​OLAF zbuloi dezinfektuesin e importuar nga Turqia – shumë i rrezikshëm për shëndetin

18.12.2020 19:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​OLAF zbuloi dezinfektuesin e importuar nga Turqia – shumë i rrezikshëm për shëndetin

Zyra e BE-së Kundër Mashtrimit (OLAF) ka sekuestruar gati 140,000 litra pastrues dore, të prodhuar në Turqi, i cili është i rrezikshëm për shëndetin për shkak të përmbajtjes shumë të lartë të metanolit.

Përdorimi i sanitizuesve të duarve të kontaminuar me metanol mund të shkaktojë dhimbje koke, vizion të paqartë, të përziera dhe të vjella, humbje të koordinimit dhe ulje të niveleve të vetëdijes. Metanoli ka një efekt toksik të drejtpërdrejtë në nervin optik, dhe gëlltitja mund të çojë në verbëri.

Hetimi i OLAF ka identifikuar disa kompani në vende të ndryshme anëtare të BE, duke përfshirë Irlandën dhe Danimarkën, që urdhëruan pastrues dore nga i njëjti prodhues turk.

Prodhuesi turk operon me disa emra të ndryshëm që OLAF ka qenë në gjendje t’i identifikojë dhe t’i lidhë së bashku. Emrat e të gjitha kompanive të përfshira në të cilat u gjet produkti i diskutueshëm nuk u publikuan për shkak të fshehtësisë së hetimit.

Drejtori i përgjithshëm i OLAF Villa Itala tregon se hetimi po vazhdon.

“Pothuajse 140,000 litra janë kapur deri më tani, hetimet në vendet anëtare po vazhdojnë,” tha ai.

“Që nga fillimi i pandemisë, OLAF ka luftuar në mënyrë aktive kundër materialeve të paligjshme të lidhura me COVID-19, të tilla si maska të falsifikuara dhe nën standard të fytyrës, teste të shpejta, dezinfektues të duarve. Këto produkte duhet të mbrojnë njerëzit, jo t’i dëmtojnë ata. Hetimet e OLAF deri më tani kanë zbuloi mbi 900 kompani të përfshira në të dhe lista vazhdon të rritet,” shtoi Villa Itala.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​OLAF zbuloi dezinfektuesin e importuar nga Turqia – shumë i rrezikshëm për shëndetin

​OLAF zbuloi dezinfektuesin e importuar nga Turqia – shumë i rrezikshëm për shëndetin

11 të vdekur dhe 580 raste të reja nga Covid-19 në Shqipëri

11 të vdekur dhe 580 raste të reja nga Covid-19 në Shqipëri

Wolverhampton pas Divock Origit

Wolverhampton pas Divock Origit

Juventusi dhe Interi të interesuara për yllin e Atletico Madridit

Juventusi dhe Interi të interesuara për yllin e Atletico Madridit

Kosova dhe BE koordinohen për sigurimin sa më parë të vaksinës kundër Covid-19

Kosova dhe BE koordinohen për sigurimin sa më parë të vaksinës kundër Covid-19

Haziri: Lajm i mirë që komuna e Gjilanit ka kaluar në zonën e verdhë

Haziri: Lajm i mirë që komuna e Gjilanit ka kaluar në zonën e verdhë

Me gjetjet e sotme mortore përfundojnë gërmimet për sivjet, në pranverë vazhdojnë në Serbi

Me gjetjet e sotme mortore përfundojnë gërmimet për sivjet, në pranverë vazhdojnë në Serbi

Zemaj: Situata pandemike vlerësohet më e lehtë, por lirim të masave s’do të ketë

Zemaj: Situata pandemike vlerësohet më e lehtë, por lirim të masave s’do të ketë

7 të vdekur dhe 385 raste të reja me Covid-19

7 të vdekur dhe 385 raste të reja me Covid-19

Berisha pas takimit me Osmanin: Nëse mohojmë gjenocidet serbë ndaj shqiptareve meritojmë të zhdukemi

Berisha pas takimit me Osmanin: Nëse mohojmë gjenocidet serbë ndaj shqiptareve meritojmë të zhdukemi

Varhelyi: Po punojmë që vaksinat të jenë të disponueshme për Ballkanin Perëndimor

Varhelyi: Po punojmë që vaksinat të jenë të disponueshme për Ballkanin Perëndimor

Gashi tregon se a do të marrë pjesë Driton Selmanaj në seanca pas paralajmërimit të Vetëvendosjes

Gashi tregon se a do të marrë pjesë Driton Selmanaj në seanca pas paralajmërimit të Vetëvendosjes

Tahiri: Vendi është degraduar nga dy qeveritë e dala pas 6 tetorit, opsioni i vetëm zgjedhjet

Tahiri: Vendi është degraduar nga dy qeveritë e dala pas 6 tetorit, opsioni i vetëm zgjedhjet

Grabitje në një bankomat në Prishtinë, plagoset një polic

Grabitje në një bankomat në Prishtinë, plagoset një polic

“Ish-drejtori i AKI-së ka tentuar të hapë kasafortën në Presidencë pa dijeninë e Vjosa Osmanit”

“Ish-drejtori i AKI-së ka tentuar të hapë kasafortën në Presidencë pa dijeninë e Vjosa Osmanit”

Bekim Jashari flet për herë të parë, tregon pse u prishën me Hashim Thaçin

Bekim Jashari flet për herë të parë, tregon pse u prishën me Hashim Thaçin