​Ish-majori amerikan pretendon se një alien është vrarë pranë bazës ushtarake të SHBA

24.09.2020 18:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Ish-majori amerikan pretendon se një alien është vrarë pranë bazës ushtarake të SHBA

‘Një jashtëtokësor u vra afër një baze ushtarake amerikane në vitin 1978’, sipas ish-majorit të forcave ajrore amerikane George Filler.

Raporti i një oficeri ushtarak në pension mbi incidentin e pretenduar përshkruhet në detaje në librin “Një zanat i çuditshëm: Një Histori e vërtetë e jetës me UFO nga një oficer i Inteligjencës së Forcave Ajrore”.

Muajin e kaluar, Pentagoni nisi një grup pune për të zbuluar dhe analizuar raste të objekteve të paidentifikuara fluturuese dhe fenomeneve ajrore.

Ministri i Mbrojtjes Mark Esper u takua me homologun e tij japonez Tara Kon dhe të dy thuhet se diskutuan një hetim të UFO si një zonë e re e bashkëpunimit midis dy vendeve.

Libri me dëshminë e majorit për përvojën e tij me UFO-të u shkrua nga gazetari hulumtues fitues i çmimeve John L. Gera. Gera intervistoi Filler, gjatë së cilës ai foli për “takimet e çuditshme” për katër vjet, shkruan Daily Star.

Filler tha se po përgatitej për një takim të inteligjencës me oficerë të lartë më 18 janar 1978, kur pa një rreshter të vjetër që ishte i zbehtë, i shqetësuar dhe “me sy të gjerë”.

“Një alien u qëllua në Fort Dix në Nju Xhersi,” i tha shefi i lartë rreshterit Filler.

“Ishte një alien nga një shtet tjetër?” ia ktheu Filler.

“Jo, ai ishte nga hapësira, një alien”, u përgjigj rreshteri. Pastaj polici i tha Filler-it se UFO-të filluan “të gumëzhinin si të çmendura” pasi qëlluan mbi mysafirin e hapësirës.

Sipas Filler, ‘jashtëtokësori u qëllua nga një oficer policie i cili vuri re një krijesë të dobët dhe gri-kafe’ pranë makinës së tij.

Kur një oficer policie kontaktoi bazën e forcave ajrore McGuire, një ekip i posaçëm pastrimi mbërriti në vendngjarje dhe e çoi trupin e të huajit në bazën ajrore Wright Patterson në Ohio.

Filler pretendon se ai paraqiti një kërkesë për të biseduar me dëshmitarët dhe për të parë fotot e incidentit në mënyrë që të përpilonte një raport të inteligjencës, por atij iu ndalua hyrja.

Ish-majori i aviacionit është anëtar i një organizate joqeveritare të përbërë nga ish- ekspertë ushtarakë dhe astronautë, e cila u bëri thirrje autoriteteve amerikane të botojnë të gjitha informacionet e njohura në lidhje me takimet me UFO-t.

Në prill, Pentagoni lëshoi tre video që tregojnë pilotët amerikanë duke ndjekur ato që Departamenti i Mbrojtjes i përshkroi si “fenomene ajrore të pashpjegueshme”.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Në Itali: Ronaldo nuk e pyet Pirlon, ai vendos vet se kur luan

Në Itali: Ronaldo nuk e pyet Pirlon, ai vendos vet se kur luan

​Dy lajme shumë të mira për Juventusin

​Dy lajme shumë të mira për Juventusin

​Ballkani vazhdon me fitore, Llapi mposht Drenicën

​Ballkani vazhdon me fitore, Llapi mposht Drenicën

Zyrtare, jep dorëheqje trajneri i skuadrës së Superligës së Kosovës

Zyrtare, jep dorëheqje trajneri i skuadrës së Superligës së Kosovës

​Laporta zbulon mega-ofertën e gjigantit evropian për Leo Messin

​Laporta zbulon mega-ofertën e gjigantit evropian për Leo Messin

Vdes edhe një tjetër legjendë e futbollit botëror

Vdes edhe një tjetër legjendë e futbollit botëror

​Dyshime mbi vdekjen e Maradonas, nisin hetimet nga policia

​Dyshime mbi vdekjen e Maradonas, nisin hetimet nga policia

Ky aktivitet parandalon 5 milionë vdekje në vit – sa stërvitje nevojiten gjatë kohës së COVID?

Ky aktivitet parandalon 5 milionë vdekje në vit – sa stërvitje nevojiten gjatë kohës së COVID?

​Vendosja e shtatores së Fadil Vokrrit në Prishtinë, Shpend Ahmeti lëshon një paralajmërim

​Vendosja e shtatores së Fadil Vokrrit në Prishtinë, Shpend Ahmeti lëshon një paralajmërim

​Nuk mjafton Casemiro, Alavesi e mposht Real Madridin

​Nuk mjafton Casemiro, Alavesi e mposht Real Madridin

Marotta: Ky është problemi i Eriksenit me Interin

Marotta: Ky është problemi i Eriksenit me Interin

Njihuni me futbollistin më problematik në botë

Njihuni me futbollistin më problematik në botë

Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

​Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë

​Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë

​Braga-Leicester City, analizë dhe formacionet e mundshme

​Braga-Leicester City, analizë dhe formacionet e mundshme