​Nagavci: Vendimi i gjykatës ndaj Pjetër Ndrecaj rritë pasigurinë e grave dhe vajzave

14.09.2020 13:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Nagavci: Vendimi i gjykatës ndaj Pjetër Ndrecaj rritë pasigurinë e grave dhe vajzave

Nënkryetarja e Kuvendit nga radhës e Lëvizjes Vetëvendosje, Arbërie Nagavci, duke komentuar vendimin e gjykatës ndaj Pjetër Ndrecaj, i cili kishte vrarë bashkëshorten Valbona Markut dhe vajzën e vet 9 vjeçare, ka thënë se vendimi për të ulur dënimin për autorin e këtij krimi të dyfishtë është mesazh i dëmshëm dhe i gabuar për të gjithë ata që ushtrojnë dhunë mbi gratë dhe veç sa rritë pasigurinë e grave dhe vajzave viktima të dhunës.

Nagavci ka shkruar në Facebook se vrasja e Valbona Markut dhe vajzës së saj 9 vjeçare nga bashkëshorti i saj, Pjetër Ndrecaj kishte tronditur me të drejtë të gjithë.

“Autoritetet përgjegjëse shtetërore kishin dështuar të mbrojnë jetën e Valbonës dhe vajzës 9 vjeçare. Por, sot, vendimi për të ulur dënimin për autorin e këtij krimi të dyfishtë është mesazh i dëmshëm dhe i gabuar për të gjithë ata që ushtrojnë dhunë mbi gratë dhe veç sa rritë pasigurinë e grave dhe vajzave viktima të dhunës. Shteti dhe institucionet e tij kanë përgjegjësi mbrojtjen e jetës. Dhuna në familje ka ardhur duke u rritur, andaj sjellja e tillë e sistemit të drejtësisë jo që nuk i kontribuon parandalimit, por përkundrazi rëndon edhe më shumë gjendjen e rëndë të vajzave dhe grave në Kosovë”, ka shkruar ajo./kp/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Nagavci: Vendimi i gjykatës ndaj Pjetër Ndrecaj rritë pasigurinë e grave dhe vajzave

​Nagavci: Vendimi i gjykatës ndaj Pjetër Ndrecaj rritë pasigurinë e grave dhe vajzave

​Osmani: Viti i ri shkollor me dy sfida

​Osmani: Viti i ri shkollor me dy sfida

Para njohjes formale nga Izraeli, në Qeveri merret një vendim për antisemitizmin

Para njohjes formale nga Izraeli, në Qeveri merret një vendim për antisemitizmin

Kinezët ndërtojnë qytet rezistues ndaj koronavirusit – (Foto)

Kinezët ndërtojnë qytet rezistues ndaj koronavirusit – (Foto)

Pasardhësi i mundshëm i Angela Merkel dështon në zgjedhjet lokale

Pasardhësi i mundshëm i Angela Merkel dështon në zgjedhjet lokale

Nesër mblidhet Kryesia e Kuvendit të Kosovës

Nesër mblidhet Kryesia e Kuvendit të Kosovës

Fabrizi: Raundet e ardhshme të dialogut Kosovë-Serbi, edhe më të vështira

Fabrizi: Raundet e ardhshme të dialogut Kosovë-Serbi, edhe më të vështira

Haki Abazi: Etem Arifi po e sfidon të gjithë sistemin shtetëror

Haki Abazi: Etem Arifi po e sfidon të gjithë sistemin shtetëror

Rakiq i shkruan Grenell: Vuçiq është diktator, nuk meriton asgjë

Rakiq i shkruan Grenell: Vuçiq është diktator, nuk meriton asgjë

Njeriu i Putinit kandidat për të parin e shërbimit inteligjent malazez

Njeriu i Putinit kandidat për të parin e shërbimit inteligjent malazez

Mustafa: Kryeministrin e udhëzon Kushtetuta, jo liderët e tri partive

Mustafa: Kryeministrin e udhëzon Kushtetuta, jo liderët e tri partive

​Viti i ri shkollor- kështu do të duken shkollat nga brend

​Viti i ri shkollor- kështu do të duken shkollat nga brend

Ismajli: Gjendja e sotme dëshmon për një rënie të madhe të infeksionit në Gjilan

Ismajli: Gjendja e sotme dëshmon për një rënie të madhe të infeksionit në Gjilan

Borrell: BE s’mund të konsiderohet forcë gjeopolitike nëse nuk e stabilizon Ballkanin

Borrell: BE s’mund të konsiderohet forcë gjeopolitike nëse nuk e stabilizon Ballkanin

Pandemia nuk i ndalon të rinjtë që të largohen nga Maqedonia e Veriut

Pandemia nuk i ndalon të rinjtë që të largohen nga Maqedonia e Veriut

Koronavirusi në Shqipëri, 4 viktima në 24 orët e fundit

Koronavirusi në Shqipëri, 4 viktima në 24 orët e fundit