​Gjilani është përfitues i projekteve në eficiencë të energjisë për tetë shkolla

10.09.2020 14:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Gjilani është përfitues i projekteve në eficiencë të energjisë për tetë shkolla

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri ka nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi me drejtorin ekzekutiv të Fondit të Kosovës për Eficiencë të Energjisë, Admir Shala, për investime në eficiencë të energjisë, ku përfitues janë shkolla “Rexhep Elmazi” dhe “Mehmet Isai”.

Haziri ka potencuar se eficienca e energjisë është kriter ndërkombëtar i angazhimit në sektorin publik dhe privat, dhe njëkohësisht mundëson kursim të mjeteve buxhetore, zhvillim të projekteve publike me interes të përgjithshëm, por edhe kushte më të mira në mësimdhënie e nxënie për nxënësit.

Ndërsa Admir Shala, drejtor ekzekutiv në Fondin e Kosovës për Eficiencë të Energjisë, ka bërë të ditur se në këtë fazë janë këto dy shkolla përfituese nga ky fond dhe punimet sipas tij do të fillojnë në pranverën e vitit 2021.

Ai ka inkurajuar Komunën e Gjilanit që të aplikojë edhe në thirrjet tjera që do të publikohen me projekte të kësaj natyre për objektet publike si në fushën e arsimit, shëndetësisë, apo të kulturës.

Shkollat përfituese më herët në eficiencë janë “Ibrahim Uruqi” në Bresalc, “Liria” në Pogragjë dhe “Dëshmorët e Kombit” në Livoç, “Vesel Muji” në Mihir të Bresalcit, “Thimi Mitko” dhe “Skenderbeu” në Përpelnicë.

Ndryshe, në kuadër të eficiencës së energjisë, varësisht nga nevojat e shkollave është investuar në sistemin e ngrohjes, izolimin e kulmeve, termoizolimin e mureve, ndërrimin e poçeve elektrike, dyerve, dritareve dhe izolimin e dyshemeve.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​OAK takon Drejtorin e Doganës dhe adreson kërkesat e bizneseve

​OAK takon Drejtorin e Doganës dhe adreson kërkesat e bizneseve

​Aliu: Sikur fituam Podujevën me mbi 50 për qind, do të fitojmë në tërë Kosovën

​Aliu: Sikur fituam Podujevën me mbi 50 për qind, do të fitojmë në tërë Kosovën

Zemaj për zgjedhjet në Podujevë: LDK nuk ka humbur

Zemaj për zgjedhjet në Podujevë: LDK nuk ka humbur

Hoxhaj: Pa luftën e drejtë të UÇK-së, s’do të intervenonte as NATO-ja

Hoxhaj: Pa luftën e drejtë të UÇK-së, s’do të intervenonte as NATO-ja

Besnik Bislimi: Pakoja e Rimëkëmbjes Ekonomike nuk ka asnjë masë

Besnik Bislimi: Pakoja e Rimëkëmbjes Ekonomike nuk ka asnjë masë

PDK përsëritë qëndrimet: Ligji për Rimëkëmbje votohet vetëm me një kusht

PDK përsëritë qëndrimet: Ligji për Rimëkëmbje votohet vetëm me një kusht

​Shkollat mbyllen më 18 dhjetor, vazhdojnë masat e njëjta kufizuese

​Shkollat mbyllen më 18 dhjetor, vazhdojnë masat e njëjta kufizuese

AUV: Shtatë kompani kanë deklaruar për përdorimin e vajit të palmës në produkte ushqimore

AUV: Shtatë kompani kanë deklaruar për përdorimin e vajit të palmës në produkte ushqimore

Shqipëria regjistron 12 viktima dhe mbi 500 raste me koronavirus

Shqipëria regjistron 12 viktima dhe mbi 500 raste me koronavirus

Kosovari që mori vaksinën antiCOVID tregon për efektet anësore që i përjetoi

Kosovari që mori vaksinën antiCOVID tregon për efektet anësore që i përjetoi

Borrell: Është mirë që SHBA-të po ndihmojnë dialogun, por është BE-ja ajo që udhëheq këtë proces

Borrell: Është mirë që SHBA-të po ndihmojnë dialogun, por është BE-ja ajo që udhëheq këtë proces

AUV: Shtatë kompani kanë deklaruar për përdorimin e vajit të palmës në produkte ushqimore

AUV: Shtatë kompani kanë deklaruar për përdorimin e vajit të palmës në produkte ushqimore

Rrahmani-Zemajt: Shikimin e ke goxha të mirë, por nuk po të dalin rezultatet

Rrahmani-Zemajt: Shikimin e ke goxha të mirë, por nuk po të dalin rezultatet

​Gjykata Kushtetuese nesër vendos për Qeverinë Hoti

​Gjykata Kushtetuese nesër vendos për Qeverinë Hoti

Miftaraj thotë se Specialja po e shkel Kushtetutën e Kosovës kur nuk po i publikon dokumentet në shqip

Miftaraj thotë se Specialja po e shkel Kushtetutën e Kosovës kur nuk po i publikon dokumentet në shqip

10 të vdekur dhe 521 raste të reja me koronavirus

10 të vdekur dhe 521 raste të reja me koronavirus