​Stacioni i Autobusëve shpenzon 80% të buxhetit për paga

01.12.2020 12:46
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Stacioni i Autobusëve shpenzon 80% të buxhetit për paga

Për anëtarët e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike, të gjeturat në raportin e Auditimit për Pasqyrat Vjetore Financiare të vitit 2019 për Stacionin e Autobusëve janë shqetësuese. Sipas tyre, këto të gjetura tregojnë se gjatë vitit të kaluar ka pasur keqpërdorime.

Një gjë të tillë e tha edhe anëtarja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vlora Hajnuni, e cila theksoi se të gjeturat nënvizojnë se parat e mbledhura te biletave nuk janë dorëzuar në fund te ditës.

“Mjetet e mbledhura të biletave dhe mos dorëzimi në kohë. Është e papranueshme që të mos dorëzohen për shtatë ditë, sepse keqpërdorimi i tyre mund të jetë i madh. Çështja tjetër është pagesa e punëtorëve me kontratë mbi vepër”, tha ajo.

Kryesuesi i Bordit të Stacionit të Autobusëve, Faton Raci para anëtarëve u shpreh se shpenzimet më të mëdha janë për paga.

“Mbi 47 mijë të hyra nga inkasimi. Gjatë vitit të 2019, 129 mijë të hyra nga parkingu. Shpenzimet për paga kanë qenë mbi 893 mijë. I kemi ulur në 829 mijë”, u shpreh ai.

Kryeshefi i stacionit të autobusëve, Luan Hoti theksoi se kjo ndërmarrje nuk është menaxhuar mirë, me 100 punëtorë ku 80 për qind e buxhetit ka shkuar në paga.

Ai ka përmendur rastet edhe kur ish-kryeshefi ia kishte rritur pagën vetës ilegalisht.

“Janë 19 gjetje të vitit 2017 dhe 2018 ku disa nga rekomandimet janë zbatuar. Në shumicën e të gjeturave jemi pajtuar. Nuk pajtohem që nuk ka plan të veprimit, me krenari them që 99 për qind të këtyre rekomandimeve i kemi zbatuar”, tha ai.

Kryetari i Komisionit, Bedri Hamza tha se ky raport tregon se kjo ndërmarrje ka vend për shumë përmirësime.

Ndërsa, deputetja Besa Gaxherri tha se bordi aktual dhe kryeshefi duhet të ngrisin padi për keqpërdorimet që janë bërë deri më tani në këtë ndërmarrje publike.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Stacioni i Autobusëve shpenzon 80% të buxhetit për paga

​Stacioni i Autobusëve shpenzon 80% të buxhetit për paga

Radhë të gjata për vaksinat e gripit sezonal, qytetarët nuk respektojnë masat

Radhë të gjata për vaksinat e gripit sezonal, qytetarët nuk respektojnë masat

Reçica: Këtë javë procedohet për plotësim Projektligji i punës dhe lehonisë

Reçica: Këtë javë procedohet për plotësim Projektligji i punës dhe lehonisë

Hoti paralajmëroi konferencë, Qeveria tregon se a do të ketë shtrëngim të masave

Hoti paralajmëroi konferencë, Qeveria tregon se a do të ketë shtrëngim të masave

Shkencëtarët zhvillojnë mjetin që zbulon COVID-19 nga rrezet rëntgen me saktësi 83%

Shkencëtarët zhvillojnë mjetin që zbulon COVID-19 nga rrezet rëntgen me saktësi 83%

Limaj: Zëdhënësi i lirisë sonë në burg, zëdhënësi i Millosheviqit president

Limaj: Zëdhënësi i lirisë sonë në burg, zëdhënësi i Millosheviqit president

Limaj: Pa Thaçin, Krasniqin, Veselin, Selimin nuk do të kishte UÇK

Limaj: Pa Thaçin, Krasniqin, Veselin, Selimin nuk do të kishte UÇK

Vetëvrasje në Kremlin: Truproja i Putinit gjendet i vdekur?

Vetëvrasje në Kremlin: Truproja i Putinit gjendet i vdekur?

Abazi për LDK-në: A e kanë kuptuar këta që nuk i do populli?

Abazi për LDK-në: A e kanë kuptuar këta që nuk i do populli?

Gjysmëvjetori mund të përfundojë para kohe

Gjysmëvjetori mund të përfundojë para kohe

Haskuka flet për gjendjen me Covid-19 në Prizren, kritikon masat e qeverisë

Haskuka flet për gjendjen me Covid-19 në Prizren, kritikon masat e qeverisë

​A e dëmton testi COVID-19 trurin tonë?

​A e dëmton testi COVID-19 trurin tonë?

​Përfundon mbledhja e LDK-së, Gashi thotë se janë të gatshëm për zgjedhje

​Përfundon mbledhja e LDK-së, Gashi thotë se janë të gatshëm për zgjedhje

​A duhet të mbajnë maska njerëzit që janë shëruar nga COVID-19?

​A duhet të mbajnë maska njerëzit që janë shëruar nga COVID-19?

​Shumica e shkollave sot në pushim, nuk respektuan vendimin e Qeverisë

​Shumica e shkollave sot në pushim, nuk respektuan vendimin e Qeverisë

Shpend Ahmeti: Prej nesër Trafiku urban falas

Shpend Ahmeti: Prej nesër Trafiku urban falas