​Gjykata Speciale nuk komenton vërtetësinë e dosjeve të dala në publik

11.09.2020 17:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Gjykata Speciale nuk komenton vërtetësinë e dosjeve të dala në publik

Gjykata Speciale nuk ka dashur të japë detaje nëse dosjet e prezantuara nga Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së, kanë dal nga ky institucion i Kosovës apo jo.

Ditë më para Organizata e Veteranëve, doli në një konferencë për media, ku tha se në selinë e tyre kanë arritur rreth 400 mijë dosje që tregojnë bashkëpunimin e përfaqësuesve të gjykatës me institucione të Serbisë, emra të dëshmitarëve të mbrojtur dhe dëshmitë e tyre, si dhe detaje tjera.

Daljen e këtyre emrave në publik, OVL e UÇK-së e ka konsideruar si skandal për të cilin duhet të jap përgjigje dikush në Gjykatën Speciale.

KosovaPress ka pyetur Gjykatën Speciale nëse dosjet janë apo kanë dal nga ky institucion, por gjithashtu edhe rreth çështjes nëse ka dështuar gjykata sa i përket mbrojtjes së dëshmitareve. Megjithatë, një gjë të tillë nuk kanë dashur ta komentojnë përfaqësuesit e kësaj gjykata.

Specialja ka dhënë edhe një përgjigje sa i përket publikimi të kësaj dosje nga mediat.

“Ne i kemi parasysh raportimet e mediave për këtë çështje. Nuk kemi asnjë koment për të bërë”, thuhet në përgjigjen e përfaqësuesve për media në Gjykatën Speciale.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Gjykata Speciale nuk komenton vërtetësinë e dosjeve të dala në publik

​Gjykata Speciale nuk komenton vërtetësinë e dosjeve të dala në publik

Ambasadori amerikan: Marrëveshja e Shtëpisë së Bardhë të zbatohet siç është nënshkruar

Ambasadori amerikan: Marrëveshja e Shtëpisë së Bardhë të zbatohet siç është nënshkruar

Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë ka nisur hetimet për dokumentet e dërguara në OVL UÇK

Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë ka nisur hetimet për dokumentet e dërguara në OVL UÇK

Hoti: Çdo sulm që bëhet ndaj botës demokratike, është sulm ndaj popullit të Kosovës

Hoti: Çdo sulm që bëhet ndaj botës demokratike, është sulm ndaj popullit të Kosovës

Pesë të vdekur nga koronavirusi brenda 24 orësh në Kosovë

Pesë të vdekur nga koronavirusi brenda 24 orësh në Kosovë

50 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

50 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

SHBA-të, Kosova dhe Serbia nominohen për Çmimin Nobel për Paqe

SHBA-të, Kosova dhe Serbia nominohen për Çmimin Nobel për Paqe

​Për një vit regjistrohen 470 biznese të reja në Ferizaj

​Për një vit regjistrohen 470 biznese të reja në Ferizaj

Haradinaj pret në takim shefin e zyrës së BE-së, flasin për zhvillimet në vend

Haradinaj pret në takim shefin e zyrës së BE-së, flasin për zhvillimet në vend

Vdes gazetari i njohur Sulejman Gashi

Vdes gazetari i njohur Sulejman Gashi

Meral Sadriu-Vokshi emërohet drejtoreshë për Buxhet dhe Financa në Gjilan

Meral Sadriu-Vokshi emërohet drejtoreshë për Buxhet dhe Financa në Gjilan

Kushdo që e sheh këtë person, ta lajmërojë menjëherë Policinë

Kushdo që e sheh këtë person, ta lajmërojë menjëherë Policinë

​Punëtorët teknikë në spitale paralajmërojnë bojkotim të punës

​Punëtorët teknikë në spitale paralajmërojnë bojkotim të punës

Suspendohet nga puna mësimdhënësi që sulmoi gruan e tij në Mitrovicë

Suspendohet nga puna mësimdhënësi që sulmoi gruan e tij në Mitrovicë

​Thaçi: Ligës e Basketbollit Shqipëri-Kosovë, një ëndërr shumëvjeçare

​Thaçi: Ligës e Basketbollit Shqipëri-Kosovë, një ëndërr shumëvjeçare

Kurti: Kullat Binjake nuk janë më, por Kulla e Lirisë, edhe më e lartë, është aty tani

Kurti: Kullat Binjake nuk janë më, por Kulla e Lirisë, edhe më e lartë, është aty tani