​Kurti: Përmes marrëveshjes së Uashingtonit, Serbia dëshiron të rinegociojë statusin e Kosovës

12.09.2020 22:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Kurti: Përmes marrëveshjes së Uashingtonit, Serbia dëshiron të rinegociojë statusin e Kosovës

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti e ka quajtur të dëmshme marrëveshjen e arritur në Shtëpinë e Bardhë. Ai ka thënë se zotimi i kryeministrit Hoti për moratoriumin 1 vjeçar për mosanëtarësim në organizata ndërkombëtare, është antikushtetuese dhe antidemokratike, si dhe është kundër shtetësisë së Kosovës.

Kurti në një intervistë për TVV ka thënë se përmes marrëveshjen së Uashingtonit, Serbia dëshiron të rinegociojë statusin e Kosovës, si territor dhe si pasuri.

“Marrëveshja që u quajt historike është e tillë që nuk ka asgjë të re, por Serbia historikisht çfarë e kemi njohur gjithmonë. Pra, një Serbi e vjetër e cila dëshiron që të rinegociohet statusi i Kosovës si territor, si pasuri dhe e ka gjetur personin që do t’ia mundësojë këtë, askund tjetër e asgjë më pak se në Shtëpinë e Bardhë. Unë jam shumë kritikë karshi projektit të hekurudhës që do të përshkojë nga Fushë Kosova në Merdare, ku ne e dimë që ekziston studimi i fizibilitetit dhe janë dhënë mjetet që hekurudha nga Hani i Elezit të shkojë në Leshak, pra në Veri”, tha ai.

“Kur e pash që kemi një zotim të kryeministrit për ta suspenduar të drejtën e Kosovës që të kërkojmë njohje të reja ndërkombëtare, unë me të vërtetë mendova që kjo është një draft-punues nga kërkesat e Serbisë sesa nënshkrim i kreut të qeverisë. Ky është qëndrim antikushtetues dhe antidemokratik, meqenëse nuk ekziston asnjë person i përveçëm që guxon të japë një zotim të tillë. Efektivisht është kundër shtetësisë së Kosovës”, tha ai.

Ai ka folur edhe për minishengenin, për të cilin ka thënë se i konvenon vetëm Serbisë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Kurti: Përmes marrëveshjes së Uashingtonit, Serbia dëshiron të rinegociojë statusin e Kosovës

​Kurti: Përmes marrëveshjes së Uashingtonit, Serbia dëshiron të rinegociojë statusin e Kosovës

​Haxhiu i reagon Mustafës: “Zajednica” është edhe synim edhe kërkesë e Serbisë

​Haxhiu i reagon Mustafës: “Zajednica” është edhe synim edhe kërkesë e Serbisë

​Hoti i përgjigjet PDK-së: Për 100 ditë e kthyem Kosovën aty ku e ka vendin

​Hoti i përgjigjet PDK-së: Për 100 ditë e kthyem Kosovën aty ku e ka vendin

​Mustafa u përgjigjet akuzave të VV-së për “Zajednicën”

​Mustafa u përgjigjet akuzave të VV-së për “Zajednicën”

Rishikimi i buxhetit të Maqedonisë së V., të orientohet në menaxhimin e pandemisë

Rishikimi i buxhetit të Maqedonisë së V., të orientohet në menaxhimin e pandemisë

PDK: Qeveria Hoti e futi Kosovën në listën e zezë për keqmenaxhimin e pandemisë dhe firmosi bashkëpronësinë e Ujmanit me Serbinë

PDK: Qeveria Hoti e futi Kosovën në listën e zezë për keqmenaxhimin e pandemisë dhe firmosi bashkëpronësinë e Ujmanit me Serbinë

​Selimi i përgjigjet Veselit: Duhet të jeni serioz që të thirreni në seriozitet

​Selimi i përgjigjet Veselit: Duhet të jeni serioz që të thirreni në seriozitet

3 të vdekur dhe 70 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

3 të vdekur dhe 70 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

Marrëveshja Kosovë-Serbisë për shkëmbimin e informacioneve, kështu e komentojnë ekspertët

Marrëveshja Kosovë-Serbisë për shkëmbimin e informacioneve, kështu e komentojnë ekspertët

Opozita akuzon Hotin për suspendim të shtetësinë dhe heqje dorë nga politika e jashtme

Opozita akuzon Hotin për suspendim të shtetësinë dhe heqje dorë nga politika e jashtme

Prokurori serb flet për bashkëpunim të shkëlqyeshëm me Specialen: I vetmi që hyra në selinë e Williamson në Bruksel

Prokurori serb flet për bashkëpunim të shkëlqyeshëm me Specialen: I vetmi që hyra në selinë e Williamson në Bruksel

Kryediplomatja Haradinaj i reagon Gjykatës së Vranjës për padinë ndaj Ragmi Mustafës

Kryediplomatja Haradinaj i reagon Gjykatës së Vranjës për padinë ndaj Ragmi Mustafës

Pas ndalimit të importit të vajit të palmës, fermerët anulojnë protestën

Pas ndalimit të importit të vajit të palmës, fermerët anulojnë protestën

Veseli thotë se nuk bëhen pjesë e qeverisë Hoti, kritikon ashpër VV-në

Veseli thotë se nuk bëhen pjesë e qeverisë Hoti, kritikon ashpër VV-në

Veseli: Delegacioni ynë dështoi në ShBA, nuk rezultoi me njohje, por u fol vetëm për resurset ekonomike

Veseli: Delegacioni ynë dështoi në ShBA, nuk rezultoi me njohje, por u fol vetëm për resurset ekonomike

​Tahiri adreson tri çështje në Bruksel

​Tahiri adreson tri çështje në Bruksel