​Mbani diabetin nën kontroll me 5 ushqime të mrekullueshme

08.12.2020 22:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Mbani diabetin nën kontroll me 5 ushqime të mrekullueshme

Një dietë e shëndetshme, e ekuilibruar është një mjet i fuqishëm për të kontrolluar diabetin.

Diabeti është një nga sëmundjet kronike me rritjen më të shpejtë në botë, dhe stili i jetës, dieta jo e shëndetshme dhe mungesa e aktivitetit fizik kontribuojnë ndjeshëm në këtë.

Për shkak se diabetikët kanë një rrezik në rritje të zhvillimit të një numri sëmundjesh të tjera, është e rëndësishme të përfshihen në dietën e tyre ushqime që ndihmojnë në parandalimin e ndërlikimeve të lidhura me diabetin, siç janë sëmundjet e zemrës.

Lexoni më poshtë 5 ushqime të mrekullueshme sipas revistës Healthline, për njerëzit me diabet tip 1 dhe 2.

Peshk yndyror

Salmoni, sardelet, harenga, dhe skumbri janë burime të shkëlqyera të acideve yndyrore omega-3 DHA dhe EPA, të cilat përfitojnë shumë nga shëndeti i zemrës. Acidet yndyrore Omega-3 mbrojnë qelizat që mbështjellin enët tuaja të gjakut, zvogëlojnë shënjuesit e inflamacionit dhe mund të ndihmojnë në përmirësimin e mënyrës së funksionimit të arterieve tuaja.

Kosi grek

Kosi grek është një zgjedhje e shkëlqyeshme e produktit të qumështit për njerëzit me diabet. Studimet sugjerojnë që konsumi i kosit mund të shoqërohet me nivele më të ulëta të glukozës në gjak dhe rezistencë ndaj insulinës.

Përveç kësaj, kosi mund të zvogëlojë rrezikun e diabetit. Një racion ditor i kosit shoqërohet me 18 për qind rrezik më të ulët të shfaqjes së diabetit të tipit 2.

Për më tepër, kosi grek përmban vetëm 6-8 gram karbohidrate për racion, që është më pak se kosi i zakonshëm. Ka më shumë proteina, të cilat nxisin humbjen, duke zvogëluar oreksin dhe marrjen e kalorive.

Vezët

Vezët janë një ushqim që ka një numër efektesh të dobishme dhe pozitive në shëndetin tuaj. Në fakt, ato janë një nga ushqimet më të mira për të ruajtur ngopjen dhe kënaqësinë midis vakteve. Konsumi i rregullt i tyre gjithashtu mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të sëmundjes së zemrës në disa mënyra. Vezët zvogëlojnë inflamacionin, përmirësojnë ndjeshmërinë ndaj insulinës, rrisin nivelet e kolesterolit HDL (të mirë) dhe ndryshojnë madhësinë dhe formën e kolesterolit LDL (të keq).

Thjesht sigurohuni që të hani vezë të plota, sepse përbërësit e dobishëm dhe ushqyes kryesisht gjenden tek e verdha e verdhë, jo tek e bardha e vezës.

Vaj ulliri ekstra

Është jashtëzakonisht i dobishëm për shëndetin e zemrës. Përmban acid oleik, një lloj yndyre mono të pangopur që është treguar se përmirëson kontrollin e glikemisë, ul nivelet e trigliceridit të agjërimit pas ngrënies dhe ka veti antioksiduese. Kjo është e rëndësishme sepse njerëzit me diabet kanë probleme në menaxhimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe kanë nivele të larta të triglicerideve.

Sigurohuni që të zgjidhni vajin e ullirit ekstra të virgjër nga një burim i njohur, pasi shumë vajra ulliri përzihen me vajra më të lirë si misri dhe farat e sojës.

Uthull molle

Uthulla e mollës ka një numër të vetive pozitive shëndetësore. Gjithashtu mund të zvogëlojë rritjen e sheqerit në gjak me sa 20% kur konsumohet me vakte që përmbajnë karbohidrate. Uthulla e mollës besohet të ketë shumë veti të tjera të shëndetshme, përfshirë efektet antimikrobike dhe antioksiduese.

Ndihmon në përmirësimin e niveleve të sheqerit në gjak.Për të përfshirë uthullën e mollës në dietën tuaj, filloni me 1 lugë çaji të përzier në një gotë ujë çdo ditë. Rriteni në maksimum 2 lugë gjelle në ditë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Mbani diabetin nën kontroll me 5 ushqime të mrekullueshme

​Mbani diabetin nën kontroll me 5 ushqime të mrekullueshme

Tri trendet e flokëve që do i shohim gjithandej gjatë vitit 2021

Tri trendet e flokëve që do i shohim gjithandej gjatë vitit 2021

Loredana sjell pamje nga xhirimi i klipit muzikor “Kein Hunger”

Loredana sjell pamje nga xhirimi i klipit muzikor “Kein Hunger”

Protestojnë tifozët e klubit kosovar, kërkojnë dorëheqjen e presidentit, intervenon policia me arrestime

Protestojnë tifozët e klubit kosovar, kërkojnë dorëheqjen e presidentit, intervenon policia me arrestime

​Mesazhi I Munishit pas humbjes nga Drita: Lufta vazhdon

​Mesazhi I Munishit pas humbjes nga Drita: Lufta vazhdon

​Prokuroria zbulon detaje të reja, Maradonas nuk iu dha asnjë ilaq

​Prokuroria zbulon detaje të reja, Maradonas nuk iu dha asnjë ilaq

Fotoja virale shfaq dhjetëra iPad të përdorura nga pacientët para se të vdesin nga koronavirusi

Fotoja virale shfaq dhjetëra iPad të përdorura nga pacientët para se të vdesin nga koronavirusi

Bashkimi i Neymar me Messin në PSG, flet Leonardo

Bashkimi i Neymar me Messin në PSG, flet Leonardo

Dyshohet se rrahu për vdekje burrin e saj, arrestohet boksierja

Dyshohet se rrahu për vdekje burrin e saj, arrestohet boksierja

Dua Lipa shpallet “Artistja më e mirë ndërkombëtare” në NRJ Music Awards 2020

Dua Lipa shpallet “Artistja më e mirë ndërkombëtare” në NRJ Music Awards 2020

Interi fiton dhe i bën presion direkt Milanit

Interi fiton dhe i bën presion direkt Milanit

Mbyllet me gjashtë gola derbi i madh gjerman, Bayern – Leipzig

Mbyllet me gjashtë gola derbi i madh gjerman, Bayern – Leipzig

Cadiz – Barcelona, formacionet zyrtare

Cadiz – Barcelona, formacionet zyrtare

Dua Lipa interpreton ‘live’ disa prej hiteve të saj, mahnit me vokalin

Dua Lipa interpreton ‘live’ disa prej hiteve të saj, mahnit me vokalin

2Ton xhiron klipin e ri

2Ton xhiron klipin e ri

Del Piero, De Rosi, Pazzini, Abate, Matri e disa të tjerë licensohen për trajnerë

Del Piero, De Rosi, Pazzini, Abate, Matri e disa të tjerë licensohen për trajnerë