​Deputeti i VV’së, Bulliqi: Për lëshimet që janë bërë në Këshillin e Cilësisë, të krijohet një raport

19.05.2020 16:57
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Deputeti i VV’së, Bulliqi: Për lëshimet që janë bërë në Këshillin e Cilësisë, të krijohet një raport

Pas përfundimit të komisionit për Arsim, deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Shpejtim Bulliqi, theksoi se në këtë mbledhje është vendosur që të krijohet një raport brenda të cilit përfshihen të gjitha lëshimet dhe problemet që janë krijuar në Këshillin Shtetëror të Cilësisë.

Ai shtoi se për shkak të polarizimeve, gjendja dhe diskutimet brenda këshillit nuk janë në nivelin e duhur.

“Gjendja brenda këshillit nuk është aspak e mirë për shkak se polarizime të mëdha brenda këshillit dhe si pasojë e kësaj, dalin në shesh një varg lëshimesh dhe probleme të cilat janë paraqitur në punën e këtij këshilli, të cilat drejtë për së drejti ndikojnë edhe në çështjen e akreditimit të institucioneve në arsimin e lartë. Aty u diskutuan një sërë problemesh dhe në fund ne si komision erdhëm në përfundim që ky institucion të hartojë një raport të plotë rreth asaj çfarë ka ndodhur në mënyrë që ta kemi atë raport dhe të krijohet një auditim për punët dhe lëshimet që kanë ndodhur në këtë institucion”, tha Bulliqi.

Kurse, deputeti nga radhët e LDK-së, Arban Abrashi, tha se javën e ardhshme synojnë t’i ftojnë në mbledhje edhe rektorët e UP-së, në mënyrë që të diskutohet për cilësinë arsimore, e që sipas tij, fare pak është diskutuar në këtë komision.

“Javën e ardhshme ne synojmë t’i ftojmë në mbledhje edhe rektorët e universiteteve publike, që të dëgjojmë edhe nga ta edhe për procesin e akreditimit por gjithsesi edhe për cilësinë, që fare pak është debatuar sot, në mënyrë që të vazhdojmë me hapat tutje, por ajo që kemi dëgjuar sot, nuk është mirë për arsimin në përgjithësi. Synojmë që në kompetencat tona si komision i Arsimit t’i shtyjmë proceset përpara”, tha Abrashi.

Kurse deputeti Fitim Uka nga Lëvizja Vetëvendosje, tha se si parti kanë ngritur shqetësime për emërimin e tre anëtarëve të rijnë në këshillin drejtues në UP, e që sipas tij ky veprim është shumë i ngutshëm dhe përmban konflikt interesi.

“Kemi ngritur shqetësimin për emërimin e tre anëtarëve të rijnë këshillit drejtues në Universitetin e Prishtinës, ne gjykojmë që një emërim i tillë është i ngutshëm dhe mund të paraqesë edhe konflikte interesi, kjo për faktin që 2 nga 3 anëtarët japin mësime në institucione private dhe të vendosen në këshillin drejtues të UP-së është e pa pranueshme. Sido qoftë sot nuk kemi pasur bashkëpunim me kolegët tjerë deputet, që këtë debat ta konsumojmë brenda komisionit për arsim, dhe si rëndom temave të tilla ju ikin deputetët tjerë”, deklaroi Uka.

Uka theksoi se ditën e sotme nuk kanë pasur bashkëpunim me deputetët tjerë, për shkak se siç tha ai temave të tilla iu ikin deputet. /KP/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Limaj reagon për vdekjen e dy minatorëve, ngushëllon familjarët dhe minatorët

Limaj reagon për vdekjen e dy minatorëve, ngushëllon familjarët dhe minatorët

Haziri: S’kemi problem për vota, LDK-ja sot cakton ministrat

Haziri: S’kemi problem për vota, LDK-ja sot cakton ministrat

Aksident në Minierën e Artanës, dyshohet për dy të vdekur

Aksident në Minierën e Artanës, dyshohet për dy të vdekur

Gashi : Seanca për Qeverinë Hoti të mërkurën në ora 11:00, i kemi numrat

Gashi : Seanca për Qeverinë Hoti të mërkurën në ora 11:00, i kemi numrat

Pas luftës, krimeve dhe burgut, në fushatë për të hyrë në kuvend

Pas luftës, krimeve dhe burgut, në fushatë për të hyrë në kuvend

Këpuctari krijon këpucët anti-Covid!

Këpuctari krijon këpucët anti-Covid!

Pasojat e Covid-19/ Ekonomia franceze pritet të tkurret për 11% këtë vit

Pasojat e Covid-19/ Ekonomia franceze pritet të tkurret për 11% këtë vit

“Republika”, kusht për hyrjen e mallrave nga Serbia

“Republika”, kusht për hyrjen e mallrave nga Serbia

Kryesia sot vendos datën e seancës për votimin e të dekretuarit Hoti

Kryesia sot vendos datën e seancës për votimin e të dekretuarit Hoti

Grenelli zyrtarisht dorëhiqet nga Dapartamenti i Shtetit

Grenelli zyrtarisht dorëhiqet nga Dapartamenti i Shtetit

Tahiri thotë se është lajm i mirë që LDK-ja do të udhëheqë me Qeverinë e Kosovës

Tahiri thotë se është lajm i mirë që LDK-ja do të udhëheqë me Qeverinë e Kosovës

Kjo është lista e deputetëve që kanë nënshkruar kërkesën për seancën e votimit të Qeverisë Hoti

Kjo është lista e deputetëve që kanë nënshkruar kërkesën për seancën e votimit të Qeverisë Hoti

Shala thotë se nuk do të votojë Qeverinë Hoti

Shala thotë se nuk do të votojë Qeverinë Hoti

A do të bëhet Mali i Zi vendi i parë pa koronavirus në Evropë?

A do të bëhet Mali i Zi vendi i parë pa koronavirus në Evropë?

Lutfi Haziri nuk do me e pa askënd në lëkurën e Avdullah Hotit

Lutfi Haziri nuk do me e pa askënd në lëkurën e Avdullah Hotit

Edhe 27 raste me koronavirus të hënën

Edhe 27 raste me koronavirus të hënën