​Si mund ta zgjasin jetën tuaj 15 minuta ecje në ditë

31.01.2018 23:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Si mund ta zgjasin jetën tuaj 15 minuta ecje në ditë

Duke e ditur rëndësinë e ushtrimit të rregullt dhe ndikimin kyç që ka në shëndetin tonë mendor, fizik dhe emocional, shkencëtarët kanë gjetur një zgjidhje për problemin e kohës.

Një ecje prej pesëmbëdhjetë minutash në ditë mund të zgjasë deri në shtatë vjet jetën tuaj.

Gjashtëdhjetë e nëntë njerëz, të moshave ndërmjet 30-60 vjeçare, u përfshinë në këtë studim.

Ata bënin stërvitje të përditshme, dhe ajo që zbuluan shkencëtarët nga këta persona ishte ulja e nivelit të plakjes.

Ndërkohë, këtyre individëve i ndihmoi ecja edhe për shëndetin e zemrës, shkruan theheartysoul.

Këto janë 6 dobitë, nëse e praktikoni ecjen çdo ditë

– Rritet disponimi juaj

Ecja vetëm për dymbëdhjetë minuta ju rrit  vëmendjen dhe vetëbesimin

– Ecja ndihmon në uljen e tensionit të gjakut

Ecja me intensitet të moderuar mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të tensionit të lartë.

– Ecja e rregullt ndihmon në parandalimin  e diabetit

Sipas rezultateve të Studimit të Shëndetit të Infermiereve të Harvardit, gratë që ecnin së paku tridhjetë minuta në ditë ulën rrezikun e diabetit me 30%.

– Ecja parandalon kancerin

Një studim i bërë nga “Epidemiologjia e kancerit” zbuloi se gratë që ecnin të paktën shtatë orë në javë kishin 14% më pak gjasa për të zhvilluar kancerin e gjirit.

Shkencëtarët në Universitetin e Kalifornisë, San Francisko dhe Harvard University zbuluan se meshkujt që kishin kancer të prostatës dhe që ecnin të paktën tre orë në javë ulën shanset e tyre për përsëritjen e tyre.

Disa mënyra të thjeshta të ecjes

– Ecni në punë ose në shkollë

– Gjatë marrjes së transportit publik, merrni disa ndalesa përpara destinacionit tuaj

– Merrni shkallët në vend të ashensorëve

– Parku larg në krahasim me vend parkimi më të afërt dhe pastaj ecni kudo që të shkoni

– Shkoni për një shëtitje të shpejtë pas drekës në vend të vetëm të ulur rreth e rrotull për gjithë kohën

– Shkoni për një shëtitje menjëherë pas darkës, mund ta bëni atë një ngjarje familjare

– Provoni të takoni “ecni dhe flisni” në punë

– Ecni me qenin tuaj ose ecni me qenin e një shoku ose të familjes

Dobitë e ecjes së përditshme janë astronomike, ajo pozitivisht ndikon në gjendjen tuaj mendore dhe fizike, duke e lënë mendjen dhe trupin tuaj të lumtur dhe më të shëndetshëm!

Ju mund të mos jeni në gjendje të futni 5 milje në ditë në orarin tuaj, por vetëm 15 minuta ecje mund të ndryshojë plotësisht jetën tuaj.

Pra, rrëmbeni këpucët, si këto atlete të mëdha dhe muzikën tuaj dhe filloni të lëvizni ato këmbë! /Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ndihma e parë me përdorim të Defibrilatorit të jashtëm automatik (AED)

Ndihma e parë me përdorim të Defibrilatorit të jashtëm automatik (AED)

Franca fiton me rikthim ndaj Gjermanisë, Griezmann hero i ‘gjelave’

Franca fiton me rikthim ndaj Gjermanisë, Griezmann hero i ‘gjelave’

Bezos parashikon, 1 trilion njerëz në sistemin diellor

Bezos parashikon, 1 trilion njerëz në sistemin diellor

Kinezja bie në akuariumin e peshkaqenëve, shpëtoi mrekullisht edhe pse qëndroi në ujë për 60 sekonda (Video)

Kinezja bie në akuariumin e peshkaqenëve, shpëtoi mrekullisht edhe pse qëndroi në ujë për 60 sekonda (Video)

Bisedimet për duelin ndërmjet Joshuas dhe Wilderit fillojnë menjëherë pas meçit të amerikanit me Tyson Furyn

Bisedimet për duelin ndërmjet Joshuas dhe Wilderit fillojnë menjëherë pas meçit të amerikanit me Tyson Furyn

iPhone XR do të jetë më i suksesshëm sesa iPhone XS thotë analisti shquar

iPhone XR do të jetë më i suksesshëm sesa iPhone XS thotë analisti shquar

Sonte fillon edicioni i ri i NBA që pritet të jetë i jashtëzakonshëm – Këto janë 15 lëvizjet e bujshme që ndodhën

Sonte fillon edicioni i ri i NBA që pritet të jetë i jashtëzakonshëm – Këto janë 15 lëvizjet e bujshme që ndodhën

Vuani nga zgjerimi i venave në këmbë? Ja si t’i shëroni!

Vuani nga zgjerimi i venave në këmbë? Ja si t’i shëroni!

Shfletuesit kryesorë braktisin standardin 20 vjeçar të sigurisë në internet TLS 1.0 dhe 1.1

Shfletuesit kryesorë braktisin standardin 20 vjeçar të sigurisë në internet TLS 1.0 dhe 1.1

Bartomeu: Umtiti dhe Vermaelen janë të lënduar, do të kërkojmë mbrojtës në janar

Bartomeu: Umtiti dhe Vermaelen janë të lënduar, do të kërkojmë mbrojtës në janar

Për dy vite fjeti 22 orë në ditë dhe i shtoi 50 kilogramë, pas dietave dhe ushqimit të shëndetshëm riktheu linjat trupore që i kishte dikur (Foto)

Për dy vite fjeti 22 orë në ditë dhe i shtoi 50 kilogramë, pas dietave dhe ushqimit të shëndetshëm riktheu linjat trupore që i kishte dikur (Foto)

Notat e lojtarëve, Francë 2-1 Gjermani: Griezmann shënon dy herë, por Kroos vlerësohet më lartë

Notat e lojtarëve, Francë 2-1 Gjermani: Griezmann shënon dy herë, por Kroos vlerësohet më lartë

Montblanc Summit 2 është ora e parë inteligjente me procesorin Snapdragon Wear 3100

Montblanc Summit 2 është ora e parë inteligjente me procesorin Snapdragon Wear 3100

A duhet ta ndërprisni pirjen e lëngjeve të frutave

A duhet ta ndërprisni pirjen e lëngjeve të frutave

Rikthehet NBA me dy super duele, Philadelphia i shkon Bostonit, Golden State e pret Thunder

Rikthehet NBA me dy super duele, Philadelphia i shkon Bostonit, Golden State e pret Thunder

Procesorët e rinj Intel thyejnë barrierën e 64GB RAM

Procesorët e rinj Intel thyejnë barrierën e 64GB RAM