​Tahiri adreson tri çështje në Bruksel

11.09.2020 19:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Tahiri adreson tri çështje në Bruksel

Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Besnik Tahiri ka vazhduar edhe sot takimet e nivelit të lartë në Bruksel.

Përmes një njoftimi në Facebook, Tahiri ka bërë të ditur se atje është takuar me raportuesen për Kosovën në PE, Viola von Cramon-Taubadel, Ambasadorin Norvegjez në Belgjikë, z. Per Strand Sjaastad, Drejtorin e ri të Bankës Botërore për Kosovë, Massimiliano Paolucci si dhe shefin e Njësisë për Kosovën në Komisionin Evropian, z. David Cullen.

Tahiri ka thënë se në këto takime ka falëndetuar BE-në për ndihmën e dhënë teksa ka theksuar tri çështje kryesore.

Ky është postimi i tij i plotë:

Gjatë ditës së sotme, në Bruksel pata disa takime pune, atë me deputeten e Parlamentit Evropian, znj. Viola von Cramon-Taubadel, që njëherit është edhe raportuese pë Kosovën, Ambasadorin Norvegjez në Belgjikë, z. Per Strand Sjaastad, Drejtorin e ri të Bankës Botërore për Kosovë, Massimiliano Paolucci si dhe shefin e Njësisë për Kosovën në Komisionin Evropian, z. David Cullen.

Në këto katër takime falënderova BE-në për ndihmën e dhënë përgjatë viteve dhe theksova tri çështje kryesore:

1. Nevojën e përmbylljes sa më të shpejtë të procesit të liberalizimit të vizave;

2. Arritjen e marrëveshjes gjithëpërfshirëse në mes të Kosovës dhe Serbisë, e cila duhet të rezultojë me njohje reciproke dhe

3. Ndihma konkrete në menaxhimin e situatës së krijuar me COVID-19, për Pakon e rimëkëmbjes ekonomike dhe reformat në administratën shtetërore.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Tahiri adreson tri çështje në Bruksel

​Tahiri adreson tri çështje në Bruksel

Vjosa Osmani: Në LDK do të kthehesha nëse reformohet

Vjosa Osmani: Në LDK do të kthehesha nëse reformohet

​Gjykata Speciale nuk komenton vërtetësinë e dosjeve të dala në publik

​Gjykata Speciale nuk komenton vërtetësinë e dosjeve të dala në publik

Ambasadori amerikan: Marrëveshja e Shtëpisë së Bardhë të zbatohet siç është nënshkruar

Ambasadori amerikan: Marrëveshja e Shtëpisë së Bardhë të zbatohet siç është nënshkruar

Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë ka nisur hetimet për dokumentet e dërguara në OVL UÇK

Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë ka nisur hetimet për dokumentet e dërguara në OVL UÇK

Hoti: Çdo sulm që bëhet ndaj botës demokratike, është sulm ndaj popullit të Kosovës

Hoti: Çdo sulm që bëhet ndaj botës demokratike, është sulm ndaj popullit të Kosovës

Pesë të vdekur nga koronavirusi brenda 24 orësh në Kosovë

Pesë të vdekur nga koronavirusi brenda 24 orësh në Kosovë

50 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

50 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

SHBA-të, Kosova dhe Serbia nominohen për Çmimin Nobel për Paqe

SHBA-të, Kosova dhe Serbia nominohen për Çmimin Nobel për Paqe

​Për një vit regjistrohen 470 biznese të reja në Ferizaj

​Për një vit regjistrohen 470 biznese të reja në Ferizaj

Haradinaj pret në takim shefin e zyrës së BE-së, flasin për zhvillimet në vend

Haradinaj pret në takim shefin e zyrës së BE-së, flasin për zhvillimet në vend

Vdes gazetari i njohur Sulejman Gashi

Vdes gazetari i njohur Sulejman Gashi

Meral Sadriu-Vokshi emërohet drejtoreshë për Buxhet dhe Financa në Gjilan

Meral Sadriu-Vokshi emërohet drejtoreshë për Buxhet dhe Financa në Gjilan

Kushdo që e sheh këtë person, ta lajmërojë menjëherë Policinë

Kushdo që e sheh këtë person, ta lajmërojë menjëherë Policinë

​Punëtorët teknikë në spitale paralajmërojnë bojkotim të punës

​Punëtorët teknikë në spitale paralajmërojnë bojkotim të punës

Suspendohet nga puna mësimdhënësi që sulmoi gruan e tij në Mitrovicë

Suspendohet nga puna mësimdhënësi që sulmoi gruan e tij në Mitrovicë