​Haradinaj: Mos miratimi i buxhetit do të shkaktojë krizë në kohë pandemie

07.12.2020 21:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Haradinaj: Mos miratimi i buxhetit do të shkaktojë krizë në kohë pandemie

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) Ramush Haradinaj ka komentuar kalimin e Ligjit për rimëkëmbje ekonomike, pas tentimit të tetë dhe atë vetëm pas përkrahjes së Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) për shkak të mungesës së votave të nevojshme.

Ai në Debat Plus të TV Dukagjinit ka thënë se Qeveria Hoti ka votat e mjaftueshme në Kuvend, por e ka pranuar se 61 votat aktuale nuk janë të mjaftueshme për të qenë stabil.

Sipas tij, zvarritja e Ligjit për rimëkëmbje ekonomike ka ndodhur për shkak të refuzimit nga Lista Serbe, e cila është pjesë e koalicionit qeverisës, ndërsa tha se Partia Demokratike e Kosovës nga radhët e opozitës ka vepruar drejt kur ka votuar pro këtij ligji të rëndësishëm.

Ligji për rimëkëmbje ekonomike mori 72 vota të premten në Kuvend, ndërkohë që para deputetëve do të dalë edhe çështja e buxhetit, për të cilën Haradinaj tha se do të diskutohet me partitë opozitare, në mënyrë që të sigurohen votat e nevojshme.

“Mos miratimi i buxhetit do të shkaktonte krizë në këtë kohë të pandemie dhe do të ishte e rrezikshme”, tha Haradinaj.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dritan Abazoviqi merret në pyetje nga policia

Dritan Abazoviqi merret në pyetje nga policia

Ritmi i vaksinimit: Shqipëria e para, Kosova e parafundit

Ritmi i vaksinimit: Shqipëria e para, Kosova e parafundit

Mediat austriake: Qeveria Kurti u është sulur mediave, dëshiron ta mbyllë RTK-në

Mediat austriake: Qeveria Kurti u është sulur mediave, dëshiron ta mbyllë RTK-në

Moti për dy ditët e ardhshme

Moti për dy ditët e ardhshme

Përgatitet padi ndaj Ministrisë së Shëndetësisë

Përgatitet padi ndaj Ministrisë së Shëndetësisë

Gastronomët protestojnë kundër masave në Maqedoninë e V.

Gastronomët protestojnë kundër masave në Maqedoninë e V.

Sveçla takohet me Orlandon, flasin për luftimin e krimit të organizuar

Sveçla takohet me Orlandon, flasin për luftimin e krimit të organizuar

Sindikata kërkon shkarkimin e Bordit të RTK-së

Sindikata kërkon shkarkimin e Bordit të RTK-së

Shqipëria siguron nga BE edhe 145 mijë doza të vaksinës Pfizer

Shqipëria siguron nga BE edhe 145 mijë doza të vaksinës Pfizer

Ministri gjerman: Vaksinat për Ballkanin Perëndimor janë dëshmi solidariteti

Ministri gjerman: Vaksinat për Ballkanin Perëndimor janë dëshmi solidariteti

Osmani në takim me Abbott: Orientimi afatgjatë strategjik i Kosovës mbetet anëtarësimi në NATO

Osmani në takim me Abbott: Orientimi afatgjatë strategjik i Kosovës mbetet anëtarësimi në NATO

Merret vendim për organizimin e mësimit plotësues në arsimin parauniversitar

Merret vendim për organizimin e mësimit plotësues në arsimin parauniversitar

14 viktima dhe 442 raste të reja me COVID-19

14 viktima dhe 442 raste të reja me COVID-19

Organizohet Forumi i III-të Biznesor me Greqinë, me fokus sektorin e energjisë

Organizohet Forumi i III-të Biznesor me Greqinë, me fokus sektorin e energjisë

Aktakuzë ndaj dy zyrtarëve të Komunës së Suharekës

Aktakuzë ndaj dy zyrtarëve të Komunës së Suharekës

Të hënën Kuvendi mbanë seancë për vaksinat

Të hënën Kuvendi mbanë seancë për vaksinat