​OAK takon Drejtorin e Doganës dhe adreson kërkesat e bizneseve

02.12.2020 12:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​OAK takon Drejtorin e Doganës dhe adreson kërkesat e bizneseve

Diskutimi lidhur me disa nga kërkesat e bizneseve që po ballafaqohen në raport me Doganën e Kosovës dhe shqyrtimi i alternativave për zgjidhje ishin qëllimi i takimit të përfaqësuesve të OAK-së me Drejtorin e Doganës së Kosovës Bajram Rexha dhe bashkëpunëtorët Fahri Gashi e Fatmir Maloku, duke i uruar suksese edhe drejtorit të ri të Doganës.

Gjatë këtij takimi OAK i trajtoj disa probleme konkrete të bizneseve, të adresuara nga bizneset, duke kërkuar nga Drejtori i Doganës që sidomos për bizneset prodhuese të krijojen lehtësira gjatë importit të produkteve që janë pjesë e lëndës së parë.

Specifikisht, gjithashtu bizneset e shtypshkronjave adresuan disa çështje të cilat ata po i preokupojnë kohët e fundit, e që kanë të bëjnë me ndërrimin e kodeve tarifore të produkteve të caktuara, të cilat përdoren në procesin e prodhimit, duke shkaktuar konfuzitet në deklarim.

Drejtori Rexha theksoi që Dogana e Kosovës do të trajtojë në mënyrë profesionale të gjitha rastet e deleguara dhe në kohë sa më të shkurtër do të jap përgjigje zyrtare, në mënyrë që bizneset të jenë në rrjedha se si duhet vepruar në rastet konkrete.

Në këtë takim OAK u përfaqësua nga: Skënder Krasniqi – kryetar i bordit, Qëndresa Ibrahimi – koordinatore, Diellza Zeqiri – zyrtare ligjore dhe Blendi Rama e Fevzi Kosumi përfaqësues nga bizneset Shtypshkronja Blendi dhe Venera 2000.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​OAK takon Drejtorin e Doganës dhe adreson kërkesat e bizneseve

​OAK takon Drejtorin e Doganës dhe adreson kërkesat e bizneseve

​Aliu: Sikur fituam Podujevën me mbi 50 për qind, do të fitojmë në tërë Kosovën

​Aliu: Sikur fituam Podujevën me mbi 50 për qind, do të fitojmë në tërë Kosovën

Zemaj për zgjedhjet në Podujevë: LDK nuk ka humbur

Zemaj për zgjedhjet në Podujevë: LDK nuk ka humbur

Hoxhaj: Pa luftën e drejtë të UÇK-së, s’do të intervenonte as NATO-ja

Hoxhaj: Pa luftën e drejtë të UÇK-së, s’do të intervenonte as NATO-ja

Besnik Bislimi: Pakoja e Rimëkëmbjes Ekonomike nuk ka asnjë masë

Besnik Bislimi: Pakoja e Rimëkëmbjes Ekonomike nuk ka asnjë masë

PDK përsëritë qëndrimet: Ligji për Rimëkëmbje votohet vetëm me një kusht

PDK përsëritë qëndrimet: Ligji për Rimëkëmbje votohet vetëm me një kusht

​Shkollat mbyllen më 18 dhjetor, vazhdojnë masat e njëjta kufizuese

​Shkollat mbyllen më 18 dhjetor, vazhdojnë masat e njëjta kufizuese

AUV: Shtatë kompani kanë deklaruar për përdorimin e vajit të palmës në produkte ushqimore

AUV: Shtatë kompani kanë deklaruar për përdorimin e vajit të palmës në produkte ushqimore

Shqipëria regjistron 12 viktima dhe mbi 500 raste me koronavirus

Shqipëria regjistron 12 viktima dhe mbi 500 raste me koronavirus

Kosovari që mori vaksinën antiCOVID tregon për efektet anësore që i përjetoi

Kosovari që mori vaksinën antiCOVID tregon për efektet anësore që i përjetoi

Borrell: Është mirë që SHBA-të po ndihmojnë dialogun, por është BE-ja ajo që udhëheq këtë proces

Borrell: Është mirë që SHBA-të po ndihmojnë dialogun, por është BE-ja ajo që udhëheq këtë proces

AUV: Shtatë kompani kanë deklaruar për përdorimin e vajit të palmës në produkte ushqimore

AUV: Shtatë kompani kanë deklaruar për përdorimin e vajit të palmës në produkte ushqimore

Rrahmani-Zemajt: Shikimin e ke goxha të mirë, por nuk po të dalin rezultatet

Rrahmani-Zemajt: Shikimin e ke goxha të mirë, por nuk po të dalin rezultatet

​Gjykata Kushtetuese nesër vendos për Qeverinë Hoti

​Gjykata Kushtetuese nesër vendos për Qeverinë Hoti

Miftaraj thotë se Specialja po e shkel Kushtetutën e Kosovës kur nuk po i publikon dokumentet në shqip

Miftaraj thotë se Specialja po e shkel Kushtetutën e Kosovës kur nuk po i publikon dokumentet në shqip

10 të vdekur dhe 521 raste të reja me koronavirus

10 të vdekur dhe 521 raste të reja me koronavirus