​Dalin detaje rrënqethëse mbi gjendjen e Maradonas në ditët e fundit të jetës së tij

01.12.2020 18:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Dalin detaje rrënqethëse mbi gjendjen e Maradonas në ditët e fundit të jetës së tij

Detaje të tmerrshme po shfaqen në raportet në lidhje me gjendjen fizike dhe kujdesin ndaj Diego Armando Maradonas në ditët para vdekjes së tij, pasi ka një hetim ndaj mjekëve të tij për vrasje pa dashje.

Ikona e Napolit dhe Argjentinës vdiq javën e kaluar në moshën 60 vjeçare, vetëm disa javë pasi u largua nga spitali pas operacionit për të hequr një mpiksje gjaku në trurin e tij.

Sipas gazetës “La Repubblica”, Maradona ishte në gjendje aq të keqe fizike saqë vërtet duhej të ishte në një repart të kujdesit intensiv dhe jo thjesht të lejohej të shkonte në shtëpi, madje edhe me stafin mjekësor që e vëzhgonte atë, përcjell KosovaPress.

Vëzhgimi është gjithashtu fjala më e rëndësishme këtu, pasi duket se infermierët e caktuar për Maradonan bënë shumë pak për të ndihmuar në kujdesin për legjendën e futbollit.

Raportet në Argjentinë, të mbuluara nga “La Repubblica”, pretendojnë se nuk kishte as tualet në shtëpinë e Maradonës, kështu që ai duhej të përdorte një tualet kimik.

Është raportuar se zemra e tij po punonte vetëm me 38 përqind të kapacitetit, ishte zgjeruar në dyfishin e anës së saj normale dhe hipertensioni ishte aq i keq sa nuk mund të kontrollohej me ilaçe të thjeshta.

Bisedat në ËhatsApp midis vajzave të Maradonës, Dalma dhe Giannina dhe psikiatrit Agustina Cosachov u morën si prova dhe i panë ata gjoja të diskutonin nevojën për një mjek të ri më të përkushtuar për të ndihmuar Diegos sesa Leopoldo Luque.

Pas dekadave të abuzimit të trupit të tij me drogë dhe alkool, Maradona kishte simptoma tërheqjeje si dhe depresion, të diagnostikuar nga Cosachov.

Ish-gruaja e Maradonas, Claudia Villafane, gjithashtu u citua në raport të thoshte: “Nëse do të kishit parë se ku vdiq Diego, do të kishit vdekur edhe ju.” /KosovaPress/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Shakhtar – Real Madrid, formacionet zyrtare

​Shakhtar – Real Madrid, formacionet zyrtare

​Dalin detaje rrënqethëse mbi gjendjen e Maradonas në ditët e fundit të jetës së tij

​Dalin detaje rrënqethëse mbi gjendjen e Maradonas në ditët e fundit të jetës së tij

Shkencëtarët zhvillojnë mjetin që zbulon COVID-19 nga rrezet rëntgen me saktësi 83%

Shkencëtarët zhvillojnë mjetin që zbulon COVID-19 nga rrezet rëntgen me saktësi 83%

Një foto e paparë e Princeshës Diana në bikini

Një foto e paparë e Princeshës Diana në bikini

Në Itali: Ronaldo nuk e pyet Pirlon, ai vendos vet se kur luan

Në Itali: Ronaldo nuk e pyet Pirlon, ai vendos vet se kur luan

​Dy lajme shumë të mira për Juventusin

​Dy lajme shumë të mira për Juventusin

​Ballkani vazhdon me fitore, Llapi mposht Drenicën

​Ballkani vazhdon me fitore, Llapi mposht Drenicën

Zyrtare, jep dorëheqje trajneri i skuadrës së Superligës së Kosovës

Zyrtare, jep dorëheqje trajneri i skuadrës së Superligës së Kosovës

​Laporta zbulon mega-ofertën e gjigantit evropian për Leo Messin

​Laporta zbulon mega-ofertën e gjigantit evropian për Leo Messin

Vdes edhe një tjetër legjendë e futbollit botëror

Vdes edhe një tjetër legjendë e futbollit botëror

​Dyshime mbi vdekjen e Maradonas, nisin hetimet nga policia

​Dyshime mbi vdekjen e Maradonas, nisin hetimet nga policia

Ky aktivitet parandalon 5 milionë vdekje në vit – sa stërvitje nevojiten gjatë kohës së COVID?

Ky aktivitet parandalon 5 milionë vdekje në vit – sa stërvitje nevojiten gjatë kohës së COVID?

​Vendosja e shtatores së Fadil Vokrrit në Prishtinë, Shpend Ahmeti lëshon një paralajmërim

​Vendosja e shtatores së Fadil Vokrrit në Prishtinë, Shpend Ahmeti lëshon një paralajmërim

​Nuk mjafton Casemiro, Alavesi e mposht Real Madridin

​Nuk mjafton Casemiro, Alavesi e mposht Real Madridin

Marotta: Ky është problemi i Eriksenit me Interin

Marotta: Ky është problemi i Eriksenit me Interin

Njihuni me futbollistin më problematik në botë

Njihuni me futbollistin më problematik në botë