​Kur erdhën njerëzit modernë në Evropë? Hulumtimi i ri tregon një gabim prej disa mijëra vjetësh!

12.10.2020 16:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Kur erdhën njerëzit modernë në Evropë? Hulumtimi i ri tregon një gabim prej disa mijëra vjetësh!

Njerëzit modernë erdhën në pjesën perëndimore të Evropës 41 deri 38 mijë vjet më parë, që është rreth 5 mijë vjet më herët sesa thuhej në të dhënat e vjetra dhe hulumtimet mbi këtë temë.

Autori i këtij pretendimi të ri është Jonathan Haws, një profesor në Departamentin e Antropologjisë në Universitetin e Louisville, së bashku me një ekip ndërkombëtar studiuesish.

Ata zbuluan mjete guri të përdorura nga njerëzit modernë, të cilat datojnë që nga kohërat e hershme. Artikulli u botua në revistën Proceedings of the National Academy of Sciences, raporton Science Daily.

Mjetet u gjetën në shpellën Lapa do Picareiro në Portugali dhe ato janë të ngjashme me mjetet prej guri të gjetura në të gjithë Euroazinë dhe Rusinë.

“Çështja nëse Neandertalët e fundit që mbijetuan në Evropë u zëvendësuan nga njerëz modernë ose u asimiluan, do të mbetet e hapur dhe një nga dyshimet më të mëdha të paleoantropologjisë”, tha Lukas Friedl, një antropolog në Universitetin e Bohemisë Perëndimore në Pilsen në Republikën Çeke dhe një nga drejtuesi i këtij projekti, transmeton KosovaPress.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Kur erdhën njerëzit modernë në Evropë? Hulumtimi i ri tregon një gabim prej disa mijëra vjetësh!

​Kur erdhën njerëzit modernë në Evropë? Hulumtimi i ri tregon një gabim prej disa mijëra vjetësh!

Puyol tregon se ku e sheh Messin në vitet e ardhshme

Puyol tregon se ku e sheh Messin në vitet e ardhshme

Presidenti Çeferin ngushëllon presidentin Ademi për ndarjen nga jeta të Agim Bytyqit

Presidenti Çeferin ngushëllon presidentin Ademi për ndarjen nga jeta të Agim Bytyqit

Real Madridi dëshiron ta largojë Hazardin në vitin 2021

Real Madridi dëshiron ta largojë Hazardin në vitin 2021

​Vetëm 30 minuta më pak gjumë ndikon keq në shëndetin tuaj

​Vetëm 30 minuta më pak gjumë ndikon keq në shëndetin tuaj

​5 hapa për t’ju ndihmuar të hiqni qafe zakonet e këqija

​5 hapa për t’ju ndihmuar të hiqni qafe zakonet e këqija

​Sëmundja që ndryshon nga personi në person dhe prek të gjithë dhe gjithçka

​Sëmundja që ndryshon nga personi në person dhe prek të gjithë dhe gjithçka

​Gara në autostradë – Chevrolet përplaset pak sekonda pas nisjes – (video)

​Gara në autostradë – Chevrolet përplaset pak sekonda pas nisjes – (video)

Transplantimi i zemrave të derrave në qeniet njerëzore mund të jetë një realitet më 2021

Transplantimi i zemrave të derrave në qeniet njerëzore mund të jetë një realitet më 2021

Jennifer Lawrence: Ishte e vështirë në shkollë, kurrë s’kam qenë veçanërisht e zgjuar

Jennifer Lawrence: Ishte e vështirë në shkollë, kurrë s’kam qenë veçanërisht e zgjuar

Largoni dhimbjen e kokës pa ilaçe: Përbërësit e fshehtë i kemi të gjithë në shtëpi

Largoni dhimbjen e kokës pa ilaçe: Përbërësit e fshehtë i kemi të gjithë në shtëpi

Haradinaj u jep një mesazh futbollistëve para ndeshjes Kosovë – Slloveni

Haradinaj u jep një mesazh futbollistëve para ndeshjes Kosovë – Slloveni

Zbulimi më i madh për jetën e mundshme në hapësirë! Ky asteroid bart lëndë organike – video

Zbulimi më i madh për jetën e mundshme në hapësirë! Ky asteroid bart lëndë organike – video

Reja pas ndeshjes: Ikim nga kjo ndeshje të penalizuar

Reja pas ndeshjes: Ikim nga kjo ndeshje të penalizuar

Të gjithë e dimë që duhet të pini ujë, por në këto raste mund të çojë në diabet!

Të gjithë e dimë që duhet të pini ujë, por në këto raste mund të çojë në diabet!

Filloni të pini jogurt çdo ditë – ju mbron nga një sëmundje e egër dhe malinje

Filloni të pini jogurt çdo ditë – ju mbron nga një sëmundje e egër dhe malinje