​U morën me shitjen e armëve dënohëm me 14 vjet burg

13.03.2020 16:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​U morën me shitjen e armëve dënohëm me 14 vjet burg

Shpallet Aktygjykimi kundër të akuzuarve M.D, A.K dhe D.P.

Gjykata Themelore në Prishtinë – Departamenti për Krime të Rënda ka shpallur fajtor tre të akuzuarit, për përdorim dhe shitje të armëve.

Të tretë janë dënuar me 14 vjet burgim.

Kjo është komuniakta e plotë:

I akuzuari M.D. është shpallur fajtor dhe është dënuar me dënim me burgim në kohëzgjatje prej 7 (shtatë) vitesh dhe dënim me gjobë në shumë prej 7.000 (shtatëmijë) euro për veprën penale Pjesëmarrja ose organizimi i grupit kriminal të organizuar nga neni 283 par.1 i KPRK-së lidhur me veprën penale Importi, eksporti furnizimi, transportimi, këmbimi ose shitja e paautorizuar e armëve nga neni 372 par.2 të KPRK-së , të kryer së bashku me A.V i arratisur në kohën e kryerjes së veprës penale.

I akuzuari A.K. është shpallur fajtor dhe është dënuar me dënim me burgim në kohëzgjatje prej 5 (pesë) vitesh dhe dënim unik me gjobë nà « shumë prej 3.500 euro për veprën penale Pjesëmarrja ose organizimi i grupit kriminale të organizuar nga neni 283 par.1 i KPRK-së lidhur me veprën penale Importi, eksporti furnizimi, transportimi, këmbimi ose shitja e paautorizuar e armëve nga neni 372 par.2 të KPRK-së dhe Mbajtja në pronësi, kontroll apo posedim të paautorizuar të armës nga neni 374 par.1 të KPRK-së.

I akuzuari D.P është shpallur fajtor dhe është dënuar me dënim me burgim në kohëzgjatje prej 2 (dy) vitesh dhe dënim me gjobë në shumë prej 3.000 (tremijë) euro për veprën penale Ndihmë në kryerjen e veprës penale Importi, eksporti furnizimi, transportimi, këmbimi ose shitja e paautorizuar e armëve nga neni 372 par.2 lidhur me nenin 33 të KPRK-së.

Të akuzuarve M.D dhe A.K me aktvendim të veçantë u vazhdohet masa e paraburgimit deri në plotfuqishmërinë e këtij aktgjykimi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Qeveria kërkon kredi për financimin e pakos emergjente

Qeveria kërkon kredi për financimin e pakos emergjente

A mund të krijohet Qeveri pa partinë fituese të zgjedhjeve?

A mund të krijohet Qeveri pa partinë fituese të zgjedhjeve?

Ministri gjerman gjendet i vdekur afër Frankfurtit

Ministri gjerman gjendet i vdekur afër Frankfurtit

Dr Fauci: Koronavirusi mund të vrasë deri në 200 mijë amerikanë

Dr Fauci: Koronavirusi mund të vrasë deri në 200 mijë amerikanë

Kusari: Me ose pa Veliun ministër, LDK do ta kishte inicuar mocionin

Kusari: Me ose pa Veliun ministër, LDK do ta kishte inicuar mocionin

Luigi Di Maio ‘shuplakë’ Europës: Egoizmi nuk na përket neve, Shqipëria një mësim solidariteti

Luigi Di Maio ‘shuplakë’ Europës: Egoizmi nuk na përket neve, Shqipëria një mësim solidariteti

Kurti me video-mesazh: Kjo është situata më serioze që pas luftës në Kosovë

Kurti me video-mesazh: Kjo është situata më serioze që pas luftës në Kosovë

Zhgënjehen punëtorët e KEK-ut: Të pakënqur me qasjen e institucioneve

Zhgënjehen punëtorët e KEK-ut: Të pakënqur me qasjen e institucioneve

Fluturimet radhës në Aeroportin e Prishtinës

Fluturimet radhës në Aeroportin e Prishtinës

Edhe tri raste të reja me koronavirus në Kosovë, numri shkon në 97

Edhe tri raste të reja me koronavirus në Kosovë, numri shkon në 97

Arsyet pse është tradhti kombëtare shkëmbimi i territoreve Kosovë-Serbi

Arsyet pse është tradhti kombëtare shkëmbimi i territoreve Kosovë-Serbi

Deri tash janë 31.776 të vdekur në gjithë botën nga Koronavirus

Deri tash janë 31.776 të vdekur në gjithë botën nga Koronavirus

Durim Berisha, këshilltari i Kurtit, sulmon amerikanët

Durim Berisha, këshilltari i Kurtit, sulmon amerikanët

756 njerëz vdiqën nga coronavirusi brenda një dite në Itali

756 njerëz vdiqën nga coronavirusi brenda një dite në Itali

Nga Kina: Po bëjnë gabime në SHBA dhe Evropë që nuk po i vendosin maskatë

Nga Kina: Po bëjnë gabime në SHBA dhe Evropë që nuk po i vendosin maskatë

Nga Italia, Lorik Cana ka një mesazh për studentët e Kosovës

Nga Italia, Lorik Cana ka një mesazh për studentët e Kosovës