​Hoti: Nuk jemi para kolapsit, jemi në gjendje emergjente shëndetësore

30.11.2020 12:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Hoti: Nuk jemi para kolapsit, jemi në gjendje emergjente shëndetësore

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës ka thënë se vendi nuk është para kolapsit lidhur me pandeminë Covid-19, veçse vendi ndodhet në situatë emergjente shëndetësore.

Hoti tha se janë organizuar klinikat për t’i vënë në funksion të menaxhimit të situatës, për të krijuar shtretër shtesë.

Ai tha se Qeveria po e sheh mundësinë edhe të ndihmojë personat që janë prekur me Covid-19.

“Nuk jemi para kolapsit, jemi në gjendje emergjente shëndetësore, nuk jemi para kolapsit sepse i kemi ndërmarrë masat e nevojshme sikur çdo vend në regjion dhe në BE, e kemi përmirësuar furnizimin me barna, është dukshëm më i mirë tani ndërkohë që po flasim, por e kam parasysh që plot familje shpenzojnë edhe nga xhepi i tyre për të blerë barna të caktuara, do të bëjmë të pamundurën që të furnizojmë edhe komunat, Qendrat Kryesore të Mjekësisë Familjare me barna. Po punojmë shumë në sigurimin e vaksinës anti-COVID përtej sasisë që na është garantuar që na jepet krahas vaksinave që u jepen vendeve të tjera të regjionit.

Hoti tha se strategjia që po zbaton Kosova është në përputhje me strategjinë që po zbatojnë edhe vendet e Bashkimit Evropian.

Ai tha se Qeveria po e sheh mundësinë edhe të ndihmojë personat që janë prekur me Covid-19.

Ai bëri thirrje që të miratohet Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike.

“Unë ju lus që sa më parë të shkojmë dhe ta miratojmë Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike sepse ky na mundëson edhe një 200 milionë euro, menjëherë ndoshta për disa javë, të shkon drejtpërdrejtë në buxhetin e familjeve, mjete që tërheqin nga Trusti. Ndërsa për vitin 2021, unë shpresoj që në tre mujorin e parë të vitit të vitit të ardhshëm ta përmbyllim çështjen me pandeminë duke qenë se po parashihet edhe vaksina, të shohim edhe dinamikën sa shpejtë shpërndahet, por jam i bindur që pjesën e parë të vitit të ardhshëm do të përmbyllet kjo çështje”, tha Hoti.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rama në Kukës: Më mungon Thaçi, i dërgoj një përqafim, ja pse aeroporti quhet “Zayed”

Rama në Kukës: Më mungon Thaçi, i dërgoj një përqafim, ja pse aeroporti quhet “Zayed”

Belgjika bën thirrje për përfundimin e dialogut Kosovë – Serbi me një marrëveshje historike

Belgjika bën thirrje për përfundimin e dialogut Kosovë – Serbi me një marrëveshje historike

Obradoviq: Dokumenti jozyrtar për ndryshimin e kufijve i jep karburant Kurtit

Obradoviq: Dokumenti jozyrtar për ndryshimin e kufijve i jep karburant Kurtit

11 viktima e 364 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

11 viktima e 364 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Mosbesim ndaj vaksinave si pasojë e  lajmeve të rreme

Mosbesim ndaj vaksinave si pasojë e lajmeve të rreme

Mbyllet spitali Covid-3 në Tiranë, shkak bëhet ulja e numrit të pacientëve

Mbyllet spitali Covid-3 në Tiranë, shkak bëhet ulja e numrit të pacientëve

A do t’iu konfiskohet pasuria edhe qytetareve të zakonshëm me ligjin e ri?

A do t’iu konfiskohet pasuria edhe qytetareve të zakonshëm me ligjin e ri?

Të ndryshojë preambula për Kosovën në kushtetutën serbe, Daçiq: Histori boshe

Të ndryshojë preambula për Kosovën në kushtetutën serbe, Daçiq: Histori boshe

Mbetet ora policore, hapet gastronomia – këto janë masat që pritet t’i miratojë sot Qeveria

Mbetet ora policore, hapet gastronomia – këto janë masat që pritet t’i miratojë sot Qeveria

Izraeli shfuqizon masën për vendosje të maskës në ambiente të jashtme

Izraeli shfuqizon masën për vendosje të maskës në ambiente të jashtme

Vuçiq flet për mundësinë e ndryshimit të kufijve në Ballkan dhe bashkimin e Kosovës me Shqipërinë

Vuçiq flet për mundësinë e ndryshimit të kufijve në Ballkan dhe bashkimin e Kosovës me Shqipërinë

Kurteshi: Shumica e medieve në Kosovë – produkt i krimit të organizuar

Kurteshi: Shumica e medieve në Kosovë – produkt i krimit të organizuar

Deputetja e LDK-së: Pushteti “Krejt dhe Drejt” po i frikëson gazetarët

Deputetja e LDK-së: Pushteti “Krejt dhe Drejt” po i frikëson gazetarët

Mitrovicë: Konflikti në mes të dy policëve që la të vdekur një person dhe tre të plagosur

Mitrovicë: Konflikti në mes të dy policëve që la të vdekur një person dhe tre të plagosur

Mavraj: Më habiti pakëz nënshtetësja gjermane me thirrjet për aksion kundër mediave, të tjerët jo

Mavraj: Më habiti pakëz nënshtetësja gjermane me thirrjet për aksion kundër mediave, të tjerët jo

Biznesmeni i njohur i dyshuari për vrasjen e të riut në Mitrovicë

Biznesmeni i njohur i dyshuari për vrasjen e të riut në Mitrovicë