​BE kërcënon me veprime ligjore ndaj Britanisë së Madhe për shkak të Brexit

10.09.2020 19:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​BE kërcënon me veprime ligjore ndaj Britanisë së Madhe për shkak të Brexit

Bashkimi Evropian po kërkon planet e Britanisë së Madhe për të rishkruar pjesë të marrëveshjes së divorcit Brexit deri në fund të muajit ose do të rrezikojnë bisedimet tregtare.

BBC citon Maros Shefçoviq, zyrtar i BE-së, të ketë deklaruar se projektligji i planifikuar në Britaninë e Madhe kishte “dëmtuar seriozisht besimin” dhe se BE nuk do të ishte “e ndrojtur” për të përdorur veprime ligjore kundër Londrës zyrtare.

Qeveria britanike tha se Parlamenti ishte sovran dhe mund të miratojë ligje që shkelin detyrimet e traktatit të Britanisë së Madhe, ndërkohë, bisedimet tregtare midis zyrtarëve të Britanisë së Madhe dhe BE-së po vazhdojnë në Londër.

Burimi i shqetësimit të BE-së është projektligji i propozuar i kryeministrit Boris Johnson për tregun e brendshëm, i cili u botua të mërkurën. Ai adreson Protokollin e Irlandës Veriore – një element i marrëveshjes së tërheqjes i krijuar për të parandaluar kthimin e një kufiri të fortë në ishullin e Irlandës.

Projektligji nuk propozon kontrolle të reja mbi mallrat që lëvizin nga Irlanda e Veriut në Britaninë e Madhe. Ai u jep ministrave britanikë kompetenca për të modifikuar ose “mos respektuar” rregullat në lidhje me lëvizjen e mallrave që do të hyjnë në fuqi nga 1 janari, nëse Britania e Madhe dhe BE nuk janë në gjendje të bëjnë një marrëveshje tregtare.

BE hodhi poshtë argumentet e Londrës se projektligji është krijuar për të mbrojtur paqen në Irlandën e Veriut duke argumentuar se “bën të kundërtën”.

Maros Shefçoviq tha se nëse projektligji do të miratohej, ai do të përbënte një “shkelje jashtëzakonisht serioze” të marrëveshjes së tërheqjes dhe të së drejtës ndërkombëtare. Ai i kërkoi qeverisë të tërhiqte projektligjin “deri në fund të muajit”.

Projektligji i Tregut të Brendshëm do të debatohet zyrtarisht nga deputetët në Parlament për herë të parë të hënën, më 14 shtator.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


OBSH: 180 vaksina antiCOVID-19 në zhvillim

OBSH: 180 vaksina antiCOVID-19 në zhvillim

The Economist: Një mbështetje e çuditshme e Izraelit nga Serbia dhe Kosova

The Economist: Një mbështetje e çuditshme e Izraelit nga Serbia dhe Kosova

Kurti për vizitë në Gjermani, takon politikanë të landeve Baden-Wuerttemberg dhe Bavari

Kurti për vizitë në Gjermani, takon politikanë të landeve Baden-Wuerttemberg dhe Bavari

Mustafa për Osmanin: I pranoj mendimet ndryshe, por jo veprimet ndryshe

Mustafa për Osmanin: I pranoj mendimet ndryshe, por jo veprimet ndryshe

Vuçiqi: Netanyahut do t’ia shpreh mospajtimin rreth njohjes së Kosovës

Vuçiqi: Netanyahut do t’ia shpreh mospajtimin rreth njohjes së Kosovës

Mustafa: Kurti dhe Osmani e kanë ditur që në ShBA nuk do të ketë ndarje

Mustafa: Kurti dhe Osmani e kanë ditur që në ShBA nuk do të ketë ndarje

​Tahiri: Parlamenti Evropian konfirmoi mbështetjen për liberalizimin e vizave

​Tahiri: Parlamenti Evropian konfirmoi mbështetjen për liberalizimin e vizave

Vetëvendosje: Krimi e korrupsioni problematikat kryesore të Kosovës, Qeveria Kurti do t’i luftojë ato

Vetëvendosje: Krimi e korrupsioni problematikat kryesore të Kosovës, Qeveria Kurti do t’i luftojë ato

Grenell: Kosovës dhe Serbisë në tallje u propozova që Ujmanin ta quajmë Liqeni Trump

Grenell: Kosovës dhe Serbisë në tallje u propozova që Ujmanin ta quajmë Liqeni Trump

​BE kërcënon me veprime ligjore ndaj Britanisë së Madhe për shkak të Brexit

​BE kërcënon me veprime ligjore ndaj Britanisë së Madhe për shkak të Brexit

Raka flet për fillimin e mësimit: Rreziku i infektimit nëpër shkolla ekziston

Raka flet për fillimin e mësimit: Rreziku i infektimit nëpër shkolla ekziston

Hungaria blen automjete luftarake gjermane Lynx për dy miliardë euro

Hungaria blen automjete luftarake gjermane Lynx për dy miliardë euro

Kryeministri i Greqisë: Kemi nevojë për dialog me Turqinë, por jo nën tytën e armës

Kryeministri i Greqisë: Kemi nevojë për dialog me Turqinë, por jo nën tytën e armës

Hoti ua çon Osmanit dhe Thaçit marrëveshjen e Uashingtonit

Hoti ua çon Osmanit dhe Thaçit marrëveshjen e Uashingtonit

Banka TEB dhe Forumi për Lidership dhe Diplomaci nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi

Banka TEB dhe Forumi për Lidership dhe Diplomaci nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi

Hyseni i kërkon ambasadorit Rohde mbështetjen e mëtejme gjermane për dialogun

Hyseni i kërkon ambasadorit Rohde mbështetjen e mëtejme gjermane për dialogun