​Shenjat e para të infeksionit te fëmijët shfaqen në një renditje tjetër sesa në grip

06.12.2020 16:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Shenjat e para të infeksionit te fëmijët shfaqen në një renditje tjetër sesa në grip

Në 82% të rasteve të fëmijëve dhe të rinjve të infektuar me COVID-19, ethet janë shenja e parë e infeksionit, dhe pastaj kollitja, e kundërta e gripit të zakonshëm sezonal, është përfundimi i hulumtimit të kryer nga Shoqata Italiane e Pediatërve dhe Sëmundjeve Infektive.

Sipas gazetës “Fanpage”, specialistët analizuan pothuajse 800 raste të infeksionit me koronavirus te fëmijët dhe konstatuan se shenja e tretë më e zakonshme e infeksionit me COVID-19 te fëmijët është një hundë e zënë, e ndjekur nga kolit/diarre.

“Ka simptoma të tjera si të vjella, dhimbje koke, probleme me frymëmarrjen, konjuktivit, dhimbje barku, skuqje të lëkurës, por të gjitha simptomat te fëmijët, përveç në raste të jashtëzakonshme, janë të lehta, gjë që e bën të vështirë vendosjen e një diagnoze”, tha presidenti i Shoqatës Italiane të Pediatërve, Albereto Chiara.

Hulumtimet kanë treguar se fëmijët nën moshën një vjeç që janë të infektuar me koronavirus më shpesh kanë një kollë dhe një hundë të zënë, dhe sipas mendimit ose këshillës së një pediatri, problemet e stomakut te fëmijët mund të jenë një shenjë alarmi.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Shenjat e para të infeksionit te fëmijët shfaqen në një renditje tjetër sesa në grip

​Shenjat e para të infeksionit te fëmijët shfaqen në një renditje tjetër sesa në grip

Pandemia dhe integrimet, sfidat kryesore në 100 ditët e qeverisjes së Zaevit   

Pandemia dhe integrimet, sfidat kryesore në 100 ditët e qeverisjes së Zaevit   

19 të vdekur nga Covid-19 brenda 24 orëve në Kosovë

19 të vdekur nga Covid-19 brenda 24 orëve në Kosovë

Zgjedhja e presidentit, mision i pamundur për qeverinë Hoti

Zgjedhja e presidentit, mision i pamundur për qeverinë Hoti

Asnjë seancë gjyqësore për fëmijët e mbytur në Kolovicë, babai i tyre thotë se do ta vendos vet “drejtësinë”

Asnjë seancë gjyqësore për fëmijët e mbytur në Kolovicë, babai i tyre thotë se do ta vendos vet “drejtësinë”

Mustafa: Përpjekjet denigruese dhe poshtëruese të Vetëvendosjes nuk marrin fund

Mustafa: Përpjekjet denigruese dhe poshtëruese të Vetëvendosjes nuk marrin fund

​Qeveria për tre muaj mori 512.6 milionë euro dhe shpenzoi 579.8 milionë euro

​Qeveria për tre muaj mori 512.6 milionë euro dhe shpenzoi 579.8 milionë euro

Haradinaj propozon ndërprerjen e dialogut: Kosova duhet të riorganizohet tërësisht

Haradinaj propozon ndërprerjen e dialogut: Kosova duhet të riorganizohet tërësisht

Delegacioni i Kosovës të mërkurën viziton lokacionin e varrezës masive në Kizhevak

Delegacioni i Kosovës të mërkurën viziton lokacionin e varrezës masive në Kizhevak

Ka ndërruar jetë afaristi i njohur gjilanas Bekim Guda

Ka ndërruar jetë afaristi i njohur gjilanas Bekim Guda

AAK në Gjilan zgjedh Agim Zuzakun kryetar të degës

AAK në Gjilan zgjedh Agim Zuzakun kryetar të degës

Mustafa thotë se “Studimi” i bashkëmendimtarëve të Kurtit është manipulim

Mustafa thotë se “Studimi” i bashkëmendimtarëve të Kurtit është manipulim

Ligji i ri për shërbimin e jashtëm do të zvogëlojë ndjeshëm kuotën e emërimeve politike

Ligji i ri për shërbimin e jashtëm do të zvogëlojë ndjeshëm kuotën e emërimeve politike

Historia e shqiptarëve në Zvicër, rrëfimi i politikanit zviceran

Historia e shqiptarëve në Zvicër, rrëfimi i politikanit zviceran

Hoti: Njerëzit e vendit tonë janë dëshmuar me shpirtin e tyre vullnetar

Hoti: Njerëzit e vendit tonë janë dëshmuar me shpirtin e tyre vullnetar

Maqedoni e V.: Familjet shumëanëtarëshe më të goditura nga kriza ekonomike

Maqedoni e V.: Familjet shumëanëtarëshe më të goditura nga kriza ekonomike