​Selimi i përgjigjet Veselit: Duhet të jeni serioz që të thirreni në seriozitet

12.09.2020 16:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Selimi i përgjigjet Veselit: Duhet të jeni serioz që të thirreni në seriozitet

Shefi i Grupit Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosjes, Rexhep Selimi i është përgjigjur kryetarit të PDK-së, Kadri Veselit, pas akuzës në lidhje me mocionin për rrëzimin e Qeverisë Hoti.

Selimi ka thënë se PDK-ja nuk duhet të kërkojë shtigje, por duhet t’i japë nënshkrimet për rrëzimin e qeverisë Hoti.

“Është e rëndësishme që pozicionimi i tanishëm nuk e bënë Lëvizjen Vetëvendosje që t’i kishte numrat për të shkuar drejt mocionit të mosbesimit dhe të kërkohet një listë e deputetëve të cilët bëhen bashkë për ta quar Kosovën dhe qeverinë drejt mocionit të mosbesimit. Duke qenë, Partia Demokratike e Kosovës një subjekt nominalisht opozitar nuk do të duhet të kërkonte shtigje tjera përveç shtegut të hapur. Shtegu i hapur është ai i cili e ka hapur Lëvizja Vetëvendosje dhe do të duhej që nënshkrimet e tyre t’ia bashkëngjitin nënshkrimeve tona, sepse nuk ka më seriozisht se sa ne ta nisim dhe ta kërkojmë nga të gjithë deputetët, qoftë ata që nominalisht janë në opozitë, qoftë edhe nga deputetët tjerë brenda koalicionit qeverisës që t’i bashkojmë nënshkrimet”, ka thënë Selimi

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli akuzoi mbrëmë Vetëvendosje se nuk është e sinqertë, pasi që e di që votat për mocion nuk janë.

E Selimi iu përgjigj duke thënë se Veseli dhe PDK-ja duhet të jenë serioz për t’u thirrur në seriozitet.

“Prandaj përgjigjja jonë për këtë është që jemi aq serioz sa që presim angazhimin e gjithë deputetëve ta nënshkruajnë mocionin dhe për të shkuar përpara. Me serioz se kaq nuk mund të jemi, e aq më tepër nuk mund ta kuptojmë seriozisht thinjen e zotëri Veselit dhe akuzën e tij për mos seriozitet të Lëvizjes Vetëvendosje, pra nuk po e shohim seriozisht qëndrimin e tyre, pra duhet të ishin serioz që të thirren në seriozitet”, ka thënë Selimi.

Selimi gjithashtu ka komentuar edhe qëndrimet e tyre ndaj Amerikës. Ai ka thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës asnjëherë nuk kanë vënë dhe as nuk do të vejnë sanksione ndaj Kosovës.

“Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë shtet aleat dhe mik i Republikës së Kosovës edhe pavarësisht pozicioneve që i ka sot qeveria ilegale dhe jo legjitime e tanishme. E dyta nuk ka pasur sanksione të shpallura nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe si të tilla nuk mund të ketë as në të ardhmen, e aç më tepër kur Qeveria mbrojnë interesin e saj. Dhe së fundmi kjo nuk e kuptojmë çfarë është në të vërtete sepse nuk ishte një marrëveshje por janë zotimet e zotëri Hotit, dhe e dyta çka do që të ishin, në Kuvend nuk duhet të implementoheshin”, ka thënë Selimi. /B.Hajdari

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rishikimi i buxhetit të Maqedonisë së V., të orientohet në menaxhimin e pandemisë

Rishikimi i buxhetit të Maqedonisë së V., të orientohet në menaxhimin e pandemisë

​Selimi i përgjigjet Veselit: Duhet të jeni serioz që të thirreni në seriozitet

​Selimi i përgjigjet Veselit: Duhet të jeni serioz që të thirreni në seriozitet

3 të vdekur dhe 70 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

3 të vdekur dhe 70 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

Marrëveshja Kosovë-Serbisë për shkëmbimin e informacioneve, kështu e komentojnë ekspertët

Marrëveshja Kosovë-Serbisë për shkëmbimin e informacioneve, kështu e komentojnë ekspertët

Opozita akuzon Hotin për suspendim të shtetësinë dhe heqje dorë nga politika e jashtme

Opozita akuzon Hotin për suspendim të shtetësinë dhe heqje dorë nga politika e jashtme

Prokurori serb flet për bashkëpunim të shkëlqyeshëm me Specialen: I vetmi që hyra në selinë e Williamson në Bruksel

Prokurori serb flet për bashkëpunim të shkëlqyeshëm me Specialen: I vetmi që hyra në selinë e Williamson në Bruksel

Kryediplomatja Haradinaj i reagon Gjykatës së Vranjës për padinë ndaj Ragmi Mustafës

Kryediplomatja Haradinaj i reagon Gjykatës së Vranjës për padinë ndaj Ragmi Mustafës

Pas ndalimit të importit të vajit të palmës, fermerët anulojnë protestën

Pas ndalimit të importit të vajit të palmës, fermerët anulojnë protestën

Veseli thotë se nuk bëhen pjesë e qeverisë Hoti, kritikon ashpër VV-në

Veseli thotë se nuk bëhen pjesë e qeverisë Hoti, kritikon ashpër VV-në

Veseli: Delegacioni ynë dështoi në ShBA, nuk rezultoi me njohje, por u fol vetëm për resurset ekonomike

Veseli: Delegacioni ynë dështoi në ShBA, nuk rezultoi me njohje, por u fol vetëm për resurset ekonomike

​Tahiri adreson tri çështje në Bruksel

​Tahiri adreson tri çështje në Bruksel

Vjosa Osmani: Në LDK do të kthehesha nëse reformohet

Vjosa Osmani: Në LDK do të kthehesha nëse reformohet

​Gjykata Speciale nuk komenton vërtetësinë e dosjeve të dala në publik

​Gjykata Speciale nuk komenton vërtetësinë e dosjeve të dala në publik

Ambasadori amerikan: Marrëveshja e Shtëpisë së Bardhë të zbatohet siç është nënshkruar

Ambasadori amerikan: Marrëveshja e Shtëpisë së Bardhë të zbatohet siç është nënshkruar

Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë ka nisur hetimet për dokumentet e dërguara në OVL UÇK

Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë ka nisur hetimet për dokumentet e dërguara në OVL UÇK

Hoti: Çdo sulm që bëhet ndaj botës demokratike, është sulm ndaj popullit të Kosovës

Hoti: Çdo sulm që bëhet ndaj botës demokratike, është sulm ndaj popullit të Kosovës