​Instagram censuron postimin e Madonnas për COVID-19

30.07.2020 19:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Instagram censuron postimin e Madonnas për COVID-19

Rrjeti shoqëror Instagram censuroi superyllin amerikan Madonna për përhapjen e informacionit të rremë në lidhje me ilaçin e pretenduar për Covid-19, pasi ajo ndau klipet e një videoje në Twitter.

Në njoftim, këngëtarja, e cila ndiqet nga 15.4 milionë njerëz, pohoi se vaksina e testuar është në dispozicion për muaj të tërë, por ajo po mbahet sekret “në mënyrë që të pasurit të bëhen edhe më të pasur dhe të varfrit dhe të sëmurët të bëhen edhe më të sëmurë”.

Ajo shtoi një video të mjekut amerikan Stella Immanuel duke lavdëruar hidroksiklorurinës si një kurë mrekullie për koronavirus.

Pjesë të ndryshme të mjekut Immanuel është përhapur me shpejtësi në internet ditët e fundit. Veprimi i hidroksiklorurinës, një ilaç antimalarial, nuk është treguar se është efektiv kundër Covid-19.

“Ne e hoqëm videon për shkak të pretendimeve të rreme për ilaçet Covid-19 dhe metodat e parandalimit,” tha një zëdhënës i Facebook që zotëron Instagramin.

“Personat që reagojnë, komentojnë ose ndajnë këtë video do të marrin mesazhe që i drejtojnë ata drejt informacionit të besueshëm në lidhje me virusin,”ka shtuar ai.

Postimi i Madonna është fshirë, por pamjet tregojnë se ajo është mjegulluar nga Instagram për të qenë e pafalshme me një koment “pretendimi të rremë – verifikuar nga analistët e pavarur të fakteve” me një lidhje në një faqe që tregon pasaktësi të bëra në video.

“Askush nuk duhet të sëmuret. Ekziston një kurë për virusin dhe quhet hidroksiklorurina,” thotë Immanuel në video.

Ndryshe, Madonna njoftoi në maj se ishte shëruar nga koronavirusi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Instagram censuron postimin e Madonnas për COVID-19

​Instagram censuron postimin e Madonnas për COVID-19

Koronavirusi heq Samsung nga ‘maja’ e listës së prodhuesve të telefonave të mençur

Koronavirusi heq Samsung nga ‘maja’ e listës së prodhuesve të telefonave të mençur

Moti për dy ditët e ardhshme

Moti për dy ditët e ardhshme

Dybala: Titullin e dhjetë e kemi në mendje, por Liga e Kampionëve vjen së pari

Dybala: Titullin e dhjetë e kemi në mendje, por Liga e Kampionëve vjen së pari

Xavi kthehet në stërvitje pas shërimit nga koronavirusi

Xavi kthehet në stërvitje pas shërimit nga koronavirusi

Dita Botërore e Miqësisë

Dita Botërore e Miqësisë

Dallku: Tejet i lumtur me këtë trofe, jemi të motivuar për sukses në Evropë

Dallku: Tejet i lumtur me këtë trofe, jemi të motivuar për sukses në Evropë

S’ka pushim për Ronaldon, udhëton me skuadrën e Juventusit

S’ka pushim për Ronaldon, udhëton me skuadrën e Juventusit

Bunjaku: Liga Kosovë-Shqipëri në favor të basketbollistëve të rinj

Bunjaku: Liga Kosovë-Shqipëri në favor të basketbollistëve të rinj

Dita kur ndryshoi bota e Dianës

Dita kur ndryshoi bota e Dianës

Goditje e rëndë për Arsenalin, Shkodran Mustafi mungon deri në tetor

Goditje e rëndë për Arsenalin, Shkodran Mustafi mungon deri në tetor

IHMK: Moti për dy ditët e ardhshme

IHMK: Moti për dy ditët e ardhshme

Dembele më në fund rikthehet në stërvitje me Barcelonën

Dembele më në fund rikthehet në stërvitje me Barcelonën

Dy klube angleze garojnë për transferimin e Muriqit

Dy klube angleze garojnë për transferimin e Muriqit

“Arsenali ka qenë në rënie të lirë që gjashtë vjet”

“Arsenali ka qenë në rënie të lirë që gjashtë vjet”

Profesionet që mund t’i ushtroni me diplomë në komunikim masiv

Profesionet që mund t’i ushtroni me diplomë në komunikim masiv