​Ministri Likaj: Nxënësit e Busavatës të kthehen në shkollën e fshatit

18.09.2020 15:09
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Ministri Likaj: Nxënësit e Busavatës të kthehen në shkollën e fshatit

Ministri i Arsimit, Ramë Likaj e ka lutur kryetarin e Kamenicës, Qëndron Kastrati të pauzojë çështjen e riorganizimit të shkollave atje. Ministri kërkoi që nxënësit e Busavatës të kthehen në shkollën e fshatit.

Likaj theksoi se riorganizim i shkollave do të ndodhë në nivel vendi në të ardhmen.

“Baza ligjore është përgatitur dhe nënshkruar me datën 14 që e rregullon këtë çështje, ku askush nuk mund të jetë i anashkaluar dhe ofenduar. Aty i lejohet edhe riorganizim dhe vazhdim i punës së institucioneve shkollore. Ne kemi kërkuar në formën më të mirë mundshme ku i kemi ofruar ndihmën profesionale dhe ndihmën financiare që për shkak të pandemisë nxënësit, sidomos të Busavatës të kthehen në shkollën e fshatit”, tha ai.

Likaj në Kuvend ku është thirrur në interpelancë, tha se për shkak të pandemisë duhet të pauzohet ky riorganizim në Kamenicë.

“E kisha lut edhe kryetarin e komunës së Kamenicës që të ketë mirëkuptim për shkak të situatës, por riorganizimi ka me ndodhë. Por njëherë të pauzohet kjo çështje, e ajo do të ndodhë në nivel të Kosovës sipas një riorganizimi të cilin ministria është duke bërë”, tha ai.

Sot gjatë ditës kanë protestuar banorët e disa fshatrave në Kamenicë pikërisht për çështjen e riorganizimit të shkollave./E.Zeqiri/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj i gëzohet vendimit të PDK’së për Ligjin e Rimëkëmbjes, fton të votohet në Kuvend

Haradinaj i gëzohet vendimit të PDK’së për Ligjin e Rimëkëmbjes, fton të votohet në Kuvend

Përfundon seanca, Kryetarja e Gjykatës tregon kur merret vendimi

Përfundon seanca, Kryetarja e Gjykatës tregon kur merret vendimi

Hoxhaj: Kandidati për president duhet t’i takojë PDK-së, nuk kemi vota për partitë e tjera

Hoxhaj: Kandidati për president duhet t’i takojë PDK-së, nuk kemi vota për partitë e tjera

Dialogu Kosovë-Serbi pjesë e strategjisë së BE-së për raportet me SHBA-në

Dialogu Kosovë-Serbi pjesë e strategjisë së BE-së për raportet me SHBA-në

​Në mungesë të kuorumit Projektligji i buxhetit shtyhet për mbledhje tjetër

​Në mungesë të kuorumit Projektligji i buxhetit shtyhet për mbledhje tjetër

NISMA bëhet me 10 deputetë, i bashkohen edhe ata të 6+

NISMA bëhet me 10 deputetë, i bashkohen edhe ata të 6+

PDK pas plotësimit të kërkesave merr vendim për ta votuar Projektligin për Rimbëkëmbje Ekonomike

PDK pas plotësimit të kërkesave merr vendim për ta votuar Projektligin për Rimbëkëmbje Ekonomike

Policia në Mitrovicë gjen tri vetura të vjedhura

Policia në Mitrovicë gjen tri vetura të vjedhura

Hoti: Kërkesa për pavarësi u legalizua nga LDK-ja dhe prijësi popullor Rugova

Hoti: Kërkesa për pavarësi u legalizua nga LDK-ja dhe prijësi popullor Rugova

Zbulohet shtatorja e Ibrahim Rugovës në Istog

Zbulohet shtatorja e Ibrahim Rugovës në Istog

Shteti pritet t’i rimbursojë të gjithë ata persona që kanë më pak se 10 mijë euro në trust

Shteti pritet t’i rimbursojë të gjithë ata persona që kanë më pak se 10 mijë euro në trust

​OAK takon Drejtorin e Doganës dhe adreson kërkesat e bizneseve

​OAK takon Drejtorin e Doganës dhe adreson kërkesat e bizneseve

​Aliu: Sikur fituam Podujevën me mbi 50 për qind, do të fitojmë në tërë Kosovën

​Aliu: Sikur fituam Podujevën me mbi 50 për qind, do të fitojmë në tërë Kosovën

Zemaj për zgjedhjet në Podujevë: LDK nuk ka humbur

Zemaj për zgjedhjet në Podujevë: LDK nuk ka humbur

Hoxhaj: Pa luftën e drejtë të UÇK-së, s’do të intervenonte as NATO-ja

Hoxhaj: Pa luftën e drejtë të UÇK-së, s’do të intervenonte as NATO-ja

Besnik Bislimi: Pakoja e Rimëkëmbjes Ekonomike nuk ka asnjë masë

Besnik Bislimi: Pakoja e Rimëkëmbjes Ekonomike nuk ka asnjë masë