​Përurohet Qendra “Libart” dhe “Biblioteka Qarkulluese”

16.07.2020 18:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Përurohet Qendra “Libart” dhe “Biblioteka Qarkulluese”

Nga dita e sotme të rinjve kosovarë iu shtua një qendër e re për Edukim dhe Kulturë “Libart” si dhe “Biblioteka Qarkulluese”. Me aktivitete të përjavshme kjo qendër synon ngritjen e cilësisë në sistemin arsimor të Kosovës.

Drejtori i Organizatës ETEA, Agon Ahmeti tha se kjo ide ka ardhur duke parë mungesën e aktiviteteve në biblioteka.

Ahmeti: Aktivitetet do të realizohen maksimumi çdo 10 ditë

Video2:40…3:47…

“Qendra ‘Libart’ në fillim i ka marrë parasysh edhe disa hulumtime që i kemi bërë për mungesën e aktiviteteve që bibliotekat publike, po thuajse të gjitha në Kosovë i kanë. Përveç shërbimeve të zakonshme që kryejnë siç janë huazimi i librit dhe hapësira për lexim….Disa prej aktiviteteve që do të realizohen në pothuajse maksimumi çdo 10 ditë janë takime të ndryshme me shkrimtarë, shfaqje të filmave që kanë të bëjnë me shkrimtarë, dialogë socio- kulturore e kështu me radhë”, ka thënë ai.

Drejtoresha e kulturës në Prishtinë, Blerta Basholli tha se si Komunë e kanë vlerësuar si shumë të rëndësishme krijimin e kësaj qendre.

Basholli: OJQ-të me ide të ndryshme i japin “jetë” institucioneve

Video10:15

“Biblioteka ‘Hivzi Sylejmani’ e ka një “jetë” të vetën sepse ka qarkullim të shumë studentëve që vinë. Mirëpo aktivitetet e ndryshme janë pikërisht ajo që shpesh herë ne, as biblioteka përkundër aktivitetit dhe ideve që kanë nuk kemi shumë mundësi me i realizua. Janë pikërisht organizatat e ndryshme jo qeveritare që mundën me ardhë në institucione me ide të ndryshme dhe me i dhanë jetë institucioneve”, ka thënë ajo

Kurse, shefja e bibliotekës “Hivzi Sylejmani”, Fatime Mehmetaj ka thënë se në bashkëpunim me qendrën “Libart” do të ketë aktivitete të shumta gjatë vitit.

Mehmetaj:Besoj që kjo qendër do të ketë aktivitete të shumta gjatë vitit

Video12:00

“Besoj që kjo qendër do të ketë aktivitete të shumta gjatë vitit, biblioteka ‘Hivzi Sylejmani’ në mungesë të stafit dhe mjeteve buxhetore nuk ka pasur mundësi me realizu aktivitete të shumta në këto hapësira përveç huazimit dhe shfrytëzimit të sallave. Besoj që në bashkëpunim me qendrën ‘Libart’ do të ketë aktivitete të shumta gjatë vitit të cilat do të jenë në dispozicion të lexuesve të bibliotekës”, ka thënë ajo.

Qendra për Edukim dhe Kulturë “Libart” mundësohet nga Komuna e Prishtinës, Organizata ETEA dhe Biblioteka Hivzi Sulejmani Prishtinë. Ndërsa, Biblioteka Qarkulluese me strategjitë e lexim-kuptimit” implementohet nga organizata ETEA me seli në Prishtinë dhe organizata The Library Project – Kosova me seli në Stokholm me mbështetjen e GIZ Kosovo. /Q.Rexhaj.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dëshmitari tregon për momentin e arrestimit të Salih Mustafës

Dëshmitari tregon për momentin e arrestimit të Salih Mustafës

​Thaçi: Në Hagë nuk jam pyetur për trafikim organesh e as për “shtëpinë e verdhë”

​Thaçi: Në Hagë nuk jam pyetur për trafikim organesh e as për “shtëpinë e verdhë”

Thaçi – Kurtit: Ku mbetën thikat, ku mbeti ndarja e Kosovës

Thaçi – Kurtit: Ku mbetën thikat, ku mbeti ndarja e Kosovës

Grenell: Kosova dhe Serbia janë pajtuar që Ujmani të quhet “Liqeni Trump”

Grenell: Kosova dhe Serbia janë pajtuar që Ujmani të quhet “Liqeni Trump”

​Gjykata Speciale: Viktimat do të marrin pjesë në proceset gjyqësore

​Gjykata Speciale: Viktimat do të marrin pjesë në proceset gjyqësore

Hoti takon përfaqësuesit e DFC-së, diskutojnë për projektet kapitale

Hoti takon përfaqësuesit e DFC-së, diskutojnë për projektet kapitale

Nipi i Pablo Escobar gjeti 18 milionë dollarë në një vend të fshehtë

Nipi i Pablo Escobar gjeti 18 milionë dollarë në një vend të fshehtë

Nga viti i ardhshëm do të ndryshojë çmimi i sigurimeve të automjeteve

Nga viti i ardhshëm do të ndryshojë çmimi i sigurimeve të automjeteve

Vret gruan me shufër, ngritet aktakuzë

Vret gruan me shufër, ngritet aktakuzë

Shoqata e Naftëtarëve thërret kuvend të jashtëzakonshëm

Shoqata e Naftëtarëve thërret kuvend të jashtëzakonshëm

Studimi: Koronavirusi bëhet më infektues, vaksinat mund të bëhen joefektive

Studimi: Koronavirusi bëhet më infektues, vaksinat mund të bëhen joefektive

Maqedoni e V: Rreth 400 mijë qytetarë kanë dhënë ryshfet më 2019

Maqedoni e V: Rreth 400 mijë qytetarë kanë dhënë ryshfet më 2019

​Mbi 4 mijë kërkesa për leje-qëndrim në Kosovë

​Mbi 4 mijë kërkesa për leje-qëndrim në Kosovë

87 të shëruar dhe 63 raste me COVID-19

87 të shëruar dhe 63 raste me COVID-19

“Është vështirë të fitohet liberalizimi i vizave”

“Është vështirë të fitohet liberalizimi i vizave”

Shkencëtarët bëjnë një zbulim të rëndësishëm mbi koronavirusin, që hedh dritë të re në procesin e infeksionit

Shkencëtarët bëjnë një zbulim të rëndësishëm mbi koronavirusin, që hedh dritë të re në procesin e infeksionit