​Hoti ironizon me VV: Iu shtimë në qeveri, por me këtë qasje kah ia keni mësyrë?

17.09.2020 19:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Hoti ironizon me VV: Iu shtimë në qeveri, por me këtë qasje kah ia keni mësyrë?

Kryeministri Avdullah Hoti dhe Lëvizja Vetëvendosje po vazhdojnë përplasjet e ashpra në seancën e Kuvendit të Kosovës në lidhje me dialogun me Serbinë.

Ndërsa deputetë të partisë më të madhe opozitare kritikuan Hotin për dështim në sigurimin e njohjes dhe pranim për hyrjen e vendit tonë në nismën rajonale mini-Shëngen, kreu i qeverisë me ironi iu është drejtuar atyre se me këtë qasje nuk do ‘të mund t’ia mësyjnë askund’.

Hoti: Pse Vetëvendosje nuk erdhi në Uashington?

Video:

“Kemi punuar bashkë nja dy vjet në opozitë. Vërtet pata filluar të mendoj bashkë me kolegë që po afroheni ngadalë. Edhe iu shtimë në qeveri, iu prumë në institucione iu dhamë përgjegjësi institucionale. Por me këtë qasje ku po doni të shkoni, kah ia keni mësyrë kështu? Çfarë qasje është kjo, kur në secilin fjalim nuk dëgjoj argumente, por vetëm deklarata politike, fyerje, nënçmime. Këtë ajo që po them se nuk po mundemi të bëjmë një debat për të ecur përpara. Më jepni një argument se kjo marrëveshje është e dëmshme, ose si e ka dëmtuar sovranitetin. Ose të shtrojmë kështu, pse ju nuk keni shkuar në Uashington për të bërë më mirë, kur iu kemi lutur të shkojmë bashkë dhe ta përfundojmë këtë. Por ndërtonit teori të thikave dhe hartave. Jo shtëpia e verdh, jo e kuqe. Prandaj jeni kështu”, tha ai.

E deputeti i LVV-së, Arbër Rexhaj, tha se ka kritikuar Hoti për shkak të pranimit të hyrjes së vendit në mini-Shengen, e për të cilën kryeministri më herët ishte shprehur krejtësisht kundër.

Rexhaj: Unë ju kritikova me gjuhën e juaj

Video:

“Ju keni pasur çka të përgjigjeni. Kjo e juaja ishte politike, e imja ishte debat dhe përmbajtjesore. Unë ju kritikova jo me gjuhën time, e keni gabim, por me gjuhën e juaj dhe gjuhën e kryetarit tuaj. Unë nuk e thash asnjë konstatim politik të vetëm. Por lexova dy deklarata për mini-Shengenin që i deklaruat. Mbi bazën e kësaj unë kërkoj për t’ju larguar prej pozitës që e keni,” tha ai. /E.Zeqiri

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Reformat e premtuara në drejtësi, shihen me skepticizëm nga ekspertët

Reformat e premtuara në drejtësi, shihen me skepticizëm nga ekspertët

​Edhe një projekt për shkollën “Adem Gllavica” në Lipjan

​Edhe një projekt për shkollën “Adem Gllavica” në Lipjan

​Hoti ironizon me VV: Iu shtimë në qeveri, por me këtë qasje kah ia keni mësyrë?

​Hoti ironizon me VV: Iu shtimë në qeveri, por me këtë qasje kah ia keni mësyrë?

​KEK dhe KESH të gatshëm për thellimin e bashkëpunimit në sektorin energjetik

​KEK dhe KESH të gatshëm për thellimin e bashkëpunimit në sektorin energjetik

A mund ta kaloni testin e CIA-s: Gjeni 10 ndryshime në këto foto

A mund ta kaloni testin e CIA-s: Gjeni 10 ndryshime në këto foto

Nigeri: Fyen Allahun, 13-vjeçari dënohet me dhjetë vjet burg

Nigeri: Fyen Allahun, 13-vjeçari dënohet me dhjetë vjet burg

Lajçak tregon temat për të cilat u diskutua sot në Bruksel

Lajçak tregon temat për të cilat u diskutua sot në Bruksel

Ismaili: Duke e bërë hisedar të Ujmanit, Hoti ia hapi derën Serbisë për ndarjen e resurseve të Kosovës

Ismaili: Duke e bërë hisedar të Ujmanit, Hoti ia hapi derën Serbisë për ndarjen e resurseve të Kosovës

​Isa Mustafa: Pse ka nevojë Enver Hoxhaj të gënjejë nga foltorja e Kuvendit?!

​Isa Mustafa: Pse ka nevojë Enver Hoxhaj të gënjejë nga foltorja e Kuvendit?!

Bordi i Përkohshëm i Drejtorëve vizitoi njësitë prodhuese të korporatës

Bordi i Përkohshëm i Drejtorëve vizitoi njësitë prodhuese të korporatës

Hoxhaj: Nëse ju mendoni që kjo qeveri ka negociuar në Uashington, e keni gabim

Hoxhaj: Nëse ju mendoni që kjo qeveri ka negociuar në Uashington, e keni gabim

VV thotë se Kosova nuk fitoi asgjë në Uashington

VV thotë se Kosova nuk fitoi asgjë në Uashington

LDK tani pajtohet me minishengenin, Gashi thotë se Kosova duhet të hyjë aty si shtet

LDK tani pajtohet me minishengenin, Gashi thotë se Kosova duhet të hyjë aty si shtet

Hoti, deputetëve: Nuk ka dhe nuk do të ketë dialog teknik me Serbinë

Hoti, deputetëve: Nuk ka dhe nuk do të ketë dialog teknik me Serbinë

Kurti: Ujmani është toka jonë, nuk i ka takuar kurrë Serbisë

Kurti: Ujmani është toka jonë, nuk i ka takuar kurrë Serbisë

80-vjeçari nga Prishtina ende i zhdukur, familja kërkon ndihmë për gjetjen e tij

80-vjeçari nga Prishtina ende i zhdukur, familja kërkon ndihmë për gjetjen e tij