​Fshati zviceran evakuohet për 10 vjet për shkak të bombave të mbetura

07.12.2020 22:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Fshati zviceran evakuohet për 10 vjet për shkak të bombave të mbetura

Një fshat zviceran ku shpërtheu municioni i Luftës së Dytë Botërore 73 vjet më parë do të evakuohet për dhjetë vjet derisa të hiqen bombat e mbetura, të gjitha si pjesë e një plani miliard dollarësh të miratuar nga qeveria sot.
Një seri shpërthimesh afër Mitholz, thellë në Alpet zvicerane në jug të Bernës, filluan pak para mesnatës së 19 dhjetorit 1947, sipas Reuters.
Nëntë njerëz vdiqën ndërsa valët e tronditjes tronditën luginën dhe mbetjet ranë mbi shtëpitë, duke shkatërruar qendrën e qytetit dhe stacionin hekurudhor.
Megjithëse Mitholz u rindërtua shpejt, rreth 3.500 ton bomba ajrore, mina dhe granata dore mbetën në magazinën ushtarake në mal.
Ekspertët e municionit e kanë shpallur rezervën e paqëndrueshme, me potencialin për të shkaktuar një tragjedi tjetër.
Heqja e bombave, e cila do të kushtojë 900 milionë franga zvicerane (834 milionë euro), nuk do të fillojë deri në vitin 2030, por udhëheqësit zviceranë përshkruan sot planet për të vlerësuar vlerën e pronës së Mitholz vitin e ardhshëm për të dëmshpërblyer rreth 170 njerëz që do të detyrohen të evakuohen.
“Banorët e Mitholz duhet të largohen dhe në varësi të mënyrës se si përparojnë gjërat për më shumë se 10 vjet,” tha qeveria.
Ministria e Mbrojtjes së Zvicrës do të mbështesë personat e prekur nga evakuimi, veçanërisht në përgatitjet për largimin e tyre.
Jo të gjithë banorët e Mitholz kanë dëshirë të largohen nga shtëpitë e tyre, tha për Reuters zyrtari i qeverisë lokale Matthias Schmid. Disa kanë frikë se mund të mos kthehen më, ndërsa pasiguria afatgjatë se ku do të zhvendosen njerëzit i bën gjërat të vështira./Kp/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Përfaqësuesit e Luginës të përçarë, Ragmi Mustafa i thotë Shqiprim Arifit “mos iu zgërdhij Vulinit”

Përfaqësuesit e Luginës të përçarë, Ragmi Mustafa i thotë Shqiprim Arifit “mos iu zgërdhij Vulinit”

Të gjitha vendimet që mori sot Qeveria

Të gjitha vendimet që mori sot Qeveria

Rishfaqet Shefqet Krasniqi ka një kërkesë për Kurtin e Osmanin

Rishfaqet Shefqet Krasniqi ka një kërkesë për Kurtin e Osmanin

Shoqata e Gastronomëve jep detaje për masat e reja, muzika do të jetë e lejuar deri në 21:45

Shoqata e Gastronomëve jep detaje për masat e reja, muzika do të jetë e lejuar deri në 21:45

Qeveria e Kosovës vendos masat e reja anti-Covid-19

Qeveria e Kosovës vendos masat e reja anti-Covid-19

Vonesat me sigurimin e vaksinave, ministri Vitia e fton në takim Bekim Haxhiun e PDK’së që tha se ka kontakt me një kompani

Vonesat me sigurimin e vaksinave, ministri Vitia e fton në takim Bekim Haxhiun e PDK’së që tha se ka kontakt me një kompani

Rama në Kukës: Më mungon Thaçi, i dërgoj një përqafim, ja pse aeroporti quhet “Zayed”

Rama në Kukës: Më mungon Thaçi, i dërgoj një përqafim, ja pse aeroporti quhet “Zayed”

Belgjika bën thirrje për përfundimin e dialogut Kosovë – Serbi me një marrëveshje historike

Belgjika bën thirrje për përfundimin e dialogut Kosovë – Serbi me një marrëveshje historike

Obradoviq: Dokumenti jozyrtar për ndryshimin e kufijve i jep karburant Kurtit

Obradoviq: Dokumenti jozyrtar për ndryshimin e kufijve i jep karburant Kurtit

11 viktima e 364 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

11 viktima e 364 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Mosbesim ndaj vaksinave si pasojë e  lajmeve të rreme

Mosbesim ndaj vaksinave si pasojë e lajmeve të rreme

Mbyllet spitali Covid-3 në Tiranë, shkak bëhet ulja e numrit të pacientëve

Mbyllet spitali Covid-3 në Tiranë, shkak bëhet ulja e numrit të pacientëve

A do t’iu konfiskohet pasuria edhe qytetareve të zakonshëm me ligjin e ri?

A do t’iu konfiskohet pasuria edhe qytetareve të zakonshëm me ligjin e ri?

Të ndryshojë preambula për Kosovën në kushtetutën serbe, Daçiq: Histori boshe

Të ndryshojë preambula për Kosovën në kushtetutën serbe, Daçiq: Histori boshe

Mbetet ora policore, hapet gastronomia – këto janë masat që pritet t’i miratojë sot Qeveria

Mbetet ora policore, hapet gastronomia – këto janë masat që pritet t’i miratojë sot Qeveria

Izraeli shfuqizon masën për vendosje të maskës në ambiente të jashtme

Izraeli shfuqizon masën për vendosje të maskës në ambiente të jashtme