​Hotin e pret një seancë ‘e nxehtë’ për marrëveshjen e Uashingtonit

14.09.2020 16:43
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Hotin e pret një seancë ‘e nxehtë’ për marrëveshjen e Uashingtonit

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti do të raportojë të enjten para deputetëve për marrëveshjen e Uashingtonit.

Kështu ka vendosur Kryesia e Kuvendit në mbledhjen e sotme. Në seancën e parë të sesionit vjeshtor pritet të shqyrtohen edhe disa pika tjera të papërfunduara nga seancat e kaluara.

Marrëveshja u nënshkrua më 4 shtator në Shtëpinë e Bardhë nga kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti dhe presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq, ndërsa i pranishëm ishte edhe presidenti amerikan Donald Trump.

Marrëveshja është kundërshtuar nga partitë opozitare, Lëvizja Vetëvendosje dhe Partia Demokratike e Kosovës, të cilat kanë akuzuar Hotin se nuk ka sjellë nga Uashingtoni njohjen e premtuar, përderisa me marrëveshjen e nënshkruar ka dëmtuar Kosovën.

Vetëvendosja e kritikoi marrëveshjen për normalizim ekonomik midis Kosovës dhe Serbisë, duke thënë se disa nga pikat e saj janë gabim dhe shkelin Kushtetutën.

Zyrtarë të kësaj partie u ndalën kryesisht në pikën 7 të marrëveshjes, ku Kosova dhe Serbia pajtohen të punojnë me Departamentin amerikan të Energjisë, me qëllim të përdorimit të përbashkët të liqenit të Ujmanit, i cili është furnizues jetik i ujit dhe energjisë në Kosovë.

Vetëvendosje ka akuzuar Hotin se ka pezulluar përpjekjet për anëtarësim në organizata ndërkombëtare, duke bërë kështu një lëshim të madh dhe që paraqet shkelje të Kushtetutës.

Në një pikë të marrëveshjes, Kosova po ashtu dakordohet t’i bashkohet mini-Shengenit, një nismë kjo për bashkëpunim ekonomik rajonal që është shpallur nga Serbia, Shqipëria dhe Maqedonia Veriore vitin e kaluar, e kundër së cilës ishte deklaruar edhe vetë kryeministri Hoti.

Vetëvendosje po ashtu ka paralajmëruar hapa për mocion për rrëzimin e Qeverisë së Kosovës./kp/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Hotin e pret një seancë ‘e nxehtë’ për marrëveshjen e Uashingtonit

​Hotin e pret një seancë ‘e nxehtë’ për marrëveshjen e Uashingtonit

Qeveria nuk heq dorë nga ndërtimi i termocentralit ‘Kosova e re’

Qeveria nuk heq dorë nga ndërtimi i termocentralit ‘Kosova e re’

FSSHK kërkon nga AAK e Nisma presion te Hoti për shtesat në paga

FSSHK kërkon nga AAK e Nisma presion te Hoti për shtesat në paga

​Hoti thotë se dialogu do të përfundojë me njohje reciproke

​Hoti thotë se dialogu do të përfundojë me njohje reciproke

Qalaj: Policia ka shqiptuar mbi 18 mijë gjoba që nga miratimi i Ligjit për pandeminë, kryesisht për mos-mbajtje të maskës

Qalaj: Policia ka shqiptuar mbi 18 mijë gjoba që nga miratimi i Ligjit për pandeminë, kryesisht për mos-mbajtje të maskës

Rama takon Erdoganin: Biseduam për ecurinë e bashkëpunimit dypalësh dhe për situatën në Ballkan

Rama takon Erdoganin: Biseduam për ecurinë e bashkëpunimit dypalësh dhe për situatën në Ballkan

Cakaj: Në Konferencën kundër Terrorizmit nënvizuam tre elemente

Cakaj: Në Konferencën kundër Terrorizmit nënvizuam tre elemente

Katër të vdekur dhe 55 raste të reja me coronavirus në Kosovë

Katër të vdekur dhe 55 raste të reja me coronavirus në Kosovë

Kryesia vendos që Hoti të enjten të raportojë në Kuvend për dialogun

Kryesia vendos që Hoti të enjten të raportojë në Kuvend për dialogun

Haradinaj dhe Hoti informojnë ambasadorët për marrëveshjen e arritur në Washington

Haradinaj dhe Hoti informojnë ambasadorët për marrëveshjen e arritur në Washington

Konkursi për pranim në konvikte, Qendra e Studentëve del me njoftim

Konkursi për pranim në konvikte, Qendra e Studentëve del me njoftim

Haziri: Institucionet shtetërore në Gjilan janë të vendosura për të garantuar mbarvajtjen e mësimit në shkolla

Haziri: Institucionet shtetërore në Gjilan janë të vendosura për të garantuar mbarvajtjen e mësimit në shkolla

Rrjeti i Grave reagon për uljen e dënimit ndaj Pjetër Ndrecajt që vrau gruan dhe vajzën e tij

Rrjeti i Grave reagon për uljen e dënimit ndaj Pjetër Ndrecajt që vrau gruan dhe vajzën e tij

​Nagavci: Vendimi i gjykatës ndaj Pjetër Ndrecaj rritë pasigurinë e grave dhe vajzave

​Nagavci: Vendimi i gjykatës ndaj Pjetër Ndrecaj rritë pasigurinë e grave dhe vajzave

​Osmani: Viti i ri shkollor me dy sfida

​Osmani: Viti i ri shkollor me dy sfida

Para njohjes formale nga Izraeli, në Qeveri merret një vendim për antisemitizmin

Para njohjes formale nga Izraeli, në Qeveri merret një vendim për antisemitizmin