​Mustafa për Ramushin president: S’di si e ka llogaritur ai, por s’kemi vota të mjaftueshme

02.12.2020 22:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Mustafa për Ramushin president: S’di si e ka llogaritur ai, por s’kemi vota të mjaftueshme

Isa Mustafa ka qartësuar se Ramush Haradinaj nuk është kandidat i koalicionit qeverisës për postin e presidentit, por tha se nuk sheh si një zgjidhje të mirë për postin e të parit të vendit nëse dilet me kushtëzime.

Ramush Haradinaj ka shpallur kandidaturën e tij për të parin e vendit, ndërkohë që mandati i presidentit skadon në fillim të vitit të ardhshëm. Kjo parti ka paralajmëruar se nëse Haradinaj nuk zgjidhet president, atëherë vendi do të shkojë në zgjedhje të reja.

E partia e koalicionit qeverisës, Lidhja Demokratike e Kosovës vazhdon të insistojë se me AAK-në nuk ka pasur marrëveshje në pako për postin e presidentit dhe se kjo çështje duhet të zgjidhet me konsensus të të gjitha partive, përfshirë edhe ato opozitare.

“Nuk e di si e ka llogaritur Haradinaj, por ne nuk kemi vota të mjaftueshme në Kuvend dhe t’i themi atij se do të jetë president, pasi që për këtë nevojiten të jenë mbi 80 deputetë të pranishëm në sallë. Ne duhet të ulemi me partitë që kanë së paku 80 deputetë dhe ta shtrojmë këtë çështje. Ne kemi një qëndrim të paqartë – Lista Serbe, sepse nuk e di se si do të sillet ajo në momentin e zgjedhjes së presidentit”, është shprehur kryetari Isa Mustafa në Rubikon të Klan Kosovës.

Ai ka sqaruar se koalicioni qeverisës nuk ka një kandidat të përbashkët për president dhe se Haradinaj është kandidat vetëm i AAK-së. Teksa ka folur për një takim me partitë politike për presidentin, Mustafa tha se LDK-ja nuk synon postin e presidentit në këtë situatë, por të mbajë postin e kryeministrit.

“Avdullah Hoti do ta drejtojë këtë qeveri ose do të shkojmë në zgjedhje të tjera”, u shpreh ai.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Mustafa për Ramushin president: S’di si e ka llogaritur ai, por s’kemi vota të mjaftueshme

​Mustafa për Ramushin president: S’di si e ka llogaritur ai, por s’kemi vota të mjaftueshme

Mustafa sfidon Osmanin: Provoje pa LDK sa vota do të marrësh

Mustafa sfidon Osmanin: Provoje pa LDK sa vota do të marrësh

​Mustafa: Jemi të gatshëm për zgjedhje pavarësisht rezultatit të sondazheve

​Mustafa: Jemi të gatshëm për zgjedhje pavarësisht rezultatit të sondazheve

Nesër protestohet kundër përgjysmimit të dënimit ndaj kriminelit serb Darko Tasiq

Nesër protestohet kundër përgjysmimit të dënimit ndaj kriminelit serb Darko Tasiq

Haki Abazi ‘zi e terr’ kundër PDK e LDK: Po bëhen gati për mega-hajninë e dimrit

Haki Abazi ‘zi e terr’ kundër PDK e LDK: Po bëhen gati për mega-hajninë e dimrit

​Shqiptari gëlltit kokainën kur sheh policinë, por nuk i shpëton dot arrestimit

​Shqiptari gëlltit kokainën kur sheh policinë, por nuk i shpëton dot arrestimit

Kryeziu: Rritja e Vetëvendosjes është produkt i besimit qytetar

Kryeziu: Rritja e Vetëvendosjes është produkt i besimit qytetar

Murati del me sqarim: Etem Arifi s’ka marrë pjesë në votimin e Qeverisë Kurti

Murati del me sqarim: Etem Arifi s’ka marrë pjesë në votimin e Qeverisë Kurti

​6 punëtorë me koronavirus, mbyllet çerdhja në Fushë Kosovë

​6 punëtorë me koronavirus, mbyllet çerdhja në Fushë Kosovë

Lajçak: Dialogu është në binarë, por nuk është autostradë e shpejtë

Lajçak: Dialogu është në binarë, por nuk është autostradë e shpejtë

Opozita kundër gjendjes së krizës, akuzon për manipulim politik

Opozita kundër gjendjes së krizës, akuzon për manipulim politik

Tahiri: Qeveria e Kosovës është e përkushtuar për ta luftuar antigjipsizmin

Tahiri: Qeveria e Kosovës është e përkushtuar për ta luftuar antigjipsizmin

​Pllana: Gjatë pandemisë ndryshuan çmimet e barnave

​Pllana: Gjatë pandemisë ndryshuan çmimet e barnave

​Reçica dhe Banka Botërore diskutojnë për mbështetjen e familjeve të varfëra në Kosovë dhe reformat e MPMS-së

​Reçica dhe Banka Botërore diskutojnë për mbështetjen e familjeve të varfëra në Kosovë dhe reformat e MPMS-së

14 viktima dhe 555 raste të reja me COVID-19

14 viktima dhe 555 raste të reja me COVID-19

Haradinaj i gëzohet vendimit të PDK’së për Ligjin e Rimëkëmbjes, fton të votohet në Kuvend

Haradinaj i gëzohet vendimit të PDK’së për Ligjin e Rimëkëmbjes, fton të votohet në Kuvend