​Fshati kanadez ”pushtohet” nga fokat

10.01.2019 07:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Fshati kanadez ”pushtohet” nga fokat

Fshati Roddickton-Bide Arm i bëri sot thirrje për ndihmë rojës bregdetare kanadeze përballë pushtimit nga rreth 40 foka, që nuk arrinin të orientoheshin për t’u kthyer në oqeanin Atlantik, vinin vërdallë rrugëve dhe kopshteve të këtij fshati të vogël në veri të ishullit Terre-Neuve.

Këshilli bashkiak u mblodh sot në mbrëmje për të diskutuar për këtë situatë, që po zgjat prej disa ditësh dhe vendosi që t’i kërkojë zyrtarisht ndihmë rojës bregdetare për të larguar gjitarët nga rrugët.

Fshati Roddickton-Bide Arm, që ndodhet në pikën më veriore të Terre-Neuve, ndodhet në rrugën migratore të fokave, që në dimër, largohen nga Arktiku dhe Grënlanda, për të qëndruar në brigjet e Terre-Neuve dhe të gjirit Saint-Laurent më në jug, në pritje të pranverës. /kp/Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


​Fshati kanadez ”pushtohet” nga fokat

​Fshati kanadez ”pushtohet” nga fokat

Acer Triton 900 është një laptop monstër

Acer Triton 900 është një laptop monstër

HP përditëson laptopin e lojërave Omen 15

HP përditëson laptopin e lojërave Omen 15

Zyrtare: Drenica huazon katër lojtarë nga Feronikeli

Zyrtare: Drenica huazon katër lojtarë nga Feronikeli

Një ditë me notarët e Klubit të notit “Prishtina”

Një ditë me notarët e Klubit të notit “Prishtina”

“Beqaria vret më shumë se mbipesha”, thotë studimi

“Beqaria vret më shumë se mbipesha”, thotë studimi

SanDisk prezantoi një çelës USB me kapacitet 4TB

SanDisk prezantoi një çelës USB me kapacitet 4TB

Akrobati 14-vjeç që me saltot dhe rrotullimet në ajër është bërë sensacion (Video)

Akrobati 14-vjeç që me saltot dhe rrotullimet në ajër është bërë sensacion (Video)

Manchester City tashmë është në finale, e poshtëron Burtonin duke i shënuar nëntë herë

Manchester City tashmë është në finale, e poshtëron Burtonin duke i shënuar nëntë herë

Manchester City 9-0 Burton: Muric pa punë, shumë shkëlqyen te ‘qytetarët’

Manchester City 9-0 Burton: Muric pa punë, shumë shkëlqyen te ‘qytetarët’

KEK-u implementon shërbimet e fundit teknologjike të VALA-s

KEK-u implementon shërbimet e fundit teknologjike të VALA-s

Reali fiton kundër Leganesit, një hap pranë çerekfinales së Copa del Rey

Reali fiton kundër Leganesit, një hap pranë çerekfinales së Copa del Rey

Superushqimet – Çka janë dhe cilat janë benefitet e tyre

Superushqimet – Çka janë dhe cilat janë benefitet e tyre

Tre penalti për mysafirët, dy të realizuara nga Guingamp: PSG eliminohet para shikuesve të vetë nga Kupa e Ligës

Tre penalti për mysafirët, dy të realizuara nga Guingamp: PSG eliminohet para shikuesve të vetë nga Kupa e Ligës

Norvegjia konsideron bojkotimin e Huawei

Norvegjia konsideron bojkotimin e Huawei

Salihamidzic konfirmon: Jemi të interesuar për shërbimet e Callum Hudson-Odoit

Salihamidzic konfirmon: Jemi të interesuar për shërbimet e Callum Hudson-Odoit