominë nga politika

LVV: Hoti ka një besim naiv që mund ta ndaj ekonominë nga politika

​Gastronomet thyejnë pjata para Qeverisë (Foto)

​Gastronomet thyejnë pjata para Qeverisë (Foto)

Stacioni i autobusëve humbi gjysmë milion euro për shkak të pandemisë

Stacioni i autobusëve humbi gjysmë milion euro për shkak të pandemisë

Ndalohet kinezi që tentoi të hyjë ilegalisht në Kosovë

Ndalohet kinezi që tentoi të hyjë ilegalisht në Kosovë

Sveçla: Plani i aksionit në Karaçevë u dekonspirua ende pa filluar ai

Sveçla: Plani i aksionit në Karaçevë u dekonspirua ende pa filluar ai

Aplikimi për lotarinë amerikane nis më 2 tetor, këto janë rregullat

Aplikimi për lotarinë amerikane nis më 2 tetor, këto janë rregullat

Vjehrri e ngacmoi seksualisht renë, burri e rrahu – arrestohen të dy pejanët

Vjehrri e ngacmoi seksualisht renë, burri e rrahu – arrestohen të dy pejanët

Kërkohet paraburgim ndaj 30 personave të ndaluar gjatë aksionit në Karaçevë

Kërkohet paraburgim ndaj 30 personave të ndaluar gjatë aksionit në Karaçevë

Klubet e natës hapen pa kufizime në Vuhan, ish-epiqendra e koronavirusit shënon zero raste

Klubet e natës hapen pa kufizime në Vuhan, ish-epiqendra e koronavirusit shënon zero raste

Mësohet identiteti edhe i dy policëve tjerë, të arrestuar mbrëmë në aksionin e Karaçevës

Mësohet identiteti edhe i dy policëve tjerë, të arrestuar mbrëmë në aksionin e Karaçevës

Pentagoni rrit praninë ushtarake në Siri

Pentagoni rrit praninë ushtarake në Siri

Vritet një 33 vjeçar në Durrës

Vritet një 33 vjeçar në Durrës