​Shkencëtarët në Singapor zhvillojnë ‘hundën’ elektronike për nuhatjen e mishit të prishur

10.11.2020 20:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Shkencëtarët në Singapor zhvillojnë ‘hundën’ elektronike për nuhatjen e mishit të prishur

Hunda e njeriut nuk mund të zbulojë gjithmonë freskinë e mishit të ruajtur në frigorifer dhe kur ai fillon të prishet, mund të jetë i vështirë për t’u zbuluar, duke çuar në humbje ose helmim nga ushqimi.

Por, shkencëtarët nga Singapori kanë zhvilluar një ‘hundë’ elektronike për të zbuluar freskinë e mishit në mënyrë që të mos keni nevojë të hidhni një pjesë gjigante të tij.

‘Hunda’ elektronike është një varg sensorësh diskrete që mund të zbulojë gazrat që prodhohen kur mishi prishet ngadalë.

Shkencëtarët nga Universiteti Teknologjik Nanyang i Singaporit (NTU) zhvilluan zgjidhjen që u modelua sipas hundës së gjitarëve. Në këtë pajisje, gazrat lidhen me receptorët që sinjalizojnë trurin dhe përcaktojnë nëse mishi është i kalbur. Sa i përket ‘hundës’ elektronike, ajo mund të zbulojë në mënyrë të ngjashme gazrat e prodhuara nga mishi i prishur.

Ndryshe nga receptorët njerëzorë, hunda elektronike ka 20 shirita. Çdo ngjyrë përmban një derivat të celulozës dhe chitosan, një sheqer natyral. Ngjyrat reagojnë ndaj gazrave duke ndryshuar ngjyrën dhe prodhojnë një model unik për të sugjeruar gjendje të ndryshme të mishit.

Shiriti i parë me një ngjyrë të verdhë mund të zbulojë përbërje të dobëta acidike siç është gazi i prodhuar nga mishi i kalbur, i quajtur bio-amina. E verdha bëhet blu kur ajo ekspozohet ndaj gazit. Me rritjen e përqendrimit të gazrave, intensiteti i ngjyrës ndryshon, duke treguar që mishi është i prishur.

Chen Xiaodong, drejtori i Qendrës Inovative për Pajisjet Fleksibile në NTU dhe bashkë-udhëheqës i studimit, tha se ‘hunda’ elektronike mund të integrohet lehtësisht në paketim dhe mund të ndihmojë konsumatorët të kursejnë para.

Përveç hundës elektronike, shkencëtarët gjithashtu kanë zhvilluar një algoritëm të inteligjencës artificiale që do të ndihmojë në leximin e ngjyrave që ndryshojnë ngjyrën në një telefon të mençur dhe metoda e saj e fuqishme e analizës së të dhënave ndihmon për të identifikuar saktë erën e zbuluar nga sensorët.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Zemaj: Patriot sot është ai që bashkohet për ta ruajtur shëndetin e njëri-tjetrit

​Zemaj: Patriot sot është ai që bashkohet për ta ruajtur shëndetin e njëri-tjetrit

Rreth 60 për qind më pak mërgimtarë nga Zvicra në Kosovë këtë vit

Rreth 60 për qind më pak mërgimtarë nga Zvicra në Kosovë këtë vit

KEDS punon në projekte investive, paralajmërohen ndërprerje të detyrueshme të rrymës

KEDS punon në projekte investive, paralajmërohen ndërprerje të detyrueshme të rrymës

​Qeveria: E hëna ditë pune

​Qeveria: E hëna ditë pune

​Hoti: Në javën e ardhshme do të votohet ligji për rimëkëmbje ekonomike

​Hoti: Në javën e ardhshme do të votohet ligji për rimëkëmbje ekonomike

​Fetahu: Llapi nuk do t’ia besonte asnjëherë votën atyre që bëjnë thirrje për dhunë

​Fetahu: Llapi nuk do t’ia besonte asnjëherë votën atyre që bëjnë thirrje për dhunë

Zemaj inspekton bashkë me Policinë nëpër qendrat tregtare për shkak të “Black Friday”

Zemaj inspekton bashkë me Policinë nëpër qendrat tregtare për shkak të “Black Friday”

Rrëmbehet një femër në Pejë

Rrëmbehet një femër në Pejë

Policia kërkon bashkëpunim me qytetarët për arrestimin e këtij personi

Policia kërkon bashkëpunim me qytetarët për arrestimin e këtij personi

12 të vdekur dhe 764 raste të reja me koronavirus

12 të vdekur dhe 764 raste të reja me koronavirus

Haradinaj: Kosova me ushtarët e saj të rreshtuar krah Amerikës dhe NATO-s

Haradinaj: Kosova me ushtarët e saj të rreshtuar krah Amerikës dhe NATO-s

Hoti: S’ka marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë për vizitat e zyrtarëve serbë në Kosovë

Hoti: S’ka marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë për vizitat e zyrtarëve serbë në Kosovë

Kërkesa për azil në BE, Shqipëria e dyta në botë

Kërkesa për azil në BE, Shqipëria e dyta në botë

​INDEP kërkon të hiqet TVSH-ja nga investimet e energjisë solare

​INDEP kërkon të hiqet TVSH-ja nga investimet e energjisë solare

Hoti: Zotohemi për modernizimin e ushtrisë, UÇK-ja bëri luftë të pastër e të drejtë

Hoti: Zotohemi për modernizimin e ushtrisë, UÇK-ja bëri luftë të pastër e të drejtë

Osmani në Ditën e Ushtrisë: Anëtarësimi i Kosovës në NATO është synim strategjik

Osmani në Ditën e Ushtrisë: Anëtarësimi i Kosovës në NATO është synim strategjik