​NASA blen gurët e Hënës nga njerëzit në të gjithë botën, por ka një kusht të vetëm

13.09.2020 17:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​NASA blen gurët e Hënës nga njerëzit në të gjithë botën, por ka një kusht të vetëm

NASA dëshiron të blejë gurë nga Hëna dhe po kërkon kompani që do të shkojnë në “gërmime hapësinore”.

Kjo agjenci po kërkon të jetë në gjendje të krijojë një kornizë ligjore për aspiratat e saj galaktike.

Agjencia mbledh oferta nga studiuesit në të gjithë botën të cilët janë të gatshëm të financojnë udhëtimin e tyre në hënë dhe të mbledhin mostra toke ose shkëmbi pa e kthyer atë material në Tokë.

Qëllimi i kësaj përpjekjeje është të krijojë një precedent ligjor për minierat në sipërfaqen e Hënës, i cili do të mundësonte që NASA një ditë të mbledhë akull, helium dhe materiale të tjera të dobishme për kolonitë në Hënë dhe, një ditë, në Mars, shkruan Fortune.

NASA gjithashtu dëshiron të demonstrojë potencialin e “shfrytëzimit të burimeve në vend” ose përdorimit të materialit “lokal” për misionet e ardhshme hapësinore, tha agjencia.

“NASA parashikon që të paguajë midis 15,000 dhe 25,000 dollarë për kontratë, por çmimi përfundimtar do të përcaktohet nga konkursi,” tha drejtori i NASA Jim Braidenstein.

Ofertuesi fitues “do të mbledhë deri në 500 gramë material hënor, do ta fotografojë atë, do të dokumentojë vendndodhjen e tij dhe më pas do të transferojë pronësinë e rekolitit hënor ose shkëmbinjve te NASA”, tha agjencia. NASA më pas do të zgjidhë çdo plan për të marrë materialin.

Nuk është ende e qartë se kush mund të jetë kandidat. Aterrimi në Hënë nuk është as i lirë dhe as i lehtë dhe NASA do të paguajë vetëm për materialin e mbledhur. Furnizuesi do të jetë përgjegjës për të gjitha kostot që lidhen me misionin.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​NASA blen gurët e Hënës nga njerëzit në të gjithë botën, por ka një kusht të vetëm

​NASA blen gurët e Hënës nga njerëzit në të gjithë botën, por ka një kusht të vetëm

Vetëvendosjes vazhdojnë t’i bashkohen bashkatdhetarët në SHBA

Vetëvendosjes vazhdojnë t’i bashkohen bashkatdhetarët në SHBA

KMDLNj: Përdorimi i forcës nga policët në shpërputhje të plotë me rrezikun

KMDLNj: Përdorimi i forcës nga policët në shpërputhje të plotë me rrezikun

7 vdekje dhe 71 raste të reja me COVID-19

7 vdekje dhe 71 raste të reja me COVID-19

​LVV: 100 ditët jolegjitime dhe të paligjshme e Qeverinë Hoti

​LVV: 100 ditët jolegjitime dhe të paligjshme e Qeverinë Hoti

Inspektorati policor nis hetimin për arrestimin në shesh

Inspektorati policor nis hetimin për arrestimin në shesh

Familja shtatë anëtarëshe po jeton në kushte të rënda, të vetmit “vizitorë” kanë ujqit

Familja shtatë anëtarëshe po jeton në kushte të rënda, të vetmit “vizitorë” kanë ujqit

Mosanëtarësimi i Kosovës në Interpol, hendikep në luftimin e terrorizmit

Mosanëtarësimi i Kosovës në Interpol, hendikep në luftimin e terrorizmit

Mozzak: Loredana ende pjesë e jetës time

Mozzak: Loredana ende pjesë e jetës time

Shqiptari që kaloi 11 vjet burg, aty u bë ‘mik’ me mizën

Shqiptari që kaloi 11 vjet burg, aty u bë ‘mik’ me mizën

Aksident me fatalitet, vdes një i mitur

Aksident me fatalitet, vdes një i mitur

Zhduket një vajzë në Podujevë

Zhduket një vajzë në Podujevë

VV e PDK do ta kundërshtojnë me çdo mjet demokratik mini-Shengenin

VV e PDK do ta kundërshtojnë me çdo mjet demokratik mini-Shengenin

Vjedhje në autobusin Durrës- Prishtinë

Vjedhje në autobusin Durrës- Prishtinë

Tentim vrasje në Prishtinë

Tentim vrasje në Prishtinë

Fëmijët e kalojnë lehtë por mund ta përhapin koronavirusin

Fëmijët e kalojnë lehtë por mund ta përhapin koronavirusin