​Bosch: Nuk mund ta imagjinoj që Lajçak i ka kërkuar Kosovës ndryshimin e Kushtetutës

16.10.2020 23:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Bosch: Nuk mund ta imagjinoj që Lajçak i ka kërkuar Kosovës ndryshimin e Kushtetutës

Ish-ambasadori i Holandës në Kosovë, Robert Bosch ka reaguar ndaj deklaratave të emisarit të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak i cili deklaroi se Kushtetuta e Kosovës mund të ndryshoj për krijimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe duke shtuar edhe se ajo nuk është Bibël.

Bosch thotë se është e paimangjinueshme se si një diplomat sikurse Lajçak, në cilësinë e të dërguarit të posaçëm të BE-së i ka kërkuar Kosovës të ndryshoj kushtetutën për ta bërë të mundur Asociacionin.

Bosch ka cituar edhe ish-kryenegociatoren Edita Tahiri e cila ka thënë se “pika e nisjes drejt marrëveshjes finale është që Serbia ta ndryshojë kushtetutën e vet”. Për çka është pajtuar edhe ish-ambasadori Bosch.

“Nuk mund ta imagjinoj që një diplomat i nderuar si Lajçak në cilësinë e të dërguarit të posaçëm të BE-së i ka kërkuar Kosovës të ndryshojë kushtetutën në mënyrë që të bëjë të mundur ASM-në. Siç tha Edita Tahiri me të drejtë, është Serbia ajo që duhet të ndryshojë kushtetutën pasi në aneksin e 1244 thuhet se për Kosovën situata e vitit 1989, është ende valide. Shoh që Lajcak ka ende për të bërë detyrat e shtëpisë”, ka shkruar Bosch.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Bosch: Nuk mund ta imagjinoj që Lajçak i ka kërkuar Kosovës ndryshimin e Kushtetutës

​Bosch: Nuk mund ta imagjinoj që Lajçak i ka kërkuar Kosovës ndryshimin e Kushtetutës

126 bujqve dhe fermerëve të Obiliqit ju kompensohen dëmet e shkaktuara nga vërshimet

126 bujqve dhe fermerëve të Obiliqit ju kompensohen dëmet e shkaktuara nga vërshimet

“Aleksandar Vuçiqi akuzohet publikisht për vrasjen e Oliver Ivanoviqit”

“Aleksandar Vuçiqi akuzohet publikisht për vrasjen e Oliver Ivanoviqit”

Hoti: I tronditur me humbjen e dy djemve të familjes Arifaj

Hoti: I tronditur me humbjen e dy djemve të familjes Arifaj

Arben Gashi: Kurti ndërhyri në punët e Amerikës

Arben Gashi: Kurti ndërhyri në punët e Amerikës

Dy seanca, përmbledhje nga diskutimet dhe vendimet e Kuvendit

Dy seanca, përmbledhje nga diskutimet dhe vendimet e Kuvendit

Deputeti i PDK për shkarkimet e Hotit: LDK nuk po përmbahet nga veprimet komuniste

Deputeti i PDK për shkarkimet e Hotit: LDK nuk po përmbahet nga veprimet komuniste

Zgjidhen anëtarët e rinj të Komisionit të Pavarur të Mediave

Zgjidhen anëtarët e rinj të Komisionit të Pavarur të Mediave

Hoti shkarkon edhe drejtorin e ATK-së dhe të Doganës

Hoti shkarkon edhe drejtorin e ATK-së dhe të Doganës

PDK: Shkarkimi i Qalajt është hakmarrje e LDK-së për Haki Rugovën

PDK: Shkarkimi i Qalajt është hakmarrje e LDK-së për Haki Rugovën

Kurti mbështet publikisht Joe Bidenin për President të ShBA-së

Kurti mbështet publikisht Joe Bidenin për President të ShBA-së

Rreth 23 për qind e personave të hospitalizuar me COVID-19, e humbin betejën

Rreth 23 për qind e personave të hospitalizuar me COVID-19, e humbin betejën

Osmani: Të gjitha marrëveshjet ndërkombëtare të referohen vetëm me Republika e Kosovës

Osmani: Të gjitha marrëveshjet ndërkombëtare të referohen vetëm me Republika e Kosovës

“Haki Rugova e shkarkoi drejtorin e policisë”

“Haki Rugova e shkarkoi drejtorin e policisë”

KEK-u ndihmon të rinjtë e dy komunave me trajnime profesionale falas

KEK-u ndihmon të rinjtë e dy komunave me trajnime profesionale falas

Shkarkohet Rashit Qalaj

Shkarkohet Rashit Qalaj