​Thaçi: Njohja nga Izraeli forcon Kosovën si shtet

15.09.2020 18:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Thaçi: Njohja nga Izraeli forcon Kosovën si shtet

Presidenti Hashim Thaçi, me rastin e Vitit të Ri Hebraik, deklaroi sot se është nder për Kosovën që kjo festë po shënohet në Kosovë, me lajmin e shumëpritur të njohjes nga shteti i Izraelit.

Gjatë adresimit të tij në një event të organizuar për Vitin e Ri Hebraik, kreu i vendit tonë theksoi se miqësia historike mes dy popujve tanë po forcohet çdo ditë e më tepër dhe se po ndërtohet një urë e veçantë e komunikimit nga i cili do të përfitojnë Kosova dhe Izraeli.

“Shënojmë këtë manifestim madhështore me një moment historik për të dyja vendet. Do të kemi linja ajrore më funksionale, ka karakter të sigurisë, do të jemi në luftim të terrorizmit. Njohja e Izraelit ka një rëndësi strategjike, do të forcojë Kosovën dhe rolin e saj si subjektivitet i fuqishëm ndërkombëtar. Kjo njohje reciproke ndodhi në Shtëpinë e Bardhë”, theksoi ai.

Ai theksoi se presidenti Donald Trump me marrëveshjen e arritur në Shtëpinë e Bardhë bëri atë që të tjerët për 20 vjet nuk kanë arritur ta bëjnë, në kohën kur të tjerët sipas tij ishin skeptikë me punën e emisarit amerikan për dialogun Richard Grenelli.

Ndërsa, kryeparlamentarja Vjosa Osmani ka uruar popullin izraelit me rastin e Vitit të Ri Hebraik, duke thënë gjatë luftës ishte populli i Izraelit ai i cili hapi rrugën për refugjatët nga Kosova.

“Nuk ka popull që kupton më mire vuajtjet e njëri tjetrit se sa populli i Izraelit dhe ai i Kosovës. Është lajm që edhe politika arriti stadin për të kurorëzuar miqësinë mes dy vendeve. Të festojmë të tashmen dhe të shpresojmë për një të ardhme më të mirë”, tha ajo.

Edhe kreu i ekzekutivit, Avdullah Hoti tha se kjo festë është i veçantë, meqë sivjet i paraprin njohjes së Kosovës nga Izraeli,transmeton KosovaPress.

“Përkujtoj se Republika e Kosovës është demokraci sekulare. Kësaj radhe viti i ri hebraik është i posaçëm. Shënon njohjen Kosovë-Izrael. Ne do të vendosim së shpejti marrëdhëniet tona me miqësore, me shtetin mik”, u shpreh ai.

E, ish-kryeministri Albin Kurti theksoi se njohja nga Izraeli është hapi i parë i miqësisë.

“Ne në këtë festë me gjithë zemër urojmë bardhësi për bashkëkombësit tanë hebraikë. Njohja shtetërore do të jetë vetëm hapi i parë i miqësisë. Gjatë Luftës së Dytë Botërore mbahet mend ndihma e kosovarëve për hebrenjtë, por edhe gjatë luftës së fundit në Kosovë, populli hebraik hapi dyert për të gjithë refugjatët. Të lidhemi miqësisht me njeri-tjetrin. Kosova ofron zemrën e vet të hapur për përparim të miqësisë, tha Kurti.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Thaçi: Njohja nga Izraeli forcon Kosovën si shtet

​Thaçi: Njohja nga Izraeli forcon Kosovën si shtet

​Kërkohet efikasitet i sistemit gjyqësor në kohën me pandeminë COVID-19

​Kërkohet efikasitet i sistemit gjyqësor në kohën me pandeminë COVID-19

KEDS me punime në rrjet, paralajmërohen ndërprerje të rrymës

KEDS me punime në rrjet, paralajmërohen ndërprerje të rrymës

Pse ka kundërshtime për masat antiCovid në Zvicër?

Pse ka kundërshtime për masat antiCovid në Zvicër?

​Haradinaj-Stublla akuzon Vuçiqin për shkelje të marrëveshjes

​Haradinaj-Stublla akuzon Vuçiqin për shkelje të marrëveshjes

Në Gjilan sot janë shëruar 20 pacientë nga COVID-19

Në Gjilan sot janë shëruar 20 pacientë nga COVID-19

Prokuroria Speciale ngre tjetër aktakuzë ndaj Burdushit, akuzohet për shpëlarje parash

Prokuroria Speciale ngre tjetër aktakuzë ndaj Burdushit, akuzohet për shpëlarje parash

​Osmani për dialogun: Është gabim serioz që me Serbinë po hapen çështje të mbyllura ndër vite

​Osmani për dialogun: Është gabim serioz që me Serbinë po hapen çështje të mbyllura ndër vite

Thaçi pranoi letrat kredenciale nga ambasadori i ri hungarez, Jozsef Bencze

Thaçi pranoi letrat kredenciale nga ambasadori i ri hungarez, Jozsef Bencze

Një i vdekur dhe 71 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Një i vdekur dhe 71 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Qeveria s’heq dorë nga mësimi online, nxënësit kërcënojnë me bojkot

Qeveria s’heq dorë nga mësimi online, nxënësit kërcënojnë me bojkot

​Parashikimi i motit për dy ditët e ardhshme

​Parashikimi i motit për dy ditët e ardhshme

Krasniqi: Së shpejti funksionalizohet Spitali i Podujevës

Krasniqi: Së shpejti funksionalizohet Spitali i Podujevës

Izraeli mirëpret vendimin e Qeverisë së Kosovës për antisemitizmin

Izraeli mirëpret vendimin e Qeverisë së Kosovës për antisemitizmin

Ambasadori i Italisë takohet me Hysenin, flasin për liberalizimin e vizave

Ambasadori i Italisë takohet me Hysenin, flasin për liberalizimin e vizave

​Prodhuesit e qumështit njoftojnë Hotin për sfidat me të cilat po përballen

​Prodhuesit e qumështit njoftojnë Hotin për sfidat me të cilat po përballen