​Nano grimcat e zbuluara vrasin kancerin pa kimioterapi si një “kalë Troje”

18.10.2020 23:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Nano grimcat e zbuluara vrasin kancerin pa kimioterapi si një “kalë Troje”

Hulumtimi i një grupi shkencëtarësh nga Singapori provoi të jetë jashtëzakonisht efektiv në vrasjen e qelizave kancerogjene “in vitro”, por edhe te minjtë laboratorikë.

Punimi shkencor, i botuar në faqen e internetit të Universitetit të Teknologjisë Nanyang në Singapor (NTU), shpjegon se metoda e re vepron si një “kalë Troje”, që përfshin emërtimin e nano-grimcave me një aminoacid specifik të njohur si L-fenilalanina, e cila normalisht u shërben qelizave kanceroze gjatë rritjes.

Qelizat kancerogjene tentojnë të thithin aminoacidet, që do të thotë se ato gjithashtu thithin një nano-grimcë, krijuar për të ndjekur aminoacidin dhe për të shkatërruar qelizën kancerogjene në kohën e duhur. Me fjalë të tjera, qeliza kancerogjene nxitet të vetë-shkatërrohet nga procesi i saj ndryshe krejtësisht i natyrshëm. Nano-grimca e quajtur Nano-pPAAM ka diametër 30 nanometra dhe thuhet se posedon “veti të shkëlqyera antikancerogjene dhe aftësinë për të zgjedhur qelizat kancerogjene”.

Kur një qelizë kanceroze lëshon një nano-grimcë, shpjegon studimi i NTU, Nano-pPAAM provokon prodhimin e tepruar të radikaleve të lira, gjë që shkakton kalbëzimin e qelizave dhe pasi qelizat e shëndetshme nuk thithin këto nano grimca, sipas tyre, i gjithë procesi duhet të jetë i padëmshëm.

Në eksperimentet laboratorike, shkencëtarët zbuluan se këto nano grimca vrasin rreth 80 për qind të qelizave të kancerit të gjirit, lëkurës dhe stomakut, një normë e krahasueshme me disa ilaçe të kancerit. Gjithashtu uli ndjeshëm rritjen e tumorit me rreth 60 për qind në minjtë me qeliza kancerogjene të gjirit.

“Në kundërshtim me qasjet e zakonshme, qasja jonë u bazua në përdorimin e nano-materialeve si ilaç, sesa si bartës ilaçesh. Nano-pPAAM ka veti selektive dhe shkatërruese (për qelizë kanceroze) dhe nuk ka nevojë të aktivizohet nga ndonjë stimul i jashtëm. Aminoacidi L-fenilalanina vepron si ‘Një kalë Troje’, një mantel që maskon një nano-grimcë, ”tha Dalton Tay, një nga autorët, në një deklaratë me rastin e hulumtimit.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


VV e Podujevës: Shoferi i kandidatit të LDK-së po bën presion ndaj votuesve

VV e Podujevës: Shoferi i kandidatit të LDK-së po bën presion ndaj votuesve

​Deri në ora 15:00 në Podujevë votuan 29.76 %, në Mitrovicën e Veriut 30.3 %

​Deri në ora 15:00 në Podujevë votuan 29.76 %, në Mitrovicën e Veriut 30.3 %

Dy persona shoqërohen në polici, fotografojnë votën në Podujevë

Dy persona shoqërohen në polici, fotografojnë votën në Podujevë

16 të vdekur dhe 626 raste të reja me Covid

16 të vdekur dhe 626 raste të reja me Covid

​Kështu duken ekipet lëvizëse që mundësojnë votimin e personave me COVID-19

​Kështu duken ekipet lëvizëse që mundësojnë votimin e personave me COVID-19

Kostoja e lartë e shërimit nga koronavirusi

Kostoja e lartë e shërimit nga koronavirusi

Shqiptarët e veriut apelojnë për dalje masovike në zgjedhje

Shqiptarët e veriut apelojnë për dalje masovike në zgjedhje

​Mbi 2600 persona janë pajisur me leje-qëndrim gjatë vitit

​Mbi 2600 persona janë pajisur me leje-qëndrim gjatë vitit

​MPB sqarohet për shfrytëzimin e veturave zyrtare në zgjedhjet në Podujevë e Mitrovicë të Veriut

​MPB sqarohet për shfrytëzimin e veturave zyrtare në zgjedhjet në Podujevë e Mitrovicë të Veriut

PDK në Podujevë: LDK dhe VV po u bëjnë presion votuesve gjatë procesit të votimi

PDK në Podujevë: LDK dhe VV po u bëjnë presion votuesve gjatë procesit të votimi

Ushtari i UÇK-së që i mbushi 16 vjeç në vijat e frontit, Fadil Berisha sjell videon me rrëfimin e jashtëzakonshëm

Ushtari i UÇK-së që i mbushi 16 vjeç në vijat e frontit, Fadil Berisha sjell videon me rrëfimin e jashtëzakonshëm

​Zafir Berisha reagon për shtatoren e Skënderbeut në Prizren: Pa kurrfarë vlere artistike

​Zafir Berisha reagon për shtatoren e Skënderbeut në Prizren: Pa kurrfarë vlere artistike

​Të shtëna me armë zjarri, në një shtëpi në “Ballaban” të Prishtinës kapen armë

​Të shtëna me armë zjarri, në një shtëpi në “Ballaban” të Prishtinës kapen armë

Dimitroviq: Procesi i votimit ka nisur me kohë në veri, qytetarët po respektojnë masat anti-covid

Dimitroviq: Procesi i votimit ka nisur me kohë në veri, qytetarët po respektojnë masat anti-covid

​Hapen të gjitha qendrat e votimit në veri të Mitrovicës

​Hapen të gjitha qendrat e votimit në veri të Mitrovicës

Veriu i Mitrovicës dhe Podujeva votojnë për kryetarin e komunës

Veriu i Mitrovicës dhe Podujeva votojnë për kryetarin e komunës