​Prokuroria zbulon detaje të reja, Maradonas nuk iu dha asnjë ilaq

06.12.2020 18:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Prokuroria zbulon detaje të reja, Maradonas nuk iu dha asnjë ilaq

Prokurori i San Isidro ka pretenduar që Diego Armando Maradona nuk ka marrë trajtimin e duhur: ‘Ai nuk ka marrë asnjë ilaç për sëmundjen e tij të zemrës.’

Maradona vdiq nga një arrest kardiak në moshën 60 vjeç më 25 nëntor.

Ndërsa avokatët po përpiqen të kuptojnë se kush ka të drejtë, një hetim po vazhdon për të kuptuar nëse mjekët që kuruan Maradonan kanë ndonjë përgjegjësi në vdekjen e tij, përcjell KosovaPress.

Rezultatet e para të hetimeve janë bërë publike sot, raporton “La Repubblica”.

“Askush nuk u kujdes për pacientin, ne jemi në prani të sjelljes fajtore të mjekëve në një rast të neglizhencës serioze,” pretendoi prokurori i San Isidro.

“Pacienti nuk u monitorua, nuk ishte nën mbikëqyrje të vazhdueshme mjekësore siç do të kërkonte gjendja e tij. Ai nuk mori asnjë ilaç për sëmundjen e tij të zemrës.”, vazhdoi ai.

“Pa asnjë dyshim, mjeku i tij ishte Dr. Leopoldo Luque. Ai koordinoi një kujdes kaq të mangët në shtëpi, i cili ishte krejtësisht i paorganizuar. Pacienti i besoi atij verbërisht.”

Luque përshkruhet si një “djalë që vuri re kampionin dhe donte të hynte në histori si mjeku që shpëtoi Maradonan”.

Sipas “La Repubblica”, hetuesit besojnë se Luque ishte pjesë e ekipit që kreu operacionin e trurit të Maradonës 20 ditë para vdekjes së tij, por ai nuk e bëri atë si mjeku kryesor.

Maradona u përcaktua si një pacient i vështirë ’por Prokurori këmbëngul se ai“ duhej të trajtohej sipas praktikës, madje edhe kundër vullnetit të tij ”. /KosovaPress/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Prokuroria zbulon detaje të reja, Maradonas nuk iu dha asnjë ilaq

​Prokuroria zbulon detaje të reja, Maradonas nuk iu dha asnjë ilaq

Fotoja virale shfaq dhjetëra iPad të përdorura nga pacientët para se të vdesin nga koronavirusi

Fotoja virale shfaq dhjetëra iPad të përdorura nga pacientët para se të vdesin nga koronavirusi

Bashkimi i Neymar me Messin në PSG, flet Leonardo

Bashkimi i Neymar me Messin në PSG, flet Leonardo

Dyshohet se rrahu për vdekje burrin e saj, arrestohet boksierja

Dyshohet se rrahu për vdekje burrin e saj, arrestohet boksierja

Dua Lipa shpallet “Artistja më e mirë ndërkombëtare” në NRJ Music Awards 2020

Dua Lipa shpallet “Artistja më e mirë ndërkombëtare” në NRJ Music Awards 2020

Interi fiton dhe i bën presion direkt Milanit

Interi fiton dhe i bën presion direkt Milanit

Mbyllet me gjashtë gola derbi i madh gjerman, Bayern – Leipzig

Mbyllet me gjashtë gola derbi i madh gjerman, Bayern – Leipzig

Cadiz – Barcelona, formacionet zyrtare

Cadiz – Barcelona, formacionet zyrtare

Dua Lipa interpreton ‘live’ disa prej hiteve të saj, mahnit me vokalin

Dua Lipa interpreton ‘live’ disa prej hiteve të saj, mahnit me vokalin

2Ton xhiron klipin e ri

2Ton xhiron klipin e ri

Del Piero, De Rosi, Pazzini, Abate, Matri e disa të tjerë licensohen për trajnerë

Del Piero, De Rosi, Pazzini, Abate, Matri e disa të tjerë licensohen për trajnerë

A do të jap dorëheqje? Flet Zinedine Zidane pas humbjes nga Shakhtari

A do të jap dorëheqje? Flet Zinedine Zidane pas humbjes nga Shakhtari

​Shakhtari e mposht me lehtësi Realin, komplikohet situata në Grupin B

​Shakhtari e mposht me lehtësi Realin, komplikohet situata në Grupin B

​Testoni veten sa jeni të vëmendshëm: Gjeni pesë objekte të fshehura

​Testoni veten sa jeni të vëmendshëm: Gjeni pesë objekte të fshehura

​Shakhtar – Real Madrid, formacionet zyrtare

​Shakhtar – Real Madrid, formacionet zyrtare

​Dalin detaje rrënqethëse mbi gjendjen e Maradonas në ditët e fundit të jetës së tij

​Dalin detaje rrënqethëse mbi gjendjen e Maradonas në ditët e fundit të jetës së tij