​Studimi i ri: Plazma e ftohtë shkatërron koronavirusin për vetëm 30 sekonda

15.11.2020 21:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Studimi i ri: Plazma e ftohtë shkatërron koronavirusin për vetëm 30 sekonda

Sipërfaqet e ndotura me koronavirusin që shkakton COVID-19 u zbulua se lirohen plotësisht nga patogjeni kur trajtohen me plazmë të ftohtë atmosferike (CAP).

Ndërsa është zbuluar se metoda të tilla si spërkatja e alkoolit dhe ekspozimi ndaj dritës UV mund të shkatërrojnë në mënyrë efektive virusin SARS-CoV-2, më shumë metoda mund t’i shtohen arsenalit kundër tij.

Tani, një studim i ri ka zbuluar se ekspozimi i sipërfaqeve të ngarkuara me patogjen në plazmën e ftohtë atmosferike (CAP) mund t’i zhdukë ato plotësisht.

Sipas shkencëtarëve të UCLA, kur sipërfaqet e lidhura me koronavirus si plastika, metali dhe lëkura, iu nënshtruan vetëm 30 sekondave të trajtimit duke përdorur CAP të ushqyer me argon, virusi u shkatërrua plotësisht.

“Këto rezultate demonstrojnë potencialin e madh të CAP si një mjet i sigurt dhe efektiv për të parandaluar transmetimin e virusit dhe infeksionet për një gamë të gjerë sipërfaqesh që përjetojnë kontakte të shpeshta njerëzore”, shkruan autorët.

Ajo që e bën koronavirusin veçanërisht të fuqishëm është virulenca e tij e lartë. Hulumtimet kanë treguar se fomitet – objektet dhe sipërfaqet që janë të ndotura me agjentë infektivë – mund të luajnë një rol vendimtar në transmetimin e sëmundjes. Gjithashtu, studimet kanë demonstruar se patogjeni i ndërlikuar mbetet në sipërfaqe të caktuara deri në 28 ditë.

Prandaj, studiuesit u përpoqën të provonin nëse plazma e ushqyer nga argoni – gazi i tretë më i bollshëm në atmosferën e Tokës – mund të vrasë në mënyrë efektive virusin SARS-CoV-2.

Plazma është një nga katër gjendjet themelore të materies. Mund të gjenerohet duke ngrohur një gaz neutral (gaz inert) ose duke e ekspozuar atë në një fushë të fuqishme të fuqishme elektromagnetike.

Sipërfaqet që u testuan përfshinin plastikë, karton, metal dhe sipërfaqet prej lëkure të basketbollit, bejsbollit dhe futbollit.

Pas provave të mëtejshme, autorët vunë në dukje se patogjeni virulent u eliminua nga pambuku në maskat e fytyrës në kohë të ngjashme.

“Ky është vetëm fillimi. Ne jemi shumë të sigurt dhe kemi pritje shumë të mëdha për plazmën në punën e ardhshme. Në të ardhmen, shumë përgjigje për komunitetin shkencor do të vijnë nga plazma,” tha Richard E. Wirz, autori përkatës i studimi, në një deklaratë.

Zhitong Chen, bashkautor i studimit, njoftoi se ekipi ishte në proces të ndërtimit të një pajisje kompakte që mund të përdoret gjerësisht për trajtimin e sipërfaqeve që janë të ndotura me SARS-CoV-2 duke përdorur plazmën, transmeton KosovaPress.

“Gjithçka që përdorim vjen nga ajri. Ajri dhe energjia elektrike është një trajtim shumë i shëndetshëm pa efekte anësore”, tha Chen.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kuvendi mban seancë, në rend dite shumë projektligje e rezoluta

Kuvendi mban seancë, në rend dite shumë projektligje e rezoluta

Vaksina anticovid më shpejt se sa e kishim imagjinuar në treg

Vaksina anticovid më shpejt se sa e kishim imagjinuar në treg

Aksident mes tri veturash në Rrugën e Kombit, vdes një prej shoferëve

Aksident mes tri veturash në Rrugën e Kombit, vdes një prej shoferëve

Joe Biden letër Agim Rexhepit: Zoti ju bekoftë!

Joe Biden letër Agim Rexhepit: Zoti ju bekoftë!

Ministrja Serbe refuzon Cakaj si “Qytetar Nderi” i Bujanocit: Akuzoi Serbinë për krime lufte dhe gjenocid

Ministrja Serbe refuzon Cakaj si “Qytetar Nderi” i Bujanocit: Akuzoi Serbinë për krime lufte dhe gjenocid

OVL UÇK reagon pas vazhdimit të mandatit të Speciales

OVL UÇK reagon pas vazhdimit të mandatit të Speciales

Daut Haradinaj: Nuk hyhet në Kosovë duke kaluar mbi varrezat masive e eshtrat e shqiptarëve të masakruar

Daut Haradinaj: Nuk hyhet në Kosovë duke kaluar mbi varrezat masive e eshtrat e shqiptarëve të masakruar

Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Vdes nga Covid-19 një shtatzënë në QKUK

Vdes nga Covid-19 një shtatzënë në QKUK

Komuna e Prishtinës vendos t’i ndihmojë mediat me 100 mijë euro

Komuna e Prishtinës vendos t’i ndihmojë mediat me 100 mijë euro

AstraZeneca do të bëjë teste shtesë për vaksinën antiCOVID-19

AstraZeneca do të bëjë teste shtesë për vaksinën antiCOVID-19

Vazhdon mandati i Dhomave të Specializuara dhe Zyrës së Prokurorit të Specializuar

Vazhdon mandati i Dhomave të Specializuara dhe Zyrës së Prokurorit të Specializuar

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

​Lajçak informon Bundestagun për dialogun Kosovë-Serbi

​Lajçak informon Bundestagun për dialogun Kosovë-Serbi

​Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë

​Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë

10 viktima dhe 656 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri

10 viktima dhe 656 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri