​Mjekët i thanë se s’do të mund të ecte, sot është trajner i fitnesit

07.10.2020 16:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Mjekët i thanë se s’do të mund të ecte, sot është trajner i fitnesit

Sëmundja e Perthes u diagnostikua te Zachary Jones, kur ai ishte vetëm tetë vjeç. Mjekët thanë se ai kurrë nuk do të ishte në gjendje të ecte më. Ai provoi të kundërtën dhe u bë një frymëzim i vërtetë.

Kjo sëmundje zvogëlon rrjedhën e gjakut në femur, duke bërë që kocka të shembet.

Simptomat përfshijnë dhimbje në ijë që rrisin lëvizjen në nyje. Ajo prek një në 9,000 fëmijë, sipas të dhënave, dhe mjekët ende nuk e dinë shkakun e vërtetë të sëmundjes.

Zachary u desh të hiqte dorë nga trajnimi i sportit të tij të preferuar, humbi klasat shkollore dhe kaloi dy vjet në karrocë.

Përkundër dhimbjeve të forta, ai ka mësuar se si të qëndrojë dhe të ecë pa ndihmë, dhe punon si një instruktor i fitnesit, raporton Metro.co.uk.

“Ishte tepër e dhimbshme, ose më saktë, e dhimbshme. Unë nuk mund ta shpjegoj dhimbjen,” tha ai.

Mjekët i thanë se ai nuk do të ishte në gjendje të ecte pa ndjerë dhimbje.

Zachary filloi të praktikonte në këmbë çdo ditë. Ai pa rezultate pozitive kur filloi të dilte nga karroca vetëm.

Në kohën kur mbushi 16-vjeç, gjendja e tij ishte përmirësuar shumë dhe filloi të ushtronte në palestër. Atje ai zbuloi një pasion për palestër.

“Ishte një mrekulli të dilja nga një gjendje ku mezi ecja, të konkurroja në shkollë,” tha Zachary.

Ai thotë se mendonte se nuk do të ishte kurrë në gjendje të bënte punën e trajnerit në mënyrë që ata të mos qeshnin me të, pasi ‘ai është ndryshe’.

Mjekët thanë se një nga opsionet e tij për shërim ishte një zëvendësim i plotë i kofshës.

Ky trajner i fitnesit vendosi të riformësojë ijët e tij pesë muaj më parë.

Ai ndan historinë e tij përmes profilit të tij në Instagram për të frymëzuar njerëzit e tjerë që të mos heqin dorë kurrë nga ëndrrat e tyre, por edhe për të ndihmuar fëmijët të përballen me këtë sëmundje të padukshme.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Mjekët i thanë se s’do të mund të ecte, sot është trajner i fitnesit

​Mjekët i thanë se s’do të mund të ecte, sot është trajner i fitnesit

Presidenti i Werderit “pishman” që nuk e shiti Rashicën

Presidenti i Werderit “pishman” që nuk e shiti Rashicën

Gjumi i mirë zvogëlon rrezikun nga koronavirusi, thonë shkencëtarët

Gjumi i mirë zvogëlon rrezikun nga koronavirusi, thonë shkencëtarët

A mund të besoni se Lenny Kravitz është 56-vjeç?

A mund të besoni se Lenny Kravitz është 56-vjeç?

Madonna refuzon David Guetta për shkak të shenjës në horoskop

Madonna refuzon David Guetta për shkak të shenjës në horoskop

Tingulli i Audi SQ8 ‘që zgjon edhe të vdekurit’ – video

Tingulli i Audi SQ8 ‘që zgjon edhe të vdekurit’ – video

Jo gjithçka është aq e zezë: 5 gjëra pozitive që mësuam në karantinë

Jo gjithçka është aq e zezë: 5 gjëra pozitive që mësuam në karantinë

Fakte interesante për njerëzit e lindur në tetor: Ja se çfarë ata kanë një “shqisë të gjashtë”

Fakte interesante për njerëzit e lindur në tetor: Ja se çfarë ata kanë një “shqisë të gjashtë”

Tottenhami fiton me lehtësi ndaj Manchester United

Tottenhami fiton me lehtësi ndaj Manchester United

Ky është super-goli që e realizoi sot Edon Zhegrova

Ky është super-goli që e realizoi sot Edon Zhegrova

Mjekët shpjegojnë se çfarë ndodh me trupin tuaj nëse shfaqet kjo gjendje shëndetësore

Mjekët shpjegojnë se çfarë ndodh me trupin tuaj nëse shfaqet kjo gjendje shëndetësore

Man. UTD – Tottenham, tre gola për shtatë minuta lojë -video

Man. UTD – Tottenham, tre gola për shtatë minuta lojë -video

Mjekët gjejnë larvat e krimbave brenda trurit të gruas australiane

Mjekët gjejnë larvat e krimbave brenda trurit të gruas australiane

Jeta pas divorcit: 7 gjëra që duhet t’i kuptoni

Jeta pas divorcit: 7 gjëra që duhet t’i kuptoni

Hakerët kinezë rrëmbejnë llogaritë e Facebook duke përdorur malwarin SilentFade

Hakerët kinezë rrëmbejnë llogaritë e Facebook duke përdorur malwarin SilentFade

Ademi: Jam optimist për ndeshjen me Maqedoninë e Veriut

Ademi: Jam optimist për ndeshjen me Maqedoninë e Veriut