​BE negocion kontrata për furnizimin e vaksinës me pesë prodhues

19.07.2020 21:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​BE negocion kontrata për furnizimin e vaksinës me pesë prodhues

Bashkimi Evropian po negocion kontratat për furnizim me vaksinën antiCovid-19 me pesë prodhues, dhe ato janë Moderna, Sanofi, Johnson & Johnson, dhe kompanitë e bioteknologjisë Bionteh dhe Kurevak, transmetojnë mediat kroate.

Bëhet fjalë për blerjen e përbashkët të paralajmëruar tashmë të vaksinave dhe ilaçeve, por tani me të dhëna specifike.

Përpjekja për një marrëveshje me prodhuesit e vaksinave bazohet në një marrëveshje të mëparshme të arritur nga katër anëtarë të BE-së me Astrazeneca për 400 milionë doza të vaksinës, të cilat kompania po zhvillon me Universitetin e Oksfordit, dhe që do të ishin në dispozicion për 27 anëtaret e BE-së.

Blerja e 200 milionë dozave është duke u negociuar me kompaninë amerikane Johnson & Johnson, dhe nuk përjashtohet mundësia që kjo sasi të rritet.

BE po negocion edhe me kompaninë franceze Sanofi, e cila po zhvillon vaksinën në bashkëpunim me GlaxoSmithKline nga Britania, për blerjen e 300 milionë dozave, të cilat do të arrinin në gjysmën e dytë të vitit të ardhshëm.

Sanofi konfirmoi se negociatat për blerjen e vaksinave nga BE janë në një fazë të përparuar.

Kompania Moderna konfirmoi se është në negociata me vendet evropiane për shitjen e vaksinës, por që ende nuk është arritur ndonjë marrëveshje.

Dy kompani gjermane të bioteknologjisë, Biontech dhe Curevac, janë gjithashtu në lojë, por asnjëra prej tyre nuk dëshiroi të komentojë negociatat.

Blerja e vaksinës drejtohet nga një bord i emëruar nga Komisioni Evropian./kp/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Selimi: Qasja e Serbisë ndaj shqiptarëve të Luginës, pengesë për vazhdimin e dialogut

Selimi: Qasja e Serbisë ndaj shqiptarëve të Luginës, pengesë për vazhdimin e dialogut

​Haradinaj-Stublla: Marrëveshja me Serbinë të bëhet në koordinim të plotë me SHBA

​Haradinaj-Stublla: Marrëveshja me Serbinë të bëhet në koordinim të plotë me SHBA

KEDS njofton për ndërprerje të rrymës për shkak të punimeve

KEDS njofton për ndërprerje të rrymës për shkak të punimeve

​Osmani tregon nëse do ta nënshkruajë mocionin e mosbesimit ndaj Qeverisë Hoti

​Osmani tregon nëse do ta nënshkruajë mocionin e mosbesimit ndaj Qeverisë Hoti

Shërohet polici Artur Mrasori, takohet me mjekun që ia shpëtoi syrin

Shërohet polici Artur Mrasori, takohet me mjekun që ia shpëtoi syrin

950 zyrtarë të lartë publike do t’i nënshtrohen kontrollit të plotë të pasurisë

950 zyrtarë të lartë publike do t’i nënshtrohen kontrollit të plotë të pasurisë

Maqedoni e V.: Shtrenjtohen çmimet, varfërohet shporta e konsumatorëve

Maqedoni e V.: Shtrenjtohen çmimet, varfërohet shporta e konsumatorëve

​Hotin e pret një seancë ‘e nxehtë’ për marrëveshjen e Uashingtonit

​Hotin e pret një seancë ‘e nxehtë’ për marrëveshjen e Uashingtonit

Qeveria nuk heq dorë nga ndërtimi i termocentralit ‘Kosova e re’

Qeveria nuk heq dorë nga ndërtimi i termocentralit ‘Kosova e re’

FSSHK kërkon nga AAK e Nisma presion te Hoti për shtesat në paga

FSSHK kërkon nga AAK e Nisma presion te Hoti për shtesat në paga

​Hoti thotë se dialogu do të përfundojë me njohje reciproke

​Hoti thotë se dialogu do të përfundojë me njohje reciproke

Qalaj: Policia ka shqiptuar mbi 18 mijë gjoba që nga miratimi i Ligjit për pandeminë, kryesisht për mos-mbajtje të maskës

Qalaj: Policia ka shqiptuar mbi 18 mijë gjoba që nga miratimi i Ligjit për pandeminë, kryesisht për mos-mbajtje të maskës

Rama takon Erdoganin: Biseduam për ecurinë e bashkëpunimit dypalësh dhe për situatën në Ballkan

Rama takon Erdoganin: Biseduam për ecurinë e bashkëpunimit dypalësh dhe për situatën në Ballkan

Cakaj: Në Konferencën kundër Terrorizmit nënvizuam tre elemente

Cakaj: Në Konferencën kundër Terrorizmit nënvizuam tre elemente

Katër të vdekur dhe 55 raste të reja me coronavirus në Kosovë

Katër të vdekur dhe 55 raste të reja me coronavirus në Kosovë

Kryesia vendos që Hoti të enjten të raportojë në Kuvend për dialogun

Kryesia vendos që Hoti të enjten të raportojë në Kuvend për dialogun