​Shkencëtarët: Covid-19 ka ekzistuar te lakuriqët e natës që 70 vjet

29.07.2020 19:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Shkencëtarët: Covid-19 ka ekzistuar te lakuriqët e natës që 70 vjet

Një ekip i biologëve molekularë, të udhëhequr nga David Robertson nga Universiteti i Edinburgh, analizuan historinë evolucionare të formave të mëparshme të SARS-Cov-2 duke studiuar gjenomet e dhjetëra viruseve që janë më të lidhura me të.

Biologët molekularë nga Kina, Shtetet e Bashkuara dhe Evropa publikuan rezultatet e tyre të hulumtimit në revistën ‘Nature Microbiology’, ku ata krahasuan gjenet e dhjetëra viruseve që lidhen ngushtë me virusin SARS-Cov-2.

Ata më pas zbuluan se format e mëparshme të virusit të ndara nga pema e zakonshme evolucionare e virusit te lakuriqët e natës 40 deri në 70 vjet më parë.

Ekzistojnë pyetje të hapura evolucionare në lidhje me shfaqjen e fundit të koronavirusit SARS-Cov-2, përfshirë rolin e specieve të rezervuarit, rolin e ri-kombinimit dhe kohën e devijimeve nga viruset e kafshëve.

Ata zbuluan se sarbeko-viruset, një sub-gjenus viral që përmban SARS-Cov dhe SARS-Cov-2, janë subjekt i ri-kombinimit të shpeshtë dhe tregojnë diversitetin gjenetik të strukturuar hapësinor në nivelin rajonal në Kinë.

SARS-Cov-2 nuk është në vetvete një rikombinim i ndonjë sarbeko-virusi të zbuluar deri më sot, dhe motivi i tij i lidhjes së receptorit, i rëndësishëm për specifikën e receptorëve ACE2 njerëzor, duket se është një tipar i stërgjyshërve i ndarë me viruset e lakuriqëve të natës dhe që nuk është fituar kohët e fundit përmes ri-kombinimit.

Në dhjetor 2019, një numër i madh i rasteve të pneumonisë të lidhura në mënyrë epidemiologjike me tregun e hapur të kafshëve në qytetin Wuhan, provinca Hubei në Kinë, shërbimi lokal shëndetësor në Qendrën Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, ngritën një alarm epidemiologjik.

Analiza tregoi se viruset që lidhen me SARS-Cov-2 kanë jetuar në lakuriq të natës për shumë dekada. Këto viruse kanë një origjinë të përbashkët dhe aftësinë për të infektuar qelizat e gjitarëve, të cilat lehtësuan transmetimin e tyre te njerëzit, dhe që mund të ndodhin përsëri në të ardhmen, thonë shkencëtarët.

Ndarja e formave të mëparshme të SARS-Cov-2 nga pema e zakonshme evolucionare e virusit në mes të lakuriqëve në Kinën jugore dhe juglindore ndodhi midis 1948 dhe 1969, ndërsa ndarja e patogjenëve të Covid-19 dhe SARS ndodhi më vonë, midis 1952 dhe 1970.

Rezultatet e këtij studimi tregojnë se viruset SARS-Cov-2 kanë qarkulluar në lakuriqët e natës në Kinën jugore për më shumë se gjysmë shekulli, dhe struktura e tyre specifike, e cila u lejon atyre të lidhen me receptorët në sipërfaqen e qelizave të mushkërive të disa specieve të ndryshme, shpjegon pse dy viruse të ngjashme infektuan njerëzit dhe shkaktuan epidemi serioze të infeksioneve të frymëmarrjes./kp/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Arsyet se pse nuk duhet të ndodh një bllokim i dytë në Britani të Madhe

Arsyet se pse nuk duhet të ndodh një bllokim i dytë në Britani të Madhe

Gjuriq i përgjigjet Lajçakut: Nesër në Bruksel do të flitet për Asociacionin

Gjuriq i përgjigjet Lajçakut: Nesër në Bruksel do të flitet për Asociacionin

KEDS paralajmëron qytetarët për riparime në rrjet, këto vende mbesin pa rrymë

KEDS paralajmëron qytetarët për riparime në rrjet, këto vende mbesin pa rrymë

Gucati: Materiale të tjera kanë arritur sot në zyrat e OVL së UÇK-së

Gucati: Materiale të tjera kanë arritur sot në zyrat e OVL së UÇK-së

​Lajçak tregon temat që do të diskutohen nesër në Bruksel

​Lajçak tregon temat që do të diskutohen nesër në Bruksel

​Asociacioni të largohet nga tavolina e dialogut, do të hasë në rezistencë jetësimi i tij

​Asociacioni të largohet nga tavolina e dialogut, do të hasë në rezistencë jetësimi i tij

Paralajmërimi për protesta, Hoti takon përfaqësuesit e Sindikatës së Policisë së Kosovës

Paralajmërimi për protesta, Hoti takon përfaqësuesit e Sindikatës së Policisë së Kosovës

Bullgaria kushtëzon bisedimet për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në BE

Bullgaria kushtëzon bisedimet për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në BE

​6 muaj burg dhe 800 euro gjobë për dhënie të ryshfetit

​6 muaj burg dhe 800 euro gjobë për dhënie të ryshfetit

Kuvendi i kthehet nesër punës, në rend dite projektligji që mundëson tërheqjen e 10 %-shit nga Trusti

Kuvendi i kthehet nesër punës, në rend dite projektligji që mundëson tërheqjen e 10 %-shit nga Trusti

Kosova dhe Maqedonia e Veriut zotohen se do t’i hapin kufijtë pa kushte

Kosova dhe Maqedonia e Veriut zotohen se do t’i hapin kufijtë pa kushte

Osmani premton mbështetje me mjete mbrojtëse kundër Covid-19 për kategoritë e rrezikuara sociale

Osmani premton mbështetje me mjete mbrojtëse kundër Covid-19 për kategoritë e rrezikuara sociale

Tre të vdekur dhe 76 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Tre të vdekur dhe 76 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Edhe Shërbimi Korrektues paralajmëron protestë

Edhe Shërbimi Korrektues paralajmëron protestë

Thaçi kërkon nga Kuvendi t’ia ndalojë Hotit dialogimin për çështje të brendshme të Kosovës

Thaçi kërkon nga Kuvendi t’ia ndalojë Hotit dialogimin për çështje të brendshme të Kosovës

Hoti: Nesër në Bruksel nuk do të diskutohet për AKS-në

Hoti: Nesër në Bruksel nuk do të diskutohet për AKS-në