​Bleta më e madhe në botë, e humbur për 38 vjet, gjendet në Indonezi (Foto)

21.02.2019 22:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Bleta më e madhe në botë, e humbur për 38 vjet, gjendet në Indonezi (Foto)

Biologët zbuluan bletën gjigante të vetme femër Wallace brenda një foleje të termiteve në një pemë.

Ajo është katër herë më e madhe se një bletë e zakonshme dhe mendohej se lloji i saj ishte zhdukur.

Por, pas 38 vjetësh, bleta më e madhe në botë është rizbuluar në ishujt indonezianë të Moluccas Veriore.

Një ekip kërkimi i biologëve të Amerikës së Veriut dhe Australisë gjeti bletën gjigante femër Wallace (Megachile pluto) që jetonte brenda një foleje të termiteve në një pemë, më shumë se dy metra larg terrenit.

Bleta gjigante – femra mund të jetë gati 4 cm e gjatë – së pari u bë e njohur për shkencën në vitin 1858, kur eksploruesi dhe natyralisti britanik, Alfred Russel Wallace, e zbuloi atë në ishullin indonezian Bacan. Ai e përshkroi bletën femër si “një insekt i madh, i zi, i egër, me nofulla të gjera”.

Habitati i bletëve kërcënohet nga shpyllëzimi masiv për bujqësinë në Indonezi, dhe madhësia e saj e bën atë një objektiv për koleksionistët.

Aktualisht, nuk ekziston mbrojtje ligjore lidhur me tregtimin e bletës gjigante të Wallace-s.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Fushata e takimeve informative të edicionit të 7-të të ICT Awards nis me Tiranën dhe Prishtinën

Fushata e takimeve informative të edicionit të 7-të të ICT Awards nis me Tiranën dhe Prishtinën

Fitbit i kundërpërgjigjet Apple dhe Samsung me orën e re inteligjente

Fitbit i kundërpërgjigjet Apple dhe Samsung me orën e re inteligjente

Janë zbuluar gjenet përgjegjëse të autizmit

Janë zbuluar gjenet përgjegjëse të autizmit

Çmontimi i Galaxy S10, telefoni i vështirë për tu riparuar

Çmontimi i Galaxy S10, telefoni i vështirë për tu riparuar

Ditë qetësie në Bali: Mbyllen aeroportet, ndalon interneti dhe zbrazen rrugët për të festuar Vitin e Ri Hindu (Foto)

Ditë qetësie në Bali: Mbyllen aeroportet, ndalon interneti dhe zbrazen rrugët për të festuar Vitin e Ri Hindu (Foto)

Firefox 67 mund të ketë zgjidhjen e duhur për përdorimin e lartë të memories

Firefox 67 mund të ketë zgjidhjen e duhur për përdorimin e lartë të memories

Kur do të mund të aplikohet te pacientët e tjerë trajtimi i virusit HIV që rezultoi i suksesshëm

Kur do të mund të aplikohet te pacientët e tjerë trajtimi i virusit HIV që rezultoi i suksesshëm

Interneti celular, Shqipëria ndër vendet me koston më të ulët për GB

Interneti celular, Shqipëria ndër vendet me koston më të ulët për GB

Shoqëria e këndshme mes këlyshëve të luanit dhe tigrit (Video)

Shoqëria e këndshme mes këlyshëve të luanit dhe tigrit (Video)

Shkencëtarët janë gati të zbulojnë një pilulë për parandalimin e plakjes

Shkencëtarët janë gati të zbulojnë një pilulë për parandalimin e plakjes

Putin mëson nga Kina, kërkon krijimin e një “Firewalli të Madh” në Rusi

Putin mëson nga Kina, kërkon krijimin e një “Firewalli të Madh” në Rusi

Telefoni i ri i Oppo ka një kamër selfie 48-megapiksel të pazakontë

Telefoni i ri i Oppo ka një kamër selfie 48-megapiksel të pazakontë

Ja arsyeja se pse fëmijët qajnë gjithmonë kur janë në aeroplan

Ja arsyeja se pse fëmijët qajnë gjithmonë kur janë në aeroplan

Tesla prezanton SUV e ri Model Y javën e ardhshme

Tesla prezanton SUV e ri Model Y javën e ardhshme

Njerëzit që shikojnë televizor për orë të gjata kanë një memorie më të dobët

Njerëzit që shikojnë televizor për orë të gjata kanë një memorie më të dobët

Zyrtarizohet standardi i uebit që do ti japë fund fjalëkalimeve

Zyrtarizohet standardi i uebit që do ti japë fund fjalëkalimeve