​Kuvendi miraton statutet e katër universiteteve publike në Kosovë

10.12.2020 18:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Kuvendi miraton statutet e katër universiteteve publike në Kosovë

Deputetët e Kuvendit të Kosovës sot kanë miratuar statutet e katër universiteteve në vendin tonë.

Me 61 vota pro të zgjedhurit e popullit miratuan statutin e Universitetit të Shkencave të Aplikuara në Ferizaj, atë të Universitetit “Isa Boletini” në Mitrovicë, Universitetit “Fehmi Agani” në Gjakovë dhe statutin e Universitetit “Kadri Zeka” në Gjilan.

Ministri i Arsimit dhe Shkencës (MASH), Ramë Likaj tha se statutet e këtyre universiteteve janë në përputhje me ligjin mbi arsimit, pasi kanë kaluar të gjitha procedurat e nevojshme.

Likaj: Statutet janë në përputhje me Ligjin për Arsimin e Lartë

Video

“Statutet e universiteteve publike i kanë kaluar të gjitha procedurat që obligohen me ligj dhe dëgjimet publike. Ne konsiderojmë se janë në përputhje me Ligjin mbi Arsimin e Lartë. Përmbajtja e këtyre statuteve është e njëjtë dhe përcaktohet nga 215 dhe 243 nene”, tha ministri Likaj.

Këto statute u votuan edhe me amendamente të deputetëve. /E.Zeqiri

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Kuvendi miraton statutet e katër universiteteve publike në Kosovë

​Kuvendi miraton statutet e katër universiteteve publike në Kosovë

​MEA i bën thirrje Bordit të Postës të anulojë ndryshimin e koeficienteve të pagave

​MEA i bën thirrje Bordit të Postës të anulojë ndryshimin e koeficienteve të pagave

Vdes një 50-vjeçar në Ferizaj, u lëndua në vendin e punës

Vdes një 50-vjeçar në Ferizaj, u lëndua në vendin e punës

Opozita kritikon Zaevin për Bullgarinë

Opozita kritikon Zaevin për Bullgarinë

Zvicra mbështet Kosovën në mënyrë aktive në ujëra rurale dhe kanalizime

Zvicra mbështet Kosovën në mënyrë aktive në ujëra rurale dhe kanalizime

​KEDS-i ndihmon kooperativën “Gratë e Krushës”

​KEDS-i ndihmon kooperativën “Gratë e Krushës”

Reçica dhe ambasadori zviceran Kolly dakordohen për vazhdim të projekteve në të mirë të qytetarëve

Reçica dhe ambasadori zviceran Kolly dakordohen për vazhdim të projekteve në të mirë të qytetarëve

​Gaxherri: Licencimi për dy hidrocentralet, i papranueshëm dhe me pasoja për mjedisin

​Gaxherri: Licencimi për dy hidrocentralet, i papranueshëm dhe me pasoja për mjedisin

​Kusari-Lila: MEA ka pajisur me leje ujore “Kelkos” në kundërshtim me ligjin

​Kusari-Lila: MEA ka pajisur me leje ujore “Kelkos” në kundërshtim me ligjin

Shoqata e Gastronomëve kërkesë sektorit të gastronomisë: Kuponat fiskal lëshojini me 8%

Shoqata e Gastronomëve kërkesë sektorit të gastronomisë: Kuponat fiskal lëshojini me 8%

13 të vdekur dhe 562 raste të reja me COVID-19

13 të vdekur dhe 562 raste të reja me COVID-19

I riu me origjinë nga Kosova gradohet oficer specialist në ushtrinë suedeze

I riu me origjinë nga Kosova gradohet oficer specialist në ushtrinë suedeze

Zbatueshmëri e ulët e rekomandimeve të Avokatit të Popullit, 75% e tyre në pritje të zbatimit

Zbatueshmëri e ulët e rekomandimeve të Avokatit të Popullit, 75% e tyre në pritje të zbatimit

​Veliaj për vrasjen e 25-vjeçarit: Duhet bërë drejtësi, ai që ka bërë gabimin të mbajë përgjegjësi

​Veliaj për vrasjen e 25-vjeçarit: Duhet bërë drejtësi, ai që ka bërë gabimin të mbajë përgjegjësi

​Ujësjellësi i Prishtinës thirrje konsumatorëve për shlyerjen e borxheve për vitin 2020

​Ujësjellësi i Prishtinës thirrje konsumatorëve për shlyerjen e borxheve për vitin 2020

Raportuesja për Kosovën, Von Cramon: Të liberalizohen sa më shpejt vizat për Kosovën

Raportuesja për Kosovën, Von Cramon: Të liberalizohen sa më shpejt vizat për Kosovën