​Sa zgjat pasioni seksual në marrëdhënie dhe pse dobësohet?

01.09.2020 19:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Sa zgjat pasioni seksual në marrëdhënie dhe pse dobësohet?

Pothuajse në çdo marrëdhënie ka një periudhë kur asnjë partner nuk është aq i lodhur sa të kalojë seksin. Në revistën e specializuar për zakonet seksuale Archives of Sexual Behavior, u botua një studim në të cilin morën pjesë tre mijë çifte të moshës 25 deri në 41-vjeç, dhe të cilët kanë qenë në një lidhje për tre vjet.

Pas analizimit të variablave të tilla si mosha, gjinia dhe kohëzgjatja e marrëdhënieve, studiuesit zbuluan se shumica e të anketuarve thanë se kishin përjetuar pasionin më të madh seksual në gjysmën e dytë të vitit gjatë vitit të parë të marrëdhënies. Pas vitit të parë, dëshira e tyre seksuale filloi të dobësohej.

Autorët e studimit shpjeguan pse gjashtë muajt e tjerë gjatë vitit të parë të marrëdhënies së një çifti janë periudha më emocionuese.

“Gjatë asaj periudhe, partnerët u njohën me dëshirat seksuale të njëri-tjetrit dhe nga ana tjetër, marrëdhënia është ende e re dhe plot emocione”, thonë ata.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Njihuni me futbollistin më problematik në botë

Njihuni me futbollistin më problematik në botë

Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

​Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë

​Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë

​Braga-Leicester City, analizë dhe formacionet e mundshme

​Braga-Leicester City, analizë dhe formacionet e mundshme

Aston Villa synon transferimin e Milot Rashicës

Aston Villa synon transferimin e Milot Rashicës

Nëna e dhjetë fëmijëve vdes 11 ditë pasi solli në jetë vajzën e saj të parë

Nëna e dhjetë fëmijëve vdes 11 ditë pasi solli në jetë vajzën e saj të parë

​8 gjëra që tërheqin gjininë e kundërt si magnet

​8 gjëra që tërheqin gjininë e kundërt si magnet

Kjo ishte dëshira e fundit e Maradonnas të cilën e zbuloi pak para se të vdiste

Kjo ishte dëshira e fundit e Maradonnas të cilën e zbuloi pak para se të vdiste

Vdekja e Maradonas, këto janë vendimet që sapo u morën për futbollin evropian

Vdekja e Maradonas, këto janë vendimet që sapo u morën për futbollin evropian

Vdes legjenda e futbollit botëror Diego Armando Maradona

Vdes legjenda e futbollit botëror Diego Armando Maradona

PSG mposht Leipzigun, Man United Basaksehirin

PSG mposht Leipzigun, Man United Basaksehirin

Barcelona dhe Juventusi sigurojnë kalimin në fazën tjetër të LK-së

Barcelona dhe Juventusi sigurojnë kalimin në fazën tjetër të LK-së

Shteti shet veturën e konfiskuar, tash duhet t’i kthejë borxhin pronarit

Shteti shet veturën e konfiskuar, tash duhet t’i kthejë borxhin pronarit

​5 gjëra te një grua që rrëzon çdo burrë në këmbë

​5 gjëra te një grua që rrëzon çdo burrë në këmbë

​5 mënyra për të shmangur infektimin me koronavirus në ambiente të mbyllura

​5 mënyra për të shmangur infektimin me koronavirus në ambiente të mbyllura