​Punëtorët e kompanive të pastrimit duhet të përfshihen në pakon emergjente fiskale

31.03.2020 17:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Punëtorët e kompanive të pastrimit duhet të përfshihen në pakon emergjente fiskale

“GREEN ART CENTER-PRISHTINA” (GAC), i bën thirrje institucioneve të Qeverisë së Kosovës që ta rishqyrtojnë Pakon Emergjente Fiskale dhe të mbështesin dhe vlerësojnë punën e sektorit të pastrimit si më i rëndësishmi për kujdesin ndaj qytetarëve, sidomos gjatë tejkalimit të kësaj krize.

Në këtë kohë pandemie ku rreziku i përhapjes së virusit Covid-19 ka prekur krejt botën dhe numri i të prekurve është duke u rritur gjithashtu edhe në Kosovë, punëtorët e grumbullimit të mbeturinave nëpër komuna nuk po ndalen në kryerjen e shërbimeve ndaj qytetarëve ku përveç grumbullimit të mbeturinave njëherësh po kontribuojnë edhe në dezinfektimin e shumë hapësirave publike nëpër qytete të ndryshme.

Përkundër punës së palodhshme të tyre dhe rrezikut që i kanoset gjatë angazhimit duke qenë në kontakt të drejtpërdrejtë me mbeturinat që prodhohen prej qytetarëve të prekur a po jo prej këtij virusi ,në Pakon Emergjentë Fiskale të miratuar prej qeverisë në detyrë, kjo kategori nuk po shihet të jetë e përfshirë.

Përkundër faktit që Kosova akoma nuk ka sistem të grumbullimit dhe trajtimit të veçantë të mbeturinave medicinale dhe rreziku i shpërndarjes së këtij virusi është edhe më i lartë pasi që qëndron disa ditë me radhë nëpër sipërfaqe të materialeve të caktuara, si rrjedhojë e saj, kjo nënkupton që personat të cilët punojnë në ofrimin e shërbimit të grumbullimit të mbeturinave janë më të rrezikuar së pjesa tjetër e shoqërisë.

“GREEN ART CENTER-PRISHTINA” (GAC), i bën thirrje institucioneve të Qeverisë së Kosovës që ta rishqyrtojnë Pakon Emergjente Fiskale dhe të mbështesin dhe vlerësojnë punën e këtij sektori të rëndësishëm për kujdesin ndaj qytetarëve, sidomos gjatë tejkalimit të kësaj krize.

GAC ndër ka vite bashkëpunon më sektorin e kompanive publike të grumbullimit të mbeturinave gjatë zbatimit të reformave për menaxhimin e mbeturinave në nivel komunal, sektor ky i cili ka nevojë të trajtohet me dinjitet, pagë dhe kushte më të mira të punës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Data e zgjedhjeve, peng i pandemisë në Maqedoninë e Veriut

Data e zgjedhjeve, peng i pandemisë në Maqedoninë e Veriut

Qeveria heq karantinën për Klinën, Vitinë e Malishevën

Qeveria heq karantinën për Klinën, Vitinë e Malishevën

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Skenarët e mundshëm të krizës

Skenarët e mundshëm të krizës

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Jovic pranon ofertën e Milanit, “topi” kalon te Real Madrid

Jovic pranon ofertën e Milanit, “topi” kalon te Real Madrid

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje