​Sinuset janë të zakonshme në ditët e dimrit, ja si ta trajtoni atë

18.11.2020 12:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Sinuset janë të zakonshme në ditët e dimrit, ja si ta trajtoni atë

Inflamacioni shkakton ënjtje të mukozës së sinusit, dhe mund të jetë bakteriale, virale, apo edhe kërpudhore.

Sinuset paranazale janë zgavra në kockat e kokës, të cilat janë formuar për shkak të drejtësisë së Homo sapiens gjatë evolucionit dhe ecjes së tij të drejtë. Këto zgavra janë të mbushura me ajër dhe të veshura me mukozë të frymëmarrjes, njësoj si në hundë dhe mushkëri.

Sinuset, për shkak të rreshtimit të mukozës së frymëmarrjes, kanë kryesisht një funksion të frymëmarrjes. Përmbajtja e sinuseve kullohet përmes hapjeve të sinuseve në hundë dhe kullohet nga jashtë ose drejt fytit dhe faringut. Inflamacioni shkakton ënjtje të mukozës së sinusit, dhe mund të jetë bakteriale, virale, apo edhe kërpudhore.

Simptomat më të zakonshme janë presioni në kokë dhe dhimbja e kokës, shkarkimi i bollshëm nga hunda dhe prapa hundës, dhe në inflamacion të rëndë, ethe. Nëse ka një sekretim purulent, kjo tregon se mund të jetë një inflamacion bakterial. Një shkarkesë e përgjakshme nga hunda gjithashtu flet për inflamacion dhe e gjithë zgavra e hundës duhet të shqyrtohet në më shumë detaje, mundësisht me fibra optike.

Shpesh, për shkak të hiper-reaktivitetit të mukozës së hundës ndaj stimujve të jashtëm, të tilla si alergji, ndryshime të temperaturës, ndodhin simptoma të ngjashme me inflamacionin klasik (dhimbje koke dhe presion). Kjo nuk do të thotë domosdo se gjendja është infektive, por që ka pasur ënjtje të mukozës me bllokim të kanaleve eksretuese nga sinuset në hundë.

Këto janë problemet më të zakonshme të sinusit dhe shpesh ngatërrohen me pezmatimet klasike dhe trajtohen padrejtësisht me antibiotikë. Qëllimi i terapisë së sinusitit është gjithmonë t’i shtrydhni ato, të mos keni sekrecione inflamatore në zgavrat e sinusit, të mbani frymëmarrjen përmes hundës siç duhet.

Çdo njeri mund të jetë më i ndjeshëm në disa pjesë të trupit ndaj sëmundjeve të ndryshme. Me problemet e sinusit, ekziston një tendencë që mukoza e hundës të fryhet, duke bllokuar kështu hapjet e sinusit dhe duke prodhuar mukus të akumuluar në sinus. Nëse bakteret që janë vazhdimisht në sistemin e frymëmarrjes shumëzohen, mund të ndodhë inflamacion bakterial dhe nëse ka ndodhur një infeksion i virusit, simptomat janë të ngjashme.

Nëse jeni të prirë për inflamacion të hundës dhe sinuseve, disa masa mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të inflamacionit:

1. Ulni mundësinë e infektimit të frymëmarrjes

2. Shmangni dhomat e tymosura dhe ajrin e ndotur

3. Kushtojini vëmendje lagështisë në dhomat ku qëndroni

4. Kufizoni konsumin e alkoolit

Disa masa mund të ndihmojnë në lehtësimin e shqetësimit:

inhalimet e hundës, aplikimi i kompresave të ngrohta, marrja e bollshme e lëngjeve dhe shmangia e konsumit të alkoolit.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Njihuni me futbollistin më problematik në botë

Njihuni me futbollistin më problematik në botë

Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

​Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë

​Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë

​Braga-Leicester City, analizë dhe formacionet e mundshme

​Braga-Leicester City, analizë dhe formacionet e mundshme

Aston Villa synon transferimin e Milot Rashicës

Aston Villa synon transferimin e Milot Rashicës

Nëna e dhjetë fëmijëve vdes 11 ditë pasi solli në jetë vajzën e saj të parë

Nëna e dhjetë fëmijëve vdes 11 ditë pasi solli në jetë vajzën e saj të parë

​8 gjëra që tërheqin gjininë e kundërt si magnet

​8 gjëra që tërheqin gjininë e kundërt si magnet

Kjo ishte dëshira e fundit e Maradonnas të cilën e zbuloi pak para se të vdiste

Kjo ishte dëshira e fundit e Maradonnas të cilën e zbuloi pak para se të vdiste

Vdekja e Maradonas, këto janë vendimet që sapo u morën për futbollin evropian

Vdekja e Maradonas, këto janë vendimet që sapo u morën për futbollin evropian

Vdes legjenda e futbollit botëror Diego Armando Maradona

Vdes legjenda e futbollit botëror Diego Armando Maradona

PSG mposht Leipzigun, Man United Basaksehirin

PSG mposht Leipzigun, Man United Basaksehirin

Barcelona dhe Juventusi sigurojnë kalimin në fazën tjetër të LK-së

Barcelona dhe Juventusi sigurojnë kalimin në fazën tjetër të LK-së

Shteti shet veturën e konfiskuar, tash duhet t’i kthejë borxhin pronarit

Shteti shet veturën e konfiskuar, tash duhet t’i kthejë borxhin pronarit

​5 gjëra te një grua që rrëzon çdo burrë në këmbë

​5 gjëra te një grua që rrëzon çdo burrë në këmbë

​5 mënyra për të shmangur infektimin me koronavirus në ambiente të mbyllura

​5 mënyra për të shmangur infektimin me koronavirus në ambiente të mbyllura